Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Diyenlere Çözüm Yöntemleri

Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Sorunu İçin Çözümler

Modem ıșıkları yanıp sönüyor sorunun sebebi, hangi ışığın yanıp söndüğüne bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle internet bağlantınızda bir sorun yoksa, modem ışıklarının kısa aralıklarla yanıp sönmesinin herhangi bir sorunu işaret etmediğini bilin. Eğer modem ışıklarında kopuklukla beraber internet bağlantınızda da sorun varsa aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Sorunu İçin Çözümler

İnternet kopmasına neden olan ve kullanıcıların genellikle rastladığı, DSL ve internet ışıklarının yanıp sönmesi veya hiç yanmamasıdır. DSL ışığının yanıp sönmesi genellikle donanım kaynaklı iken, internet ışığının stabil olmaması bazen yazılım veya cihaz kaynaklı olabiliyor.

İnternet bağlantısı sorunu yaşayanlar özellikle işleri acele ise kulaktan dolma bilgilerle çeşitli yöntemler uygulayabiliyorlar. Hangi sorun için uygulandığını bilmediğiniz çözümleri, modem ışıkları yanıp sönüyor sorunundan kurtulmak için hemen denemeyin. Mutlaka uzmanlar tarafından önerilen veya çözüm olduğu net bir şekilde bilinen teknikleri uygulayın. Aksi takdirde bir sorununuz varken, birden fazla sorunla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

DSL Işığı Yanıp Sönüyor Diyenlerin Uygulaması Gerekenler

DSL, telefon hatları üzerinden veri iletimi sağlayarak internete bağlanmamızı sağlayan teknolojidir. Şehir alt yapılarında fiber gibi daha güncel teknolojilere geçiş olsa da, evimizdeki internet alt yapısı çok büyük ölçüde hala DSL teknolojisidir.

Şehir veya ev alt yapısındaki kablolarda meydana gelen arıza veya bakım çalışmaları DSL bağlantısında kopmalara neden olabilir. Kablonun yanı sıra modem, router, splitter veya ISS sunucularındaki hatalar da DSL ışığının stabil yanmamasına neden olabilir. DSL ışığı yanıp sönüyor haldeyse hemen aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Telefon Kablosunu Kontrol Edin

Evinize internet bağlantısı sağlayan telefon kablolarında kopmalar veya ezilmeler yaşanabilit. Kablolar çok uzun olduğu için hemen göze çarpmayabilir. İlk olarak kablonun iki uç kısmını ve kablo bağlantılarını kontrol edin. Ardından kablonun tamamında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir kopma veya ezilme varsa, işinin ehli bir elektrik ustasına kabloyu tamir ettirebilirsiniz. Çevrenizde usta bulmakta zorlanıyorsanız yeni bir kablo satın alabilirsiniz.

Güç Adaptörünü Takıp Çıkartın

Modemi yeniden başlatmak veya sıfırlamak birçok internet bağlantı sorununu çözmek için yeterli olabilir. Güç adaptörünü çıkarın. 5 dakika sonra adaptörü tekrar takın. Hala modem ışıkları yanıp sönüyor ise diğer çözümleri deneyin.

Splitter’sız Bağlanın

Telefon ve internet bağlantısının aynı anda sağlanması için splitter kullanılır. Bazen splitter’larda arıza meydana gelebildiği için DSL bağlantısı kopabilir. Yeni bir splitter kullanabilir veya telefon bağlantısını iptal ederek, telefon kablosunu direkt modeme bağlayabilirsiniz.

Çözüm İçin ISS’i Arayın

DSL bağlantısının kopmasına karşı uygulayabileceğiniz çözümleri uyguladıktan sonra iyi bir sonuç elde edemediyseniz, internet servis sağlayıcısını arayın. Alt yapı arızası veya bakım çalışması varsa ISS’den bu bilgiyi alabilir, başka çözüm aramadan sadece sorunun düzelmesini bekleyebilirsiniz.

Farklı Bir Modemle İnternete Bağlanın

Kablolarda, splitter gibi ara katmanlarda ve genel olarak internet alt yapısında sorun olmamasına rağmen modem ışıkları yanıp sönüyor ise yeni modem arayışına girebilirsiniz. Modem satın almadan önce başkasının modemini kısa süreliğine ödünç alarak test yapabilirsiniz. Sorun görünmüyorsa yeni modem almak için masraf yapabilirsiniz.

Sorunun çözümü için yapılabilecek olanları yapmanıza rağmen hala çözüm bulamadıysanız, ISS ile sorunu ortadan kaldırmak gerekir. Asıl sorunun nereden kaynaklandığını ISS tespit etmeli ve gerekli teknil desteği sağlamalıdır.

Modem İnternet Işığı Yanıp Sönüyor ise Bunları Deneyin

Modem internet ışığı yanıp sönüyor, DSL ışığı sabit yanıyorsa sorunu tek başınıza çözmeniz mümkündür. Çünkü internet alt yapınız sorunsuz, fakat internet bağlantısı aşağıda sıralanan veya sıralanmayan farklı nedenlerden dolayı sağlanamıyor. Alt yapı sağlam olduğundan sorun daha yüzeyseldir, dolayısıyla daha kolay çözülebilir.

İnternet Bağlantısını Tekrar Test Edin

Modem internet ışığının yanmaması cihazınızdaki bir yazılım hatasından veya cihazınıza özel uygulanmış bir filtreden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için ilk olarak farklı bir cihaz ile internete bağlanmayı deneyin. Sorun ortadan kalktıysa cihazınızdaki antivirüs yazılımını kapatmayı ve cihazı/modemi sıfırlamayı düşünebilirsiniz.

Modemi Açıp Kapatın

İnternet ışığının yanıp sönmesi veya hiç yanmaması sorunu modemi açıp kapatmakla ortadan kalkabiliyor. İsterseniz güç adaptörünü çıkarın ve 5 dakika sonra tekrar takın, isterseniz güç düğmesinden modemi kapatıp açın.

DSL Işığı Stabil Değilse Kabloları Kontrol Edin

Modem ışıkları yanıp sönüyor sorununuz sadece internet ışığından ibaret değilse ve DSL ışığı da stabil görünmüyorsa, modeme giden telefon kablosunu kontrol edin. Ezilme veya kopma varsa kabloyu değiştirmeniz veya tamir ettimeniz gerekir. Kablonun yanı sıra splitter’ın da sorunsuz çalıştığından emin olun.

Modeme Direkt Bağlanın

Router vb. cihazlar internet bağlantı sorunlarına neden olabilmektedir. Arada router ve splitter gibi herhangi bir katman olmadan direkt modem ile internete bağlanmayı deneyin.

VPN’i Devre Dışı Bırakın

VPN’ler ile internete bağlanırken, IP adresinizin değiştirilmesi için farklı sunucular üzerinden internete bağlanırsınız. VPN ve bilgisayar, VPN ve ISS sunucularının çakışması durumunda internet bağlantısı kopabilir. Bazen ISS tarafından VPN hizmetleri de engellenebilir. VPN’i kapatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Farklı Bir DNS Sunucusu Deneyin

ISS’in DNS sunucularında bir sorun olduğunda internet bağlantınız kesilebilir. Ücretli veya ücretsiz alternatif bir DNS sunucusu bulun ve internete tekrar bağlanmayı deneyin. Sorun DNS sunucularında ise büyük ihtimalle bu şekilde çözülecektir.

En Hızlı Dns Sunucusunu Bulmak

Modemi Fabrika Ayarlarına Döndürün

Modem ışıkları yanıp sönüyor halde olması, modemdeki yazılımsal hatalardan kaynaklanabilmektedir. Bu durumda en kısa çözüm modemi sıfırlamak yani fabrika ayarlarına döndürmektir. Sıfırlama işlemi için modemin arka kısmında bulunan küçük deliği bulun. Bu deliğin alt kısmında genellikle reset yazmaktadır. Daha sonra elinize deliğe girebilecek ebatta iğne vb. bir cisim alın. Ardından deliğin içindeki düğmeye iğne vb. ile basılı tutun. Modem ışıkları tamamen söndüğü zaman iğne vb. cismi geri çekebilirsiniz.

İsp Nedir ? İnternet servis sağlayıcı Nedir?

ISS ile Sorunu Çözmeye Çalışın

Diğer tüm internet bağlantı sorunlarında olduğu gibi uzmanlar tarafından önerilen çözümlerin işe yaramaması halinde, internet hizmeti aldığınız firmaya (ISS) sorununuzu anlatıp çözmelerini istemelisiniz.

Sorun sizden kaynaklı ise modem veya kullandığınız diğer ağ cihazlarını değiştirmeniz istenebilir. Eğer sorun ISS tarafında ise, çözülmesini sabırla beklemelisiniz.

Modem ışıkları yanıp sönüyor diyen kullanıcılar için etkili çözümler yukarıda sıralanmıştır. Eğer ethernet, wifi vb. modem ışıkları yanıp sönüyorsa, dsl ve internet ışığında bir problem görünmüyorsa sorun çok büyük ihtimalle internet bağlantısında değildir. Ethernet veya wifi vb. ışıklar yanıp sönüyorsa, modem veya ethernet kablo arızası yaşıyor olabilirsiniz. Modeminizi değiştirebilir, bu konuda ISS veya teknik servisten yardım alabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ara sıra yaşadığım bu soruna en detaylı çözüm önerilerini sizde buldum. Adım adım detaylı anlatımınız için teşekkürler.

  2. Model ışığı yanıp sönüyordu sürekli internet kesintisi oluyordu sizin sayenizde öğrendik nedenini teşekkürler

  3. Bu sorunu sürekli yaşıyordum detaylı şekilde sizin sayfanizda buldum sonunda kurtuldum. Bu dertten

  4. Bu sorunu sürekli yaşıyorken sizin blogunuza denk geldim ve sorunum çözüldü teşekkür ederim

  5. elinize sağlık aşırı güzel anlatmışsınız bu devirde artık modem öyle önemli birşey ki insan hangisini alması gerek karar veremiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.