Diğer Yazılarımız

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medyanın Önemi! 5 Yöntem ile Düşük Bütçeyle Gelir Arttırma


Küçük işletmeler için sosyal medyanın önemi özellikle geçtiğimiz dönemler ile birlikte en iyi şekilde anlaşılmaya başlanmış durumda.

Durum öyle ki, neredeyse pek çok Küçük işletme sadece şirket kurma ve ürün üretme maliyeti dışında bütçe ayırmadan sosyal medyanın gücü ile alıcı bulabiliyor. Söz konusu durum, sadece ürün üreticileri için değil, Dropshipping yöntemi ile de para kazananlar için geçerli.

Sosyal Medya’nın Gücü” olarak da karşımıza çıkan bu ilerleme adımları ile Küçük işletmeler neredeyse sıfır reklam bütçesi ile neredeyse reklam veren işletmelerden daha fazla kitleye ulaşabiliyor.

Özellikle değişen Sosyal medya kullanım oranları ve keşfet algoritmaları ile yüksek izlenme ve paylaşım oranlarını elde etmek oldukça kolay. Ancak, bu aşamadan sonra dikkat edilmesi gereken konu satış oranlarını arttırabilmek.

Peki, küçük işletmeler reklam vermeden büyüyebilir mi? Küçük işletmeler için düşük bütçe ile gelir arttırmanın 5 yolu nedir?

Küçük İşletmeler Reklam Vermeden Büyüyebilir Mi?

Küçük işletmeler reklam vermeden büyüyebilir mi? Reklam vermeden gelir elde edebilmek için sabırlı ve doğru adımları atıyor olmanız gerekmekte.

Özellikle sosyal medya alanında yanlış adımlar ile ilerleyen küçük işletmeler için reklam vermeden büyümek maalesef mümkün durumda değil. Ancak, doğru adımlar ve zamanın da getirdiği avantajlar ile ilerleyen küçük işletmeler kısa bir süre içinde reklam veren bazı işletmeleri pozitif anlamda geride bırakabilirler.

Küçük işletmeler, reklam vermeden sosyal medyada ilerleyebilmek için bazı şartları yerine getirmeli. Bunlardan en önemlisi, yenilikçi olmak ve düzenli olarak sosyal medya ağlarını kullanmak.

Küçük işletmeler için önerilen en aktif platform günümüzün de getirileri ile TikTok olarak bilinmekte, özellikle TikTok’un sağlamış olduğu keşfet algoritması avantajı ile küçük işletmeler hiç beklemedikleri anda milyon görüntülemeye ulaşabiliyorlar.

Peki, Küçük işletmeler düşük bütçe ile gelir elde edebilmek için hangi 5 Sosyal medya yönetim taktiği paylaşımından yararlanmalı?

Küçük İşletmeler İçin Düşük Bütçe ile Gelir Arttırmak İçin 5 Sosyal Medya Yönetim Taktiği

Küçük işletmeler için düşük bütçe ile gelir sağlamak mümkün durumda. Ancak, kişisel bir sayfa gibi kullanılmasından ziyade. Marka bilinirliğini arttırma yönünde ilerlemelerin aktif olması gerekmekte.

Küçük işletmeler için 5 sosyal medya yönetim taktiği ile gelir elde etmek ve hatta neredeyse hiç reklam bütçesi ayırmadan Küçük işletmenizi büyütmeniz de mümkün durumda. Ancak, bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekte. Bu şartlar;

  • Akımlara ayak uydurun.
  • Yenilikçi ancak gerçeklikten uzak olmayan bir dil kullanın.
  • Düzenli paylaşımlar ile dikkat çekin.
  • Yeniden paylaşılabilir içerikler üretin.
  • Çevrenizden takipçi olmaz.

Olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar yüzeysel olarak bahsedilmiş olsa da konuların derinliğine girildiğinde küçük işletmeler için büyük taktikler içermekte.

Peki, küçük işetmeler sosyal medya da reklam vermeden nasıl büyüyebilir? Küçük işletmeler için reklamsız gelir elde etme taktikleri nelerdir?

1 – Güncel Akımlara Uygun İçerikler Üretin

Küçük işletmelerin sosyal medya üzerinde tutunabilmesi için güncel akımlar ile öne çıkması gerekmekte. Ürettiğiniz ürünleri güncel akımlara uyarlamak, onları dikkat çekici hale getirmek oldukça önemli.

Satışı gerçekleştirdiğiniz ürün veya ürünler için sanki normal bir mizah, bilgi paylaşımıymış gibi ilerlemeniz. Onları dikkat çekici hale getirmeniz gerekmekte. Güncel akımları kendinize göre yorumlamanızın yanı sıra. İçeriklerinizin dikkat çekici olması ve izleyicilerin paylaşımların sonuna kadar kalıp ürününüzü görmesi oldukça önemli.

Akımlar için uzun değil kısa ve neredeyse herkes tarafından anlaşılabilir içerikler üretilmesi önerilmekte. Buna en iyi örnek, bir Hovercraft oyuncağı satan işletmenin o oyuncak ile ilgili güncel ve akımlara uygun video hazırlaması olabilir.

2 – Samimi Ancak Ciddiliğini Kaybetmeyen Bir Dil Kullanın

Küçük işletmelerde de en az büyük işletmelerde olduğu kadar samimi ve esprili bir dil kullanımı oldukça  önemli. Özellikle sosyal medya paylaşımlarınızda küçük işletmenizin renkli tarafına dikkat çekebilmek için espri içeren kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin derdine ortak olduğunuzu, onlardan birisi olduğunuzu düşünmelerine olanak sağlayacak videolar ve paylaşımlar yapmak sizi reklamsız olarak tanıtacaktır.

3 – Düzenli Paylaşımlar ile Algoritmayı Yakalayın

TikTok, Instagram, Facebook, YouTube ve diğer platformlar için olan ortak tek bir nokta var. Bu da düzenli paylaşımlar. Her ne kadar özellikle Instagram Reels, TikTok, YouTube Shorts için kısa videolar ile anlık olarak patlama yaşamak ve izlenme elde etmek mümkün ve kolay olsa da söz konusu durumun da bir süreç içinde işlediğini bilmekte fayda var.

Kimi küçük işletme henüz ikinci videosunda milyon izlenmeye ulaşan bir paylaşım yapabiliyor. Ancak çoğu zaman bu paylaşımların izlenmesi sürekliliği yakalayamıyor ya da bir sonraki videoları izlenme alamıyor.

Söz konusu durum, sosyal medya algoritmalarının platformda ne kadar aktif olacağınızı ölçmesinden ibaret. Küçük işletmeler, paylaşımlarını izlenmeler ve görüntülenmelerden bağımsız olarak düzenli olarak paylaşmalı. Bunun için belirli günler ve saatler için sayfanızın istatistiklerini kullanmanız gerekmekte.

Ancak, henüz istatistik oluşturabilecek kadar büyümemiş bir küçük işletme sayfasına sahipseniz haftada 3 ila 4 içerik uygun olacaktır.

4 – Çevre ile Paylaşılabilecek İçerikler Üretin

Küçük işletmeler için sosyal medya da büyüme taktikleri arasında belki de en büyük önemi taşıyan madde. Çevre ile paylaşılabilecek içeriklerin üretilebilmesidir.

Kamp malzemeleri satan küçük bir işletme için örnek verilecek olursak. Arkadaş, akraba ve eş, dost arasında kamp malzemelerinin içeriğinde olduğu bir videonun birbirilerine gönderilme olasılığı diğer içeriklere göre daha fazladır.

Örneğin, paylaşımlarınızda “hayalini kurduğun kampa en iyi ekipmanlar ile şimdi çıkma vakti” gibi bir yazı barındırmanız. Paylaşımda bulunduğunuz ürünün de etkisi ile yakın zamanda kamp planı yapmış olan kişilerin birbirleri ile içeriği paylaşıp “kampta lazım olabilir” gibi yorumlamalarda bulunmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra, mizah içerikli ürün tanıtımı yapmanız da arkadaşlar arasında videoların, gönderilerin yayılmasına neden olabilir.

5 – Doğru Kitle İçin Paylaşımlar Yapın

Küçük işletmeler sosyal medya da nasıl hızla büyüyebilir? Sorusunun cevabı kesinlikle çevrenizin sizi takip etmesi değildir. Öyle ki, söz konusu ve neredeyse herkesin yaptığı yakın arkadaşların, aile bireylerinin ve akrabalarınızın sizi takip etmesi algoritma konusunda sizi sekteye uğratacak bir adımdır.

Küçük işletmeler, sattıkları ürün için doğru kitleyi paylaşımları ile elde etmelidir. Sizi takip eden tanıdıklarınızın başka türden içeriklere olan merakı, içeriklerinizin sizin aradığınız kitleye ulaşmasını engellemekte.

Bu nedenle, sosyal medya da paylaşım yapmak isteyen küçük işletmeler tanıdıklarını hesaplarından uzak tutarak. Sadece ürüne ve kategoriye ilgi duyanların. İçerikleri görerek takip etmesine izin vermelidir.

Unutulmamalıdır ki, çok takipçi değil potansiyel olarak alıcısı olan hesaplar kazanç sağlayabilir.

Küçük İşletmelerin Milyonlarca İzlenmesi Mümkün Mü?

Küçük işletmelerin reklam bütçesi olmadan reklam yapmaya çalışmasına karşın pek çok kullanıcı “milyonlarca izlenme elde etmek neredeyse imkânsız” gibi yorumlarda bulunuyor.

Ancak, küçük işletmelerin milyonlarca izlenmesi mümkün durumda. Küçük işletmeler için “altın değerinde” olan yeni nesil sosyal medya anlayışı. Kısa videolar, mizah içerikli ve eğlenceli içerikler ile milyonlarca izlenmeyi alınabilir hale getiriyor.

Her zaman eğlenceli ve mizah içerikli videolar ve paylaşımlar olmasına da gerek yok. Yorumlarda tartışma yaratabilecek olan bir içeriğin de milyonlarca izlenebilmesi oldukça olası. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta olabildiğinde profesyonel içerikler üretmek.

Görüntü kalitesi, dikkat çekici başlıklar ve içerikler, müzikler ve yumuşak kamera hareketleri de bunlardan birisi. Kısa bir video için yazılmış olan güçlü senaryo sizi milyonlarca izlenmeye götürebilir. Yüzlerce dolar harcayarak ulaşacağınız reklam gücüne kolayca ulaşabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.