Bilgisayar GenelTeknolojiTeknoloji Haberleri

Katlanabilir bilgisayarların geleceğine bir bakış, Intel’in Horseshoe Bend konsepti

Lenovo, katlanabilir OLED ekranlı ve Intel işlemcili 13 inç tablet PC olan ThinkPad X1 Fold’u duyurdu. Ancak Intel bir kerelik olmasını beklemiyor. Çip devi, tamamen yeni bir cihaz kategorisi için ilham sağlamak amacıyla kendi katlanabilir PC konseptini CES’e getirdi.


Prototipe Horseshoe Bend denir ve onunla X1 Fold arasındaki en büyük fark, çok daha büyüktür. OLED ekran, açıldığında 4: 3 ve 17,3 inç diyagonaldir, bu da bir açıyla katlayıp masa üzerinde kullandığınızda geleneksel dizüstü bilgisayar boyutuna çok daha yakın hissettirdiği anlamına gelir. Ayrıca bir Kablosuz klavye ile eşleştirildiğinde tam ekran boyutunu kullanabilmeniz için Yüzey tarzı bir kickstand da vardır.

En yaygın çalışma modu, içerik ve kullanıcı arayüzünün parmaklarınızın altında ve yüzünüzün önünde olduğu bir dizüstü bilgisayar gibi olabilir. Web sayfaları sonsuza kadar ilerliyormuş gibi hissediyor; sadece elinizi hareket ettirerek bir makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Demo edilmiş bir başka kullanım örneği, zaman çizelgesini doğrudan klavyenin olacağı yerde değiştirebileceğiniz video düzenleme idi. Bir videoyu tam ekran oynatmak istiyorsanız, ekranı ters çevirip kickstand’ı kullanabilirsiniz. Ekran klavyesi sizin için yapmazsa, ekranın alt yarısına kablosuz bir klavye ekleyebilirsiniz.

Horseshoe Bend, Intel’in yeni 10nm Tiger Lake mimarisi etrafında inşa edildi. 9W TDP ve aktif soğutma olmadan 7 mm kalınlığında bir şasiye izin verir. Gördüğümüz cihaz düzenli olarak Windows 10 çalıştırıyordu, ancak Intel Microsoft’un yaklaşan Windows 10X’inin daha sonra kategori için uygun olmasını bekliyor.

X1 Fold ile karşılaştırıldığında, Horseshoe Bend, bir nakliye cihazının uyum ve bitişine sahip değil, ancak daha ince çerçeveleri ve daha ince profili ile bazı yönlerden daha şık hissediyor. Elbette, önünüze çok daha büyük bir OLED dilimi koymak için söylenecek bir şey de var.

Ne yazık ki Intel, ekranı kendimiz tamamen katlamamıza izin vermedi, bu nedenle size Intel tarafından tasarlanmış menteşenin gerçekte nasıl hissettiği hakkında çok fazla şey söyleyemeyiz. Söyleyebileceğimiz şey, Intel’in gerçekten bu form faktörünü zorluyor gibi görünüyor ve çok uzak olmayan bir gelecekte bu cihazları geliştirmeye yardımcı olmak için birkaç üretici ile çalışmayı bekliyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Katlanabilir bir bilgisayar ve intel’in bu konudaki çalışması hakkında güzel bir bilgilendirici paylaşım olmuş. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.