Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Windows 11 Mavi Ekran Sorunu İçin Çözümler

Windows 11 Mavi Ekran Sorunu Neden Ortaya Çıkar?

Windows 11 mavi ekran problemi ile karşılaşan kullanıcılar için bu makalede çeşitli çözümler ve çözüme nasıl ulaşacaklarını gösteren yönergeler bulunmaktadır. Ayrıca mavi ekran hatalarının genel olarak neden ortaya çıktığını da bu yazıda bulabilirsiniz.

Windows 11 Mavi Ekran Sorunu Neden Ortaya Çıkar?

Windows işletim sisteminde, yüklenen yazılımlarda veya bilgisayar bileşenlerinde bir şeyler yanlış gittiğinde Windows 11 mavi ekran sorunu ile karşılaşabilirsiniz. İşte mavi ekranın başlıca sebepleri;

 • Ekran kartı vb. sürücü hataları
 • Yüklenen yazılımların işletim sistemiyle çakışması
 • Yüklenen yazılımların birbirleriyle çakışması
 • İşletim sistemi bünyesindeki hatalar, bozuk dosyalar
 • Virüs ve zararlı yazılımların sisteme müdahale etmesi
 • Bilgisayar donanımlarının hatalı bağlanması
 • Donanımların aşırı sıcaklığa maruz kalması
 • Donanımların bozuk olması

Windows 11 Mavi Ekran Sorunu İçin Etkili Çözümler

Windows 11 mavi ekran sorunu sebepleri yukarıda sıralandı. Görüldüğü üzere bu hata tek bir sebepten kaynaklanmıyor. Bu nedenle hatanın tespiti ve çözümü kullanıcıları son derece uğraştırıyor. Aşağıdaki çözümleri sırasıyla uygulamanız halinde çözüme kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda mavi ekran hatalarının çözümü yalnızca uzman desteği ile gerçekleşir. Çünkü işin içerisinde donanımdan kaynaklanan ciddi arızalar ve sorunlar olabilir.

1- Hata Kodu ile Sorunu Araştırın

Mavi ekran hatası aldığınızda karşınıza düz bir mavi ekran çıkmaz. Yaşanan soruna dair bir hata kodu paylaşılır. Bu hata kodunu alıp Google vb. arama motorunda aratın. Muhtemelen hata koduna dair birçok çözüm paylaşılmış olacaktır. Bu çözümleri uygulamaya çalışın. Eğer başarısız olursanız paylaştığımız Windows 11 mavi ekran için genel çözümleri uygulamaya devam edin.

2- Son Yüklediğiniz Windows Güncellemelerini Kaldırın

Yüklediğiniz her yazılım veya işletim sistemi güncellemesi aslında aynı zamanda cihazınız açısından risk demektir. Çünkü bu güncellemeler içerisinde ciddi sorunlara sebep olabilecek yazılım hataları bulunabilir. Bu hatalar nedeniyle işiniz yarıda kesilebilir, kişisel verileriniz kaybolabilir, çalınabilir veya sisteminiz tamamen çökebilir. Mavi ekrana sebep olanın güncelleme olduğunu anlamak için en son yüklenen güncellemeyi kaldırmanız iyi olacaktır. Kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Windows 11 onarım ekranını açıp yüklü güncelleştirmeleri kaldırmak için ilk olarak bilgisayarınızı kapatın ve açma tuşuna basın.
 • Açma tuşuna bastığınız andan itibaren defalarca F8 veya F11 tuşuna basın. Bu tuşlarla açamadıysanız bilgisayar marka ve modeline göre internetten ilgili tuşu öğrenin.
 • Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler bölümüne girin.
 • Sonrasında Güncelleştirmeleri Kaldır kısmına girin.
 • Bu bölümden en son güncellemeleri kaldırarak Windows 11 mavi ekran sorunundan kurtulabilirsin.

3- Sürücülerin Güncelliğini Kontrol Edin

Mavi ekran problemine neden olabilecek sürücüleri güncellemek için aynı şekilde Windows 11 önyükleme ekranını kullanmanız gerekiyor. Bu ekrandan çözüme gidemezseniz güvenli mod ile Windows’a erişerek sürücüleri güncellemeniz gerekir.

 • Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler kısmına gelin.
 • Komut İstemi bölümüne girin.
 • Satıra “devmgmt.msc” yazıp enterlayın.
 • Açılan aygıt yöneticisinden önemli bulduğunuz donanımların sürücülerini güncelleyebilirsiniz.

Eğer bu ekrana erişiminiz yoksa Windows 11’i güvenli modda açın. Ağ bağlantısı ile güvenli mod’u tercih etmelisiniz. Bu sayede internetten ilgili sürücüleri indirip güncelleyebilirsiniz. Eğer internet erişiminiz yoksa farklı bir bilgisayardan USB bellek içerisine internetten indirdiğiniz ilgili sürücüleri transfer edin.

Güvenli modu açmayı internetten araştırabilirsiniz. Güvenli modda USB bellek çalışmazsa, güç seçeneklerini değiştirerek vb. metotlarla USB belleğin okunmasını sağlayabilirsiniz.

4- Antivirüs Taraması Gerçekleştirin

Windows 11 mavi ekran problemi bahsettiğimiz gibi virüs ve zararlı yazılımlardan kaynaklanabilir. Windows’a güvenli modda erişin ve tam antivirüs taraması gerçekleştirin. Eğer bilgisayarınızda üçüncü parti antivirüs programı yoksa Windows Defender programını kullanabilirsiniz. Ben daha etkili bir program arıyorum diyorsanız ağ bağlantısı ile güvenli moda girin ve yeni bir antivirüs programı edinin.

5- CMD ile Sistem Hatalarını Onarın

Windows 11’i başlatmadan işletim sistemi hatalarını onarmanız mümkün. Bunun için ön yükleme / onarma ekranına girmeniz gerekiyor. F8 veya F11 ile bu ekrana girdikten sonra Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler kısmına gidin ve Komut İstemi kısmını açın. Komut istemine ilk olarak “/sfc scannow” yazın ve enter tuşuna basın. Bu işlem bittiğinde sistemdeki sorunlar tespit edilip Windows 11 mavi ekran hatası onarılmış olabilir. Önceki komuta ek olarak “/DISM /ONLINE /CLEANUP-IMAGE /RESTOREHEALTH” komutunu da girin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve test edin.

6- Bilgisayar Yedeğine Geri Dönün

Windows 11 işletim sistemi sorunsuz çalışırken sistem geri yükleme noktası oluşturduysanız, yedeğe geri dönerek mavi ekrandan kurtulabilirsiniz. Sistem geri yükleme noktasından yararlanmak için aynı şekilde ön yükleme ekranından Sorun Gider bölümüne girebilir ve sistem geri yükleme alanına erişebilirsiniz.

7- Disk Sağlığını Kontrol Edin ve Hataları Düzeltin

Bilgisayarınızda işletim sisteminin yüklü olduğu harddisk veya ssd bozulursa mavi ekran hatası alabilirsiniz. Disk sağlığını kontrol etmek için ön yükleme ekranındaki komut istemini kullanabilirsiniz. Eğer ön yükleme ekranına erişiminiz yoksa ön yükleme için USB bellek hazırlamanız gerekir. Windows 11 mavi ekran hatasının diskten kaynaklandığını anlamak ve hatalardan kurtulmak için aşağıdaki komutu girin.

 • Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi kısmına gidin.
 • Komut ekranına “chkdsk C: /f /r” komutunu girin. Bu işlem dosya sayısı ve dosya boyutlarına göre uzun sürebilir.
 • İşlem sonrasında bilgisayarı yeniden başlatın ve test edin.

8- Windows 11 Mavi Ekran Yazılımlarını Deneyin

Windows 11’e erişiminiz güvenli mod veya herhangi bir şekilde varsa üçüncü parti yazılımları deneyebilirsiniz. Bu yazılımlar yukarıda manuel olarak yaptığınız işlemleri otomatik olarak gerçekleştirip tespit ve onarım işlemlerini uygular. Üçüncü parti mavi ekran yazılımlarına internetteki kaynaklardan rahatlıkla erişebilirsiniz.

9- Bilgisayar Bileşenlerini Kontrol Edin

Mavi ekran sorununa neden olan etkenler arasında donanım sorunlarını da listeledik. Bu sorunların tespiti için bilgisayar kasasını açın. Öncelikle kablo bağlantılarını kontrol edin. Bağlantılarda hafif kopukluk olsa dahi düzeltmeye çalışın, kabloları yerine oturtun. RAM’leri çıkartın ve tekrar yerine güzelce takın. Yapabilirseniz işlemcinizin termal macununu yenileyin. Diğer donanımları da kontrol ettikten sonra kasayı kapatın. Harici aygıtların kontrollerini de sağlayın ve tekrar test edin.

10- Windows 11’i Sıfırlayın veya Format Atın

Windows 11 mavi ekran sorunu yazılımsal bir hatadan kaynaklanıyorsa sıfırlama işlemi veya format atmak kesin çözüm denebilir. Bu işlemler sayesinde bilgisayarınız fabrika ayarlarına döner. İşlemleri uygulamadan önce kişisel verilerinizi muhakkak yedekleyin. Sıfırlama işlemi için az önce bahsettiğimiz ön yükleme ekranını kullanın. Sorun Gider > Bu bilgisayarı sıfırla kısmından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer mevcut Windows 11 sürümü hatalı ise sıfırlama çözüm olmayabilir. İnternetten yeni Windows 11 ISO dosyası indirerek format işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu konuda tecrübe sahibi değilseniz bir uzmandan destek almanız iyi olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.