Genel

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi notunu etkileyen faktörler


Kredi not; Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilerin yaptıkları bankacılık işlemlerine karşılık verilen puanların hesaplanması ile ortaya çıkan kişinin kredi notudur. Kişilerin kredi notlarına göre; ihtiyaç duydukları zaman bankalara yaptıkları kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu veya olumsuz sonuçlanmaktadır.  Bu nedenle kredi notu yüksek tutulmalıdır.

Kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi notu; bankalardan kullandığınız krediler, kredi ödemeleri, kredi kartları, kredi kartı ekstrelerinin ödenmesi,ödeme düzensizliği nedeniyle avukata teslim edilmeniz, icralık olmanız, banka hesabınızda eksiye düşerek ek hesap kullanmanız, otomatik ödeme talimatı verdiğiniz faturalar için hesapta bakiyenin yetersiz kalması, son düzenleme ile normal faturaların düzenli ödenmesi de etkiyen faktörler arasına girmiştir. Bu ödemeleri düzensiz yaptığınızda kredi notunuz düşecektir. Düşük kredi notu bir sonraki bankacılık işleminizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır.

Kredi notumu nasıl yükseltebilirim ?

Hepimiz bir merkez tarafından belirli bir denkleme göre hesaplanan redi notumuzu nasıl yğkselteceğimizi merek ederiz. Kredi notu KKB tarafından aylık olarak güncellenmekte olsa da hemen yükselmez. Bunun için yapmanız gereken ilk iş ödenmemiş kredi taksitlerini ödeyerek kredilerinizi kapatın. Kredi kartı ekstrelerini, faturaları kısaca bankaya olan borçlarınızın tamamını kapatın. Borçlarının tamamını kapattığınız kredi kartlarını iptal ettirin. Bankda sicili bozuk bir kaydınız kalmasın. Bütün borçları kapatmanız kredi notunuzun hemen yükseleceği anlamına gelmez. Hesabınızda bulunan otomatik ödeme talimatlarını iptal etmelisiniz. Hesabınızda sürekli olarak bir miktar para bulundurmalı ve ek hesabı kullanmamalısınız. Faturalarınızı gününde ve düzenli olarak ödemelisiniz. Bankaya olan ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Bu işlemler kredi notu yükselmesine olumlu etki yapacaktır.

Borçlarınızı bitirdikten sonra ve düzenli ödemeleri takiben bir bankadan düşük limitli bir kredi kartı alarak bu kart ile küçük taksitli alış verişler yapmalı, taksitleri düzenli ödemelisiniz. Düzenli ödediğiniz kredi kartının limitinin artırılmasını isteyerek borcuna sadık bir müşteri profili çizmelisiniz. Kredi kartı ekstresini son ödeme gününde yapmanız kredi notu hesaplamasında  olumlu etki yapmaktadır. Bu nedenle ekstre için son ödeme gününü bekleyin. Aynı şekilde bir bankadan düşük limitli bir kredi kullanmalısınız. Kullandığınız bu kredinin taksitlerini gününde ve düzenli ödemelisiniz. Düzenli ödemeler kredi notunuzu artıracaktır.

Bunun dışında banka hesabınızla yapacağınız  işlemler kredi notu üzerinde etkili olmaktadır. İnternet bankacılığı kullanarak havale ve eft işlemleri yapmalı, çok düşük de olsa bir miktar parayı vadeli hesap açarak vadeli hesapta tutun. Yapacağınız bankacılık işlemleri kredi notunuz üzerinde etkili olacaktır.

Kötü sicil bırakan otomatik ödeme talimatlarınızı yeni kredi kartına yeniden tanımlayarak düzenli olarak ödeyin. Yapacağınız her düzenli fatura ve ekstre ödemesi sizin borcuna sadık bir müşteri olduğunuzu kredi kayıt büosunca tescil edilecek ve kredi notunuz yükselecektir.

Düşük kredi notunuzu yukarıda yazılı yöntemlerin hepsini uygulayarak yükseltebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla kredi kullanabilir ve kredi kartı alabilirsiniz. Güünümüzde kredi notu mali açıdan çok önemlidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam yazınızı sonuna kadar okudum acaba benim için umut ışıgı varmı diye ama ne yazıkki ben de
    Kendime “geç bunları dedim”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.