Diğer Yazılarımız

Kurban Bayramı 2023 

Abone Ol

Kurban Bayramı 2023

Kurban Bayramı 2023, İslam dininde önemli olan bir bayramdır ve de her yıl bir kez kutlanmaktadır. Kurban Bayramı; Hz. İbrahim’in Allah’ın emriyle oğlu İsmail’i kurban etmek üzere hazırlanmasını anlatan bir kıssadan günümüze gelmektedir. İslam dininin yüce kitabı olan Kuran-ı Kerimde yer alan bu kıssada İbrahim (A.S.) sadakatini göstermesi üzerine Allah onu durdurur ve de onun yerine bir koçun kurban edilmesini emrederek gökyüzünden bir koç indirmiştir.

Bu yüzden de Kurban Bayramı’nın en önemli geleneklerinden biri, Müslümanların kendi imkânları dahilinde hayvan kurban etmeleridir. Kurban Bayramı’nda kurban edilen hayvanlar genelde; koç, keçi, sığır veya deve gibi büyükbaş veya küçükbaş hayvanlardır.

Kurban bayramı 2023, insanların birbirleriyle bağlarını güçlendirmelerine ve de aileleri, arkadaşları ziyaret etmelerini teşvik etmektedir.

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman?

2023 Kurban Bayramı; Hicri takvime göre 10 Zilhicce’de başlamakta ve de 4 gün boyunca devam etmektedir. 2023 Kurban Bayramı tarihine bakacak olursak Miladi takvime göre; Kurban Bayramı’nın başlangıç tarihi 28 Temmuz 2023 olacaktır.

Kurban Bayramında Okunacak Dualar

Kurban Bayramı 2023, İslam dininde duaların kabul olduğu önemli bir bayramdır ve bu bayramda Müslümanlar çeşitli dualar okuyarak bu ibadeti gerçekleştirmektedir. İşte Kurban Bayramı’nda okunacak bazı dualar:

Kurban Bayramı namazı sonrasında, üç defa “Allahu Ekber, Allahu Ekber, La ilahe illallah, Allahu Ekber, Allahu Ekber, ve Lillahi’l-hamd” diye tekbir getirilir. Bu tekbirlerden sonra da üç defa “Subhanallah”, “Elhamdülillah” ve “Allahu Ekber” diye tesbih çekilir. Ardından da Kurban Bayramı duası edilir.

Kurban Kesimi Öncesi Okunan Dualar

Kurban kesimi öncesinde, “Bismillahi Allahü Ekber” diye dua edilir. Bu dua, hayvanın kesim işlemine başlamadan önce söylenir ve kesim işlemi boyunca devam eder.

Kurban Bayramı İçin Özel Dualar

Kurban Bayramı boyunca çeşitli dualar okunmaktadır. Bazı özel dualar şunlardır:

“Allahumme inneke afuvvün tuhibbul afve fa’fu anni”: Bu dua, günahlarımızın affedilmesi ve Allah’ın merhameti için yapılır.

“Allahumme inneka ala kulli şey’in kadirun ve ente rahmanu’r-rahim”: Bu dua, Allah’ın her şeye gücü yettiğini ve merhametli olduğunu hatırlamak için yapılır.

“Allahumma ya hayyu ya kayyum, ya zel celali vel ikram”: Bu dua, Allah’ın yaşayan ve her şeye hükmeden olduğunu hatırlamak için yapılır.

Kurban bayramı İslam dini için Ramazan Bayramından sonra büyük önem arz eden ikinci bayramdır. Bu bayramda duaların edilmesi çok önemlidir. Hem ahiret inancında Cenneti kazanmak hem de günahlardan kurtulmak amacıyla yapılan bu dualar haricinde Kuran-ı Kerim okunması ve hatim dualarının yapılması da çok önemlidir.

Kurban Bayramı hakkında merak edilen diğer sorulara yanıt bulmak için bölgenizde bulunan Diyanet İşleri’ne ya da İl/ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede Kurban Bayramı’nda nasıl ibadet edeceğinize dair ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Abone Ol

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir