Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

ISO Dosyası Açma Ve Oluşturma Nasıl Yapılır?

ISO Dosyası Nedir?


İnternet üzerinden indirilmiş olan birçok dosyanın ISO içerisinde yer aldığı bilinmektedir.

Bu açıdan bu içeriğimizde ISO dosyalarının nasıl açıldığı ve ISO dosyalarının oluşturulması hakkında tüm detayları derledik.

ISO Dosyası Nedir?

İnternet ortamında indirilen dosyaların çoğunluğu RAR dosyası şeklinde veya ISO dosyası şeklinde gerçekleşmektedir.

Bu iki dosya indirme biçimiyle birbirine benzerlik gösterse de ISO dosyalarının avantajlı olduğu bir gerçektir. Çünkü ISO dosyalarının içerisinde yer alan verileri dışarı aktarmak mümkünken , RAR dosyalarda bu mümkün değildir.

ISO dosyası nedir? Sorusuna yanıt vermek için detaylı bilgilere inecek olursak ISO dosyası, bir CD veya DVD üzerine yazılmış olan belgelerin sıkılaştırılmış hali olarak tanımlanan dosya biçimidir. ISO dosyaları, kolaylıkla küçülterek arşivleme şansıda vermektedir. Burada tek bir CD’nin tek bir dosya üzerinden .iso uzantısıyla yerleştirilmiş halidir. Özetle imaj dosyasının, disk içeriğinin byte byte kopyalanmış halidir. ISO dosyaları yalnızca CD-ROM’lar için değildir. DVD veya BD gibi optik disklerde de kullanılabilir.

ISO Dosya Açma

ISO dosyalarının açma veya ISO dosya oluşturma işlemleri birçok şekilde yapılmaktadır. Bunların ilk aşamasında WinRAR benzeri programlar gelmektedir. Ancak günümüzde ISO dosya açma veya ISO dosya oluşturma yapmak için programlar bulunmaktadır. Bu programların detaylarına bakacak olursak her birinin sanal sürücü olduğu görülmektedir. ISO dosya açma veya ISO dosya oluşturma programlarının bir çok türevi bulunmaktadır. Ama bunların arasında sanal sürücü oluşturabilen programlar daha ön plana çıkmaktadır.

• WinRAR ISO Dosya Açma

-Cihaza WinRAR kurulumu yapılır.

-Desteklenen dosya ISO işaretlenir.

-ISO dosyasına sağ tıklanır.

-Birlikte aç kısmından WinRAR seçilir.

-WinRAR dosyada oluşturulan veriyi bir klasöre aktarın.

• MAC OSX ISO Dosya Açma

– The Unarchiver, cihaza indirilir.

– ISO dosyasının yer aldığı klasöre gidilir.

– Dosya seçilir.

– Birlikte aç seçeneğine tıkladıktan sonra The Unarchiver.app uygulaması seçilir.

• Windows 10 ISO Dosya Açma

– ISO dosyasının yer aldığı klasöre gidilir.

– ISO dosyasına çift tıklanır.

• Windows Eski Sürümler Üzerinden ISO Dosya Açma

Ne yazık ki eski Windows uygulamalarında disk okuma programları bulunmamaktadır. Bunun içinde ne yazık ki birçok programın bilgisayarlara indirilmesi gerekmektedir.

– Daemon Tools kurulumu gerçekleştirilir.

– ISO dosyasına sağ tıklanır.

– Birlikte aç kısmı üzerinden program seçilir.

ISO Dosya Oluşturma Nasıl Yapılır?

ISO dosya oluşturma işlemi için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere bakacak olursak ilki internet üzerinden ISO dosyası oluşturma işlemidir. Burada tarayıcı üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Tabi bunun için belli başlı sitelerden yardım alınmalıdır. Bu sitelere baktığımızda, sanal disk üzerine yazılmak istenen dosyaların yüklenmesi talebini ediyor daha sonra da, sanal bir disk içerisine yerleştirilmiş olan verileri geri vermeyi taahhüt ediyor.

Ama en kolay yöntemi, ISO yapma programlarını kullanmak. Burada bu programlar, istenilen dosyaları sanal disk kalıbı içerisine yerleştirilip ardından da yazdırarak sanal diski oluşturacaktır. Bunun için uygun programın bulunması gerekmektedir. ISO yapma programları, iso uzantısı olan dosyaların açılma imkanını da tanımaktadır. Bu programlar sayesinde hem ISO Dosya Açma hem de ISO Dosya Oluşturma işlemlerini aynı anda yapabileceksiniz. İnternet ortamında birçok uygulama bulunmaktadır. Ancak her kategoride olduğu gibi bu kategoride de güvenlik uyarılarına dikkat edilmelidir. Çünkü ISO oluşturma programı indirirken yanlışla virüslerle mücadele ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

ISO Dosyasını Dvd’ye Yazma

Daha evvel oluşturduğumuz veya elimizde bulunan ISO dosyalarını DVD üzerine kolaylıkla yazdırabiliriz. Ayrıca bunun içinde farklı programlar ihtiyaç bulunmamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bilgisayarın, DVD yazma özelliğine sahip olup olmamasıdır. Eğer bilgisayarın DVD yazma özelliği bulunuyorsa geride birkaç işlem yapmak kalıyor:

• ISO dosyası nerede kayıtlı ise görüntülemek için herhangi bir klasörü açın.

• Daha sonra da ISO dosyasının üzerine bir kez tıklayın.

• Açılan dosyanın üzerinde yer alan “Paylaş” butonuna basın.

• Ekrana “Diske Yaz” ibaresi gelecektir. Ona tıklayın.

• Ekrana gelen yönergeleri takip ederek yazdırma seçeneğine ulaşın.

• DVD yazma işlemi başlayacaktır.

ISO DVD’ye Yazma özelliği adımı bu kadar basit bir işlemdir. Ama en başta da belirttiğimiz gibi, bilgisayar da DVD Yazma özelliği mutlaka bulunmalıdır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.