GenelTeknolojiTeknoloji Haberleri

Kullanılmış araba aküsü, futbol stadyumu ışıklarını çalıştırabilir


Elektrikli otomobillerin eski aküleri yakında ışıkları altı Avrupa futbol stadyumunda tutuyor olabilirdi. Nissan Leaf araçlarının pillerini tekrar kullanan ABD firması Eaton, henüz isimlendirilmemiş mekanlardaki güç sistemlerini güncellemek için görüşmelerde bulunuyor. Eaton’ın yenilenmiş pilleri zaten Norveç ve Hollanda’daki stadyumlarda kullanılıyor. Proje, eski pillerin yeni kullanım alanlarını bulmak için daha geniş kapsamlı bir zorunluluktur. Eaton Başkan Yardımcısı Craig McDonnell, Avrupa’daki futbol stadyumu topluluğunun, bataryayla çalışan elektrik tedarik sistemi ile “ilgilendiğini” söyledi. Bay McDonnell konuştuğu kulüpleri isimlendirmeyi reddetti, ancak “önemli” isimler olduğunu söyledi.

Ajax sistemi stadyum stantlarının çatısına sabitlenmiş güneş panelleri tarafından üretilen gücü depoluyor!

Geçen yıl, Eaton, Ajax futbol takımının evi olan Amsterdam’daki Johan Cruyff stadyumunda üç megavatlık bir güç depolama sistemine geçti. Ajax sistemi stadyum stantlarının çatısına sabitlenmiş güneş panelleri tarafından üretilen gücü depolar, böylece akşam ve gece etkinliklerinde kullanılabilir. Birçok hükümet, araçlara güç vermek için artık kullanılamayan elektrikli otomobiller için pilleri yeniden kullanma projeleri başlattı. Diğer birçok şarj edilebilir pil gibi sistemler de zamanla düşebilir. Otomobil üreticileri BMW, Hyundai, Toyota, Mercedes-Benz ve Renault, içerisindeki malzemeleri geri dönüştürmek yerine evsel ve endüstriyel enerji depolaması için pilleri yeniden kullanıyorlar. BMW, Galler’de bir rüzgar çiftliği tarafından üretilen elektriği depolayan bir güç sistemi için i3 otomobillerinden 500 akü paketi kullandı. Pen y Cymoedd tesisi 76 türbin kullanıyor ve Galler evlerinin% 15’ine kadar güç sağlayabilir. Güney Avustralya’da, Tesla, bölgedeki elektrik kaynaklarını geliştirmek için büyük bir projeye güç sağlamak için pil teknolojisini kullandı.

Akıllı şebeke projeleri geliyor

Avrupa Komisyonu ayrıca “akıllı şebeke” projelerine yardımcı olmak için bozulmuş pilleri yeniden yapılandırmak için birçok projeye fon sağladı.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.