Apple & İos

iPhone Uygulama İnterneti Kapatma: Bir Uygulamanın İnternet Erişimini Kesmek


iPhone uygulama interneti kapatma nasıl yapılır? Her ne kadar telefonumuzda bulunan uygulamalarının birçoğunun en doğru şekilde çalışabilmesi için internet bağlantısına ihtiyacı oluyor olsa da. Kimi zaman bağlantıyı kesmek isteyebiliyoruz.

Özellikle, bazı uygulamaların arka planda internetinizi kullanmasını istememeniz durumunda tüm interneti kapatmak zorunda kalabiliyorsunuz. Ancak, internet bağlantısına sahip olmasını istemediğiniz uygulama için ayrıca ayarlama yapabilirsiniz.

Söz konusu özellik kimi zaman sadece WhatsApp üzerinden mesaj gelmesini engellemek için kullanılabilirken kimi zaman da arka planda güncellemeleri durdurulamayan, internetinizi kullanan uygulamaları durdurmak için tercih edilebiliyor.

Peki, iPhone uygulama interneti kapatma nasıl yapılır?

iPhone Bir Uygulamanın İnternet Erişimini Kesmek

iPhone uygulama interneti kapatma özelliği neredeyse her IOS sürümünde kullanılır durumda. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta;

Her ne kadar internet bağlantısı uygulamalara özel olarak kapatılabiliyor olsa da Apple bu konuda şuan için sadece mobil veri paketlerini destekliyor. Yani, Wi-Fi bağlantısı sağlandığı zaman uygulamalar tekrar internet kullanımına devam etmeye başlayacaktır.

Söz konusu özellik temelde mobil veri bağlantılarının önüne geçmeyi hedefliyor. Mobil veri bağlantısı için sınırlama getirdiğiniz uygulamalar siz uygulamaya giriş yapsanız bile bağlantıya sahip olamaz.

Adım adım internet bağlantısını kesmek için takip etmeniz gerekenler ise oldukça basit;

  • iPhone telefonunuzdan ayarlar sekmesine giriş yapın,
  • Sayfanın en üstünde yer alan bölümden “Hücresel veri” seçeneklerine giriş sağlayın,
  • Karşınıza çıkacak olan ekrandan hücresel veri ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, siz ekranı biraz aşağıya kaydırın,
  • Karşınıza internet erişim izni olan uygulamalar çıkacaktır. Bu aşamada, internet erişimini kısıtlamak istediğiniz uygulamanın yanında bulundan aktif butonunu pasif konuma getirmeniz gerekmektedir.

Söz konusu adımlardan sonra internet erişimini kapattığınız tüm uygulamalar için “mobil internet verisi” kullanımı tamamen kısıtlanabilecek.

Her ne kadar bu yöntemler ile uygulama verilerini kısıtlamak mümkün olsa da verileri kısıtlamak için arklı yolları da izleyebilirsiniz. Ancak, söz konusu iki yöntem de aynı işlevi sağlamakta, yine de bir önceki yöntemin yapılamamasını göz önünde bulunduracak olursak bu yöntemi bilmeniz de fayda sağlayabilir;

iPhone Uygulama Ayarları ile Uygulama İnterneti Kapatma

iPhone uygulama interneti kapatma konusunda kullanabileceğiniz iki farklı alternatif yol bulunuyor. Söz konusu yollardan birsi hücresel veri ayarları üzerinden gerçekleştirilebilmekte, nasıl yapıldığını yazımızın başında anlatmıştık.

Bir de, uygulama ayarları üzerinden kullanabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Bu yöntemi kullanarak uygulama internet erişimini kesmek için izlemeniz gereken adımlar ise;

  • iPhone telefonunuzdan ayarlar bölümüne giriş sağlayın,
  • Karşınıza çıkan ekranda sayfayı en aşağıya doğru kaydırın ve yüklü olan uygulamaların karşınıza çıktığı bölüme gelin,
  • İnternet bağlantısını kesmek veya diğer ayarları yapılandırmak istediğiniz uygulamanın üzerine tıklayın,
  • Karşınıza çıkacak olan panelden diğer ayarları gerçekleştirin veya “Hücresel veri” bölümünde yer alan aktif butonu pasif konuma getirin.

Söz konusu işlemlerden sonra iPhone uygulama interneti kapatma işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Ancak, uygulamaları tekrar sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için her iki yöntemde de tekrar hücresel veri ayarlarınızı aktif duruma getirmeniz gerekmektedir.

Ancak, bu ayarlar ile uğraşmak yerine Wi-Fi bağlantısı sağlayarak uygulamaların tekrar internet erişimine kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Elbette Wi-Fi bağlantısı kesildikten sonra hücresel veri sınırlaması devam edecektir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.