AndroidApple & İosMobil Alemi

PIN Kodu Nereden Değişir?

Telefon PIN Kodu Nerede Yazar?


PIN kodu, SIM kartınızın kimlik numarası gibidir. Bu yüzden SIM kart kilidiniz olarak kullanabilirsiniz. Kişiye özel olan bu kodu ayarlamanız halinde cihazınıza yetkisi olmayan hiç kimse erişemez. Telefonunuzu açmak istediğinizde SIM kartınızın açılması için PIN kodunuzu girmeniz gerekir.

SIM kart numaranızı bilmediğiniz ya da hatırlamadığınız durumlarda PIN kodunu tahmin etmeye çalışmayın. Çünkü PIN kodu denemeleriniz sayısı belli bir sayıya ulaştığında PUK kodunuzu girmeniz istenir. PIN kodunuzu sıfırlamak için girdiğiniz PUK kodunuzu da yanlış girmeniz halinde bu sefer SIM kartınız bloke olacaktır.

Peki, telefonunuzun ‘PIN kodu nerede değişir?’ bu sorunun yanıtını ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz. PIN kodu değiştirme işlemini doğru şekilde yapabilmek için yazımızın devamını okuyun.

Telefon PIN Kodu Nerede Yazar?

SIM kartının yabancı kişiler tarafından kullanılmasını engelleyen şifre PIN kodu olarak adlandırılır. PIN kodu sayesinde telefon aramalarınız, mesajlaşmalarınız ya da hücresel veri kullanımınınız koruma altına alınır. Ayrıca PIN kodu kullandığınız takdirde telefonunuzu kapatıp açtığınızda ya da SIM kartınızı çıkardığınızda SIM kartınız kendiliğinden kilitlenir. Telefonunuzun durum çubuğunda SIM kartınızın kilitli olduğuna dair bir yazı görülür. SIM kartınızın PIN kodunuzu hatırlamıyorsanız kodu girme konusunda ısrarcı olmayın. Yanlış tahminlerin sonucunda SIM kartınız bloke olabilir ve yeni bir SIM kart almak zorunda kalabilirsiniz. PIN kodunuzu, SIM kart GSM operatörünüzü arayarak öğrenebilirsiniz. GSM operatörünüzden PIN ya da PUK kodunuzu isteyin. Ardından bu kodları kullanarak SIM kart kilidinizi açın.

Telefon hattınızı başka bir operatöre taşıdıysanız veya yeni bir SIM kart aldıysanız bu kart üzerinde PIN ve PUK kodları bulunur. SIM kartınızı telefonunuza yerleştirin. Ardından SIM kartınızın üzerindeki bulunan 4 haneli PIN kodu girin. PIN kodunu 3 kez yanlış girmeniz durumunda SIM kartınız kilitlenecektir. Bu durumda aynı SIM kart üzerinde bulunan 8 haneli PUK kodunu kullanarak SIM kartınızın kilidini açabilirsiniz.

Samsung PIN Kodu Değiştirme

Samsung PIN kodu değiştirme islemi için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir. Samsung marka telefonunuzun SIM kart PIN kodunuzu değiştirmek için telefonunuzun Ayarlar kısmına gidin. Buradan ‘biyometrik veriler ve güvenlik’ seçeneğine girin. Ardından ‘diğer güvenlik ayarları’ kısmına tıklayın. Daha sonra ‘SIM kart kilidini ayarla’ butonuna tıklayın. ‘SIM kartı PIN’i değiştir’ kısmına gelip burada mevcut PIN kodunuzu kullanarak giriş yapın. İlk kez giriş yapacaksanız PIN kodunuz SIM kartınızın üzerinde bulunan 4 haneli şifredir. PIN kodunuzu yazdıktan sonra yeni SIM PIN numaranızı girin. Daha sonra yeni SIM PIN numaranızı tekrar girin. Böylece Samsung PIN kodu değiştirme işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Xiomi PIN Kodu Değiştirme

Xiomi PIN kodu değiştirme işlemi için, Xiomi marka telefonunuzdan Ayarlar kısmına gidin. Sistem ve cihazlarda bulunan ‘ek ayarlar’a tıklayın. Burada bulunan gizlilik sekmesine girin. SIM kilidi sekmesini altında birinci ve ikinci SIM bölümleri bulunur. ‘SIM PIN kodunu değiştir’ kısmına tıklayın. Buraya mevcut PIN kodunuzu girin. Ardından yeni PIN kodunuzu yazın. Böylece Xiomi PIN kodu değiştirme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Huawei PIN Kodu Değiştirme

Huawei PIN kodu değiştirme, oldukça kolay bir işlemdir. Huawei PIN kodu değiştirme işlemi için, PIN ve PUK kodlarına ihtiyacınız olacaktır. PIN ve PUK kodları bağlı bulunduğunuz telefon operatörü tarafından sağlanmaktadır. SIM kilit ekranına gidebilmek için önce Ayarlar kısmına girin. Buradan ‘güvenlik ve diğer ayarlar’ bölümüne tıklayın. Burada SIM kartı kilitlenir özelliğini seçin. PIN kodunuzu girin ve tamam butonuna dokunun. PIN kodunuzu değiştirmek amacıyla ‘SIM PIN kodunu değiştir’ seçeneğine tıklayın. Gelen ekranda ilk olarak mevcut PIN kodunuzu ardından ise yeni PIN kodunuzu yazın. Böylece Huawei PIN kodu değiştirme işleminiz gerçekleşir.

iPhone PIN Kodu Nerede?

iPhone telefonlarda, iPhone PIN kodu değiştirmek için telefonunuzun Ayarlar kısmına gidin. urada bulunan hücresel seçeneğine gelin. Hücresele tıkladıktan sonra gelen ekranda SIM PIN seçeneğine tıklayın. PIN’i değiştir kısmına gelerek PIN kodunuzu değiştirebilirsiniz. PIN değiştir bölümüne tıklayın. Buraya mevcut PIN kodunuzu yazın. Ardından yeni PIN kodunuzu girin. Yeni PIN kodunuzu tekrar girmeniz istenecektir. Yeni PIN kodunuzu tekrar girdikten sonra iPhone PIN kodunuzu değiştirmiş olursunuz.

Apple PIN kodu değiştirme

Apple PIN kodu değiştirme işlemini yapmak için Apple cihazınızdan Ayarlar butonuna tıklayın. Daha sonra ‘hücresel SIM PIN’ e gidin. PIN kodunuzu girin. Yeni PIN kodunuzu tekrar girmeniz istenecektir. Yeni PIN kodunuzu tekrar girdikten sonra iPhone PIN kodunuzu değiştirmiş olursunuz. İlk kez PIN kodu gidiyorsanız GSM operatörünüz tarafından tanımlanmış olan PIN kodunu girmeniz yeterlidir. Eğer PIN kodunuzu bilmiyorsanız GSM operatörünüzün müşteri temsilcisi ile iletişim kurun.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.