Diğer YazılarımızGenel

Karadeliklerin dünyasal analogları

Einstein'ın genel görelilik teorisi

Pasifik okyanusu’ndaki devasa okyanusal girdapları inceleyen isviçreli ve amerikalı bilim adamlarına göre, organizasyonlarının ilkesi kozmik kara deliklere benzer.

Araştırmacılar, pasifik okyanusu’nda enlem akıntılarının çarpışması sonucu oluşan girdapları inceledi. Bunlar son derece kararlı oluşumlardır. Kara delikler gibi – hızı ışık hızına ulaşan nesnelerin (fotonlar dahil) bile kaçamayacağı güçlü bir yerçekimi çekiciliğine sahip kozmik nesneler, okyanus girdapları, yakalanan suyu ve diğer nesneleri içeride tutma özelliğine sahiptir.

Toplamda, pasifik okyanusu’nun sularında, zürih’teki isviçre yüksek teknik okulu ve miami üniversitesi’nden uzmanlar oldukça istikrarlı yedi girdap buldular. Dahası, örneklerin analizleri, peru boyunca hareket sürecinde ve güney passat akıntısı’ndan sonra kompozisyonlarının değişmediğini ortaya koydu. Tuzluluk, sıcaklık ve kimyasal bileşim göstergeleri yüz günü aşkın gözlemlerde aynı seviyede kaldı.

Einstein’ın genel görelilik teorisi

Dev girdapların uydu görüntülerini analiz ettikten sonra, yapılarının şaşırtıcı bir şekilde kara deliklere benzediği ortaya çıktı. Bir kara delikte, ışık miktarı sonsuza kadar kaybolur ve deliğin yüzeyinden belirli bir mesafede spiral bir yörünge boyunca hareket eder.

Belli bir kritik mesafeye ulaştıklarında uzaya kaçamazlar veya bir kara deliğin içine giremezler. Böylece karadeliğin sözde fotonik küresi oluşur. Bilim adamlarına göre, einstein’ın genel görelilik teorisinin bu fenomeni, okyanus anaforlarına uygulanabilir. Ayrıca okyanusa girip çıkmayan bir su molekülleri halkasına sahiptirler.

Sonuçları bilimsel dergi fluid mechanics’te yayınlanan çalışma sırasında, okyanustaki girdapların matematiksel bir modeli ilk kez tanımlandı. Daha önce girdapların suyu binlerce kilometre hareket ettirebildiğine dair hiçbir kanıt olmadığı için, iklim değişikliği süreçlerini modelleme sürecinde de dikkate alınmalıdır.

Okyanus girdablarının, insan yapımı felaketlerin bir sonucu olarak okyanusa giren petrol parçacıkları ve plastik döküntüler içerebileceği de bulundu.

Meksika körfezi için önemli bir bilgi

Bu meksika körfezi için önemli bir bilgidir. Science 2.0 portalına göre, kendi topraklarında da benzer bir girdap bulundu, bu nedenle herhangi bir petrol sızıntısı atlantik’e yayılmaya başlayabilirdi.

“okyanus kara deliklerinin” düşük hızdaki su hareketinden dolayı gemiler için herhangi bir tehlike oluşturmadığı unutulmamalıdır. Durum, norveç’in kuzeybatı kıyılarının açıklarında, norveç denizi’nde yer alan maelstrom adlı dünyadaki en güçlü girdapla farklı. Gel-git ve akış dalgalarının etkileşimi sürecinde ve kıyı şeridi ile deniz tabanının karmaşık bir rahatlama çizgisinde yaratılır. Gücü, birçok efsaneyi doğuran, tahtadan yapılmış küçük bir tekneyi emmek için yeterlidir. Ünlü amerikalı yazar edgar poe, “the overthrow in maelstrom” adlı hikayeyi bile yayınladı. Bu, girdap sularına düştükten sonra hayatta kalan bir adamın hikayesi. Her durumda, maelström’ün fiziksel doğası okyanus akıntılarından farklıdır.

Gezegenimizin atmosferik girdaplarında ve jüpiter’in yüzeyindeki devasa antisiklon kasırgasında da benzer mekanizmaların meydana gelebileceği öne sürüldü. Boyutu dünya’nın çapından daha büyüktür.

 

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.