Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Klavye Nasıl Temizlenir? Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir? Masaüstü Klavye Nasıl Temizlenir?

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?


Klavyeler, bilgisayar ile zaman geçirmeyi seviyorsanız en çok dokunduğunuz ve zaman geçirdiğiniz bilgisayar parçalarından sadece birisidir.

Aklınızdakileri dijital ortama göndermek için kullanılan bu gelişmiş parçaların temizliği  de oldukça önemlidir. Doğru temizlenmeyen klavyeler uzun olan ömrülerini kaybetmesinin yanı sıra size kullanım konusunda da zorluklar çıkartacaktır.

Laptop klavyesi, Masaüstü klavyesi temizlik konusunda dikkat edilmesi gereken önemli alanlarda bulunurlar. Temizlenmeyen veya temizlenmeye çalışıp da yanlış temizlenen klavyeler olurlarsa kısa sürede ömürlerini yitirirler.

Peki, Klavye nasıl temizlenir, klavye temizlerken nelere dikkat edilmelidir?

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Klavye nasıl temizlenir konusuna giriş olarak Laptop klavyesi nasıl temizlenir? Konusunu seçmek daha mantıklı olacaktır. Özellikle sürekli olarak taşınabilen ve her ortamda kullanılabilir olmaları nedeni ile klavyeleri masaüstü klavyelerden daha kirli olabilmekte.

Toz, kir, üzerine dökülenleri de hesaba kattığımız zaman. Zaman zaman basmama gibi sorunlarını anlamamız için de uygun ortam sağlanıyor.

Laptop klavyesini temizlemek için bazı şeylere ihtiyacınız var, bunlar nelerdir?

  • Bilgisayar temizleme köpüğü.
  • Islak mendiller.
  • Kuru bez.
  • Kulak çubukları.

Bilgisayar temizleme köpüğü bu konudaki en büyük yardımcınız olacaktır. Özellikle içeriğinde bulunan maddeler sayesinde bilgisayarınızn bozulmasını engelleyeceği için temizlik yapmanız daha güvenli hale gelecektir.

Hepsine geçmeden önce bilgisayarınızın kapalı olduğundan emin olun ve mümkünse bataryasını çıkartın;

Laptop Klavyesi Temizleme Aşamaları

Aşama aşama ilerleyecek olursak, ilk olarak ıslak mendiller ile klavye tuşlarınızın kabaca tozlarını alın. Daha sonra kulak çubukları ile kenarlarda kalan tozları ve kirleri kazımaya başlayın.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, klavye tuşlarının çıkmamasıdır. Laptop klavye tuşları maalesef sökülmesi ve takılması zor tuşlardır.

Kulak çubuğu ile temizledikten sonra laptopu ters çevirin ve hafif hafif sallayarak klavye arasındakilerin düşmesini sağlayın. Tekrar aynı işlemleri yapın ve bu sefer üzerinden kuru bir bez ile geçin.

Son olarak bilgisayar temizleme köpüğünden bezin üzerine biraz dökün, köpük ile bilgisayarı silin. Kuru tarafı ile son kez kurulayın ve laptop klavye temizliğini burada bitsin.

Masaüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayar klavyesi, laptop klavyesinden daha kolay temizlenmektedir. Özellikle sökülebilir tuş yapısı sayesinde yıkanması ve arındırılması oldukça basittir.

Masaüstü bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir? Laptop klavyesi temizleme aşamalarına benzer şekilde ilerleyecek olan bu temizleme yönteminde rahatlıkla su ile temizleme yöntemi de kullanılabilmekte.

Her şeyden önce klavyenizin bağlantıısnı kesin ve bir kenara alın. Daha sonra klavyenizin membran mı yoksa mekanik mi olduğuna karar verin. Mekanik klavyeleri sulardan olabildiğince uzak tutun. Membran klavyeleri de uzak tutun ancak membran klavyeler elektrik süpürgesi ile temizlenebilir türdendir.

Peki, Masaüstü klavye temizlemek için hangi malzemeler gerekiyor?

  • Kulak çubuğu.
  • Islak mendil.
  • Tercihe göre sabunlu su.
  • Kurulama bezleri.

İlk aşama olarak, klavyenizin tuş dizilimini tam olarak bilmiyorsanız önerimiz klavyenizin tuşlarını sökmeden önce fotoğrafını çekmenizdir. Fotoğrafını çektikten sonra temizleme işlemlerine geçiş yapabilirsiniz.

Masaüstü Klavye Temizleme Aşamaları

Yanlarından yukarı çekerek tuşlarınızı nazik bir şekilde sökün ve bir kenara alın, tüm tuşları söktükten sonra tuş yuvalarının orasında oluşan kirleri göreceksiniz.

Bu kirleri kulak çubukları ve ıslak mendiller ile alın. Arasında kalanları çıkartmak için çok yaklaştırmadan elektrikli süpürge ile yardımlaşın.

Söktüğünüz tuşları ılık su ile birlikte karıştırdığınız sabun dolu kovaya atın. Eliniz ile ovalamadan sadece karıştırarak yapışkanlıklarını ve tozlarını alın.

Kurulama bezinin üzerine serin ve mümkün mertebe sularının akarak kurumasını sağlayın. Bu aşamada saç kurutma makinesi kullanmamanız sizin için daha iyi olacaktır. Nispeten dayanıksız tuş yapısına sahip olan bir klavye modeline sahipseniz tuşlarınız eriyebilir.

Tüm aşamaları sorunsuz şekilde tamamlamışsanız yapmanız gereken tek şey temizlediğiniz tuşları tekrar yerine takmak olacaktır. Belki de klavye temizlemenin zorlukları arasındaki tek madde onları tekrar yerine takmaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.