Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.

MacBook Format Atma İşlemleri Nasıl Gerçekleştiriliyor?

MacBook Format Atma İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Format işlemleri, bilgisayar sistemi için gerekli olan temizliği yaptığından dolayı her zaman tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. MacBook format atma işlemlerini yapmak isteyenler, sunacağımız bilgiler doğrultusunda kolaylıkla bu işlemleri yerine getirebilirler.

Özellikle telefon ve bilgisayar sistemleri içerisinde birçok neden bağlı olarak problemler gerçekleşebiliyor. Böyle bir esnada takip edilmesi gereken önemli adımlar bulunuyor. Depolama yerinin dolması, yazılımlara bağlı olan problemler ve virüs saldırıları sistemleri kötü etkilediğinden format işlemleri yapılır.

Elbette istenen bu işlemin yapılması açısından belirli kuralların bilinmesi gerekir. Windows ve diğer işletim sistemlerinden daha farklı olan MacBook format atma işlemleri, elbette sanılanın aksine gayet pratik bir şekilde gerçekleşiyor.

Şimdi birlikte gerekli olan işlemleri yakından inceleyerek formatın nasıl olduğuna bir göz atalım.

MacBook Format Atma İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

PC format atma işleminden önce bazı konulara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. İlk adım olarak bütün bilgiler ekstra depolama alanına yedeklenmelidir. Bu konu gayet önemli olduğundan mutlaka uygulanması gerekir.

Yedekleme işlemi yapılmadığında geri dönüşü gerçekleşmeyecek veri kayıpları oluşabilir. Sistem özelliklerine uygun şekilde olan tüm yazılımların depolama adımları, format ardından kolay biçimde ilerleyecek durumda görünse bile her zaman böyle olamayabiliyor.

Sisteme uygun şekilde olan Driver dosyaları ve diğer önemli olan ek dosyaların önceden indirilmesi ise zaman tasarrufunu gerçekleştirecektir. Üstelik format atma işleminin ardından yaşanması ihtimal olan internet sorunlarının önü kesilmiş olunacaktır.

Dizüstü bilgisayarlarda böyle bir problem sıklıkla görülebiliyor. Böyle bir olayın oluşmaması açısından Driver yedekte mutlaka tutulmalıdır. Bahsettiğimiz bu konuların mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Şimdi MacBook format atma işlemlerine geçelim.

MacBook Format Atma İşlemleri İçin Gerekenler Nelerdir?

Format atmak isteyen kişiler cihazlarını kapalı duruma getirmelidirler. Cihaz kapatıldıktan sonra takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Cihaz kapalı duruma getirilir.
 • Kapalı olan cihazın klavyesinden CMD+R tuşlarına basılı tutulur ve açma tuşuna basılır.
 • Açılma işlemi gerçekleşirken CMD+R tuşu bırakılmamalıdır. Birkaç saniye sürecek olan bu işlemin sonucunda OS X yönetim paneli belirecektir. Böyle bir alanın görülmesinden sonra tuşlara basmaya gerek kalmayacaktır.
 • Bu noktada gelen seçenekler içerisinde “Disk Yönetimi” kısmına tıklanır.
 • Çıkacak olan menü içerisindeki sol kısımda bulunan ve sistemin bulunduğu depolama birimi seçilmesi gerekiyor. Seçimin yapılış aşamasında dikkatli olunması ise ayrı bir konudur.
 • Seçim yapılmasından sonra sağ alt bölümde bulunan “Sil” ya da “Erase” seçeneğine tıklama yapıldıktan sonra diskin silinmesi beklenmelidir.
 • Bütün silme işlemi gerçekleştirildikten sonra pencere kapatılabilir.
 • CD’siz format atma işlemi olarak gerçekleştiği için gayet pratik şekilde tamamlanacaktır.
 • Pencerenin kapanmasından sonra ise otomatik biçimde yeniden OS X yönetim ekranına aktarım yapılacaktır.
 • Çıkacak olan panelde “Re İnstall OS X” yazısı ya da “OS X’i Yeniden Yükle” yazısı seçilmelidir.
 • İşlemin ardından bir saat beklenmesi gerekiyor.

Her adımın tamamlanmasıyla birlikte sistem otomatik olarak açılacak ve MacBook format atma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.