Bilgisayar Genel

Monitör Açılıp Kapanıyor Ne Yapmalıyım?

Monitör Neden Kendi Kendine Kapanır?

Çeşitli bilgisayar ve monitör sorunları arasında az rastlanan ama kullanıcıyı yoran bir sorun olarak monitör açılıp kapanıyor sorunu karşımıza çıkıyor. Yaşanan bu sorunu çözmek bazen saniyelerinizi alır bazen de günlerinizi. Eğer yöntemler başarısız olursa çok beklemeden bir profesyonelden destek alın.

Monitör Neden Kendi Kendine Kapanır?

Monitörün kendi kendine kapanması birden fazla nedenden dolayı gerçekleşebilir. Genellikle aşağıda sıraladığımız nedenlerden dolayı bu sorun ortaya çıkmaktadır. Ancak bazen sorun daha spesifiktir, sorunun ne olduğunu öğrenmek için ciddi bir çalışma yapmak gerekebilir.

 • Monitör donanım sorunları
 • Güç anahtarındaki temassızlık
 • Gevşek kablo bağlantıları
 • Ekran kartı sorunları

Monitör Açılıp Kapanıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Elektronik cihazların kendi kendine kapanıp açılması sık görülen bir sorundur. Bu sorun çoğunlukla kalıcı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaz. Basit çözümler uygulayarak bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Monitör açılıp kapanıyor sorununu çözmek için aşağıdaki adımları atlamadan uygulamaya çalışın.

1. Monitörün Soğumasını Sağlayın

Monitör vb. cihazlar aşırı ısınmadan dolayı kendi kendilerini kapatabilirler. Bunu donanımları korumak için yaparlar. Sıcaklığın düşmesi için ilk olarak monitörün güç kablosunu çıkarın ve monitörün soğumasını bekleyin. Yavaş soğuduğunu farkettiyseniz havalandırma deliklerindeki tozları silin. Bu yeterli olmadıysa elektrikli süpürge yardımıyla tozları çekin. Profesyonel değilseniz monitörün içini açıp temizlik yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bu aşamadan sonra monitör açılıp kapanıyor sorununun devam edip etmediğini anlamak için güç kablosunu tekrar takın.Eğer sorun düzelmediyse diğer bağlantı kablolarını da çıkartıp takarak tekrar deneyin.

2.  Güç Tasarruf Modunu Kapatın

Bilgisayarlarımızın gereksiz enerji tüketmemesi için işletim sistemlerinde güç tasarruf vb. modlar yer alır. Bu modlar içerisinde ekran/monitör kapanma süresi de yer alır. Ekran kapanma süresi çok kısa olursa bu moddan dolayı bilgisayarı kullanmanız oldukça zorlaşır. Güç tasarruf modundan çıkmak için veya ekran kapatma süresini uzatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

2.1 ‘Dengeli’ Moda Geçiş Yapın

 • İlk olarak başlat simgesine tıklayın ve “Güç planı seçin” yazıp çıkan sonuca tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Dengeli (önerilen)” seçeneğini seçin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2.2 Ekran Kapanma Süresini Uzatın

 • Mevcut planınızdaki veya Dengeli moddaki ekran kapanma süresini uzatmak için “Plan ayarlarını değiştir” kısmına tıklayın.
 • “Ekranı kapat:” kısmının karşısından istediğiniz süreyi seçin ve “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayın.

3. Ekran Kartı Sürücüsünü Güncelleyin

Monitörünüzü ekran kartı üzerinden kullanıyorsanız, ekran kartı sorunlarından direkt etkilenebilirsiniz. Monitör açılıp kapanıyor probleminin ekran kartı sürücüsününden kaynaklanma ihtimaline karşı, sürücünüzü güncellemenizi öneriyoruz.

 • Başlat’a tıklayın ve “devmgmt.msc” yazın ve aygıt yöneticisini açın.
 • “Görüntü bağdaştırıcıları” kategorisi altında yer alan ekran kartını bulun ve sağ tıklayın.
 • “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın ve otomatik olarak sürücünüzü güncelleyin.
 • Eğer bu yöntemle sürücünüzü güncelleyemediyseniz internet ortamından manuel bir şekilde driver’ı indirip kurulumu gerçekleştirin. Driver’a erişmek için Google’a “ekran kartı modeli driver” yazın ve resmi internet sitesinden indirme işlemini gerçekleştirin.

4. Monitör Açılıp Kapanıyor Sorununa Dair Diğer Tavsiyeler

Birden fazla monitör kullanıyorsanız monitör kendi kendine açılıp kapanıyor sorunun kaynağı burası olabilir. Bağladığınız harici monitörlerin bağlantısını ve uyumluluğunu sağlayarak sorundan kurtulabilirsiniz. Bazı bilgisayarlar çoklu monitör desteği sunmaz. İşlemci tek başına çoklu monitörü kaldırmayabilir. Bu nedenle harici ekran kartı edinmeniz veya işlemci vb. donanımlarınızı güncellemeniz gerekebilir.

Ayrıca monitörün güç anahtarının sağlıklı çalıştığından emin olun. Bazen anahtarlar temassızlık yapabilir ve bu nedenle açılıp kapanma vb. problemler görülebilir.

Monitör açılıp kapanıyor sorununa dair nedenleri ve çözümleri sıraladık. Çözümleri denemenize rağmen sorundan kurtulamadıysanız monitörünüzü farklı bir bilgisayara takın ve o şekilde test gerçekleştirin. Eğer monitörünüz farklı bilgisayarda çalıştıysa asıl bilgisayarınızdaki ekran kartı vb. donanım veya yazılımlarda sorun olabilir. Monitör farklı bilgisayarda da çalışmadıysa değişiklik veya profesyonel yardımıyla onarım işlemine başvurmanız gerekebilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.