GenelKişisel Gelişim

Koronavirüs Günlerinde Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Almanızı Önleyen Yiyecekler


Sars-CoV2 ya da Covid-19 virüsü, hayati tehlikeye sebebiyet verecek üst solunum yolu hastalığına sebep olarak dünyayı alarma geçirmiştir. Kendini bu hastalıktan korumak isteyenler, evde geçirdiği zamanları arttırmıştır.


Koronavirüs nedeniyle evde kalınan sürede kilo almak istemeyenler neler yapmalı? Koronavirüste kilo almamak için neler yapılacağını merak edenler, yazımız tam size göre!

Koronavirüs günlerinde kilo almak istemeyenler, metabolizmayı hızlandıran gıdaları düzenli olarak tüketerek hareketsiz kaldığımız şu günlerde metabolizmalarını dengeleyebilirler. Böylelikle bedeninize yağ yakımı konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Peki metabolizmayı hızlandıran gıdalar hangileridir?

Tarçın

Tarçın, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekleyen gıdalar içinde en başta gelir. Her sabah aç karnına içeceğiniz, biraz bal ile tatlandıracağınız ılık tarçınlı su ya da akşamları yatmadan önce tüketeceğiniz tarçınlı süt metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ayrıca tarçını elma gibi meyvelerin üzerine çok az serpiştirerek de tüketebilirsiniz.


Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında yeşil çay, sevilerek tüketilen bir bitkisel üründür. Günde bir kupa yeşil çay, demlenerek veya hazır bardak poşetler olarak tüketilebilir. Yeşil çayı limon sıkarak tatlandırabileceğiniz gibi bir adet gül tomurcuğu atarak da tüketebilirsiniz. Yeşil çayın günde bir kupadan fala tüketimi önerilmemektedir.

Armut ve Elma

Genel olarak meyveler, sindirim sistemi dostudur. Dolayısıyla koronavirüs günlerinde sindirim sisteminizin düzenli olarak işlemesi için meyve tüketimi önemlidir. Elma ve armut ise içerdiği yüksek oranda lif nedeniyle yağ yakımına destek olan ve metabolizmayı hareketlendiren meyvelerin başında gelir.

Bir fincan Türk kahvesi

Şekersiz bir fincan Türk kahvesi, gün içinde metabolizmanızı hızlandırarak, sizi dinç tutar. Türk kahvesi, yağ yakımını destekleyen özelliği ile kilo vermenize yardımcı olur.

Yeşil Sebzeler

Koronavirüs günlerinde bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak ve metabolizmanızı canlandırmak için düzenli biçimde yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz. Yeşil biber de metabolizmayı hızlandıran gıdalar içinde önemli bir besin kaynağıdır.

 

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.