Apple & İosMobil Alemi

İPhone fenerinizin parlaklığı nasıl ayarlanır?

İPhone’unuzun el fenerinin parlaklığını ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Benden hoşlanıyorsanız ve bu gerçeği anlamadan yıllarca bir iPhone sahibi olduysanız, size nasıl yapıldığını anlatayım.

Lifehacker’a göre, Apple 2016’daki iOS 10 güncellemesinde el feneri parlaklığı ayarlama seçeneğini (beş kez hızlı söylemeyi deneyin) ekledi; bu nedenle, bu yalnızca iOS 10 veya daha üst sürüm kullanan iPhone’larda çalışacak. Şu anda iOS 12’de olduğumuzu düşünürsek, bunun çoğunuzun olması gerektiğini umuyorum.

Geçenlerde çocukluğumdaki evimde kötü bir fırtınada elektrik kaybettik ve bir süre fener ve LED fenerlerle dolaşmak zorunda kaldık – mağara adamı olmak gibi çok ilkeldi. İPhone’umdaki el fenerine çok bağımlıydım, çünkü saat 10’da Teksas’ta bir fırtına sırasında çok karanlık oluyor. Orada karanlıkta otururken, kısa bir süre önce buraya yerleşen zavallı heriflerin nasıl hissettiğini merak ettim… Memleketimin 1882’de bir demiryolu şirketi tarafından kurulduğunu ve burada yaşayan ilk insanların gaz lambalarının olacağını hatırlayana kadar en sonunda.

Her neyse, o gece ilk olarak iPhone’unuzun yerleşik el fenerindeki parlaklığı ayarlamanın bir yolunun olduğunu keşfettim – tamamen kazara yapılmış bir keşif, ama yine de hoş geldiniz. İşte el fenerinde de parlaklığı nasıl değiştirebileceğin.

Parlaklık ayarına nasıl erişilir Parlaklık ayarına ulaşmak için, Kontrol Merkezi’ndeki el feneri döşemesini kullanmanız gerekir. Bilmeyenler için, uygulama ekranından yukarı kaydırarak Kontrol Merkezine erişiyorsunuz. Parlaklığa erişmek için karoya sertçe bastırmanız yeterli, sadece ona dokunmak zorunda değilsiniz. Bu, ekrana ne kadar zor bastığınızı kaydeden ve daha fazla işlem yapılmasını sağlayan bir dokunma duyarlılığı özelliği olan “3D dokunuş” sayesinde çalışır.

Bu kulağa basit geliyor, ama yalan söyleyemem – sadece hissettiğinde işe yaradığı zamanlar vardır. Sadece sol baş parmağımla çalışmasını sağlayabildim. Karoya çarpan herhangi bir parmak, basının ne kadar veya zor olduğu fark etmeksizin ışığı açıp kapatır. Ama hey, bu şekilde çalışır.

Parlaklık nasıl ayarlanır Parlaklık menüsüne erişmeyi başardığınızda, bunun beş bölüme ayrılmış bir hap şekli olduğunu göreceksiniz. Hapın geri kalan kısmından daha açık gri olan alt kısım “kapalı” kısımdır. Her bölüm farklı bir parlaklık seviyesidir.

El fenerinizi aydınlatmak (veya kısmak) için, hap şeklinin farklı bir bölümüne dokunun; üst kısım en parlak ve her bölüm kapalı kısma doğru kısılır. Parlaklığı değiştirmek için parmağınızı hap şeklinin üzerinde de kaydırabilirsiniz. Eğer canınız sıkılırsa el feneri nabzını çıkarmak için art arda yukarı-aşağı kaydırın, çünkü bilmiyorum, gücü kesildi ve yapacak başka bir şeyiniz var. Ve bu kadar. İPhone el fenerinizi daha önce yeterince parlak (veya çok parlak) bulmadıysanız, şimdi bunu değiştirebilirsiniz.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.