Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Madde – Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop Alış Sebebinizi Belirleyin

Günümüzde artık neredeyse herkes laptop sahibi olmak zorunda. Covid nedeniyle bütün işlemlerimizi online platformlar aracılığıyla yapar olduk. Özellikle de online eğitim kısmı bu laptop talebinin doruk noktasına ulaşmasına neden oldu. Neredeyse herkes evine laptop almaya başladı. Bu hızlı gelişmeler de akıllarda büyük bir sorunun oluşmasına neden oldu: laptop nasıl seçilir? Bilgisayar alırken nelere dikkat edilir? Bu sorular internette en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında.

Bilgisayar piyasası oldukça geniş ve rekabetin fazla olduğu bir piyasa. Hal böyle olunca onlarca çeşit laptop ve bilgisayarla karşı karşıya kalıyoruz.  Ortalama tüketiciler laptop alırken derinlemesine bir araştırma yapmıyorlar. Bunun değişik sebepleri olabilir. Ama en önemli sebeplerden birisi de tüketici bilincinin çok yüksek olmaması. Bu bilinç ve bilgi azlığından dolayı da üreticiler değişik şark kurnazlıklarına yeltenebiliyorlar.

Bu kurnazlıklara düşmemek için de tüketicilerin belli başlı bazı şeyleri bilmesi gerekiyor. Yani her laptop laptop değildir. Laptopun iyisi, kötüsü ve değişik türleri vardır. İnsanlar öncelikle kendi ihtiyaçlarını belirlemeli ve buna göre bir bütçe ve hedef koymalılar. Ayrıca teknolojik aletler genel olarak çok karmaşık görünen özelliklere sahiptirler. Bu karmaşıklık da insanların kafasını karıştırıyor.  Bütün bunlardan korunabilmek ve sağlıklı bir seçim yapabilmek için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okumanız gerekiyor.

Laptop Alış Sebebinizi Belirleyin

Pek çok insan bir laptopu ne sebeple aldığını bilmiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi laptop piyasası oldukça geniş bir piyasadır. Bu nedenle onlarca çeşit, boyut ve özellikte laptop üretimekte. Bunların arasından bir seçim yapabilmek için laptop alış sebebinizi belirlemeniz lazım. Mesela amacınız taşınabilir bir şekilde laptop kullanmak ve çok ağır oyunları da oynayabilmek ise direkt oyun bilgisayarı bölümüne gitmeniz ve bütçenizi de biraz yüksek tutmanız gerekir. Çünkü oyun laptopları hem özel tarzları hem de içerdiği yüksek teknoloji parçalar nedeniyle diğer laptoplardan daha pahalıya satılmaktadırlar. Ya da mesela sadece günlük basit internet kullanımı ve office programları için bir laptop arıyorsanız bütçenizi oldukça kısabilirsiniz. Bu gibi nedenlerden dolayı laptop almadan önce bir laptoptan beklediğiniz performansı belirlemeniz daha başarılı bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Ne Kadar Büyük Bir Laptop İstiyorsunuz?

Laptop ekran boyutu (inç) pek çok kişinin dikkat etmediği ya da en az önem verdiği konulardan biridir. bu çok yanlış bir alışveriş tarzıdır. Çünkü laptop ekran boyutu sizin kullanım alanınızla da doğrudan ilgilidir. Mesela oyun oynamayı düşünmeyen ve hafif bir laptopa sahip olmayı isteyen bir üniversite öğrenicisi için 14 inç ideal ekran boyutudur. 14 inç ne çok büyük ne de çok küçük olan ve her türlü işi görebilen bir ekran boyutudur. Ekran boyutu arttıkça laptopun  genel büyüklüğü ve ağırlığı da  artar. Mesela 17 inçlik bir laptopla 14 inçlik bir laptop arasında 1,5-2 kilogram civarında bir ağırlık farkı vardır. Bugün piyasadaki en ortlama ve standart ekran boyutu 15.6 inçtir. Ama standart olmasına rağmen bu bile pek çok iş için büyük kalmaktadır. Bu yüzden ileride meğdur olmak istemiyorsanız almadan önce ne kadar büyük bir laptop istediğinizi belirlemeniz lazım.

En önemli parça: İşlemci

İşlemci (CPU) bir bilgisayarın en hayati parçasıdır. Çünkü işlemci bir arabanın motoru gibidir. O ne kadar güçlüyse arabanın ömrü de o kadar uzun olur. Pek çok laptop üreticisinin yaptığı bir kurnazlık da eski ve yavaş işlemcileri ucuz olmaları dolayısıyla yeni laptoplarda kullanmaktır. Bu işlem çok sık rastlanan bir durumdur. Laptop seçerken güncel olan ve benchmark testlerinde iyi sonuçlar çıkarmış işlemcileri tercih etmelisiniz. Çünkü işlemciler de aynı arabalar gibi her sene yenilenir ve güncellenirler. Mesela 2015’te piyasaya çıkmış bir işlemci büyük ihtimalle güncel program ve oyunları çalıştırmakta zorlanacaktır. Bu yüzden eğer daha uzun süre dayanan bir laptop almayı düşünüyorsanız işlemcinizin de güncel olması işinize yarayacaktır.

Laptopun Kasa İçeriğini Bilmek Çok Önemli Bir Şey

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken bir başka konu da kasa içeriğini bilmektir. Pek çok insan kasa içeriğini bilmeden laptop satın alıyor. Bu madde biraz daha uzun vadeli bir alışveriş yapmak isteyen kişiler için. Laptopun içerisnde bulunan boş ram slotu ya da ekstra SSD boşluğu gibi bilgiler çok önemlidir. Mesela bugün 8 GB ram’i olanbir laptop aldınız. Eğer bu laptopun ekstra ram slotu varsa, bu ileride 8GB ram eksik kaldığında  ek ram eklemenize olanak sağlar. Bu madde genelde pek sorgulanmaz ve gözden kaçırılır. Ek slotları bulunan bir laptop her zaman bir adım daha öndedir.

Laptop Performansı Üreticiye Göre Değişiklik Gösterebilir

Genellikle laptop alırken markasının çok önemli bir etken olmadığı söylenir. Sonuçta bütün laptop üreticileri aynı marka parçaları kullanırlar diye söylense de işin aslı biraz daha karmaşık. Aslında bütün üreticiler aynı firmaların parçalarını kullanırlar. Ama laptopların iç ve dış dizaynları performansta önemli bir fark yaratabilir. Ya da bazı laptop markalarının mimlenmiş kronik hatalara sahip olduğunu biliriz. Bu da bize o markanın yeni çıkan bir laptopunu alırken iki defa düşünmemizi sağlar. Bu gibi nedenlerden dolayı bazı laptop markaları diğerlerinin pek çok konuda önüne geçmişlerdir. Bu konu hakkındaki ayrıntılı bilgileri çeşitli forumlardan elde edebilirsiniz.

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.