Bilgisayar GenelGenelOnarım,Hata Cözümleri.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası ve Çözümü

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Neden Ortaya Çıkar?


Windows 10 mavi ekran sorunu en sık karşılaşılan hata türlerinden birisidir. Sorunun kaynağı bazen Windows işletim sistemi iken bazende donanımlar veya üçüncü parti yazılımlar olabilmektedir. Sorunun sebeplerini ve nasıl çözüleceğini yazının devamında öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Neden Ortaya Çıkar?

Mavi ekran hatası yazılımların ve donanımların çakışması, sistem dosyalarının bozulması, donanım bağlantılarında temassızlık olması, zararlı yazılımların sistemi ele geçirmeye çalışması gibi birçok sebebi bulunmaktadır. Mavi ekran genel bir kavram iken, mavi ekranda yazan hata kodu yaşanan problemi temsil eder.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows 10 mavi ekran hatası, genel olarak mavi ekranda veya masaüstünde yapılacak olan bazı değişiklikler sonrasında düzelmektedir. Hızlı bir şekilde çözüme ulaşmak için mümkün olduğunca aşağıdaki çözümleri atlamadan uygulayın.

Windows 10’da Siyah Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

1. Sorunun Çözümü İçin Hata Kodunu Araştırın

Mavi ekran ile karşılaştığınızda internette önünüze gelen çözümleri uygulamaya kalkmayın. İlk olarak stop code yazan kısımdaki hata kodunu internette araştırın ve çözümünü arayın. Bu şekilde problemi küçük parçaya bölmüş olursunuz, dolayısıyla çözmesi daha kolay olur.

2. Son Yüklediğiniz Ne Varsa Gözden Geçirin

Windows 10 güncellemeden sonra mavi ekran verdiyse güncellemeyi kaldırın. Kaldırmak için denetim masasında bulunan program kaldır bölümünde yer alan yüklü güncellemeleri görüntüle özelliğini kullanabilirsiniz. Son yüklediğiniz programları ve sürücüleri de gözden geçirin. Eğer sorun bu yüklemelerden sonra ortaya çıktıysa hepsini kaldırın.

Program, sürücü veya Windows 10 güncellemesini tekrar yüklemek için sabırlı bir şekilde bekleyin. Geliştiriciler meydana gelen hataları yeni bir güncelleme yayınlayarak giderirler. Mümkünse yüklemek istediğiniz güncellemeyi 1-2 hafta kadar bekledikten sonra yükleyin. Güncelleme yükleme alışkanlığınız daima bu yönde olsun. Yayınlanan güncellemeleri ilk yükleyen olmamaya dikkat edin.

3. Tam Virüs Taraması Gerçekleştirin

Piyasaya sürülen zararlı yazılımlar insanlara çeşitli yönlerden zararlar verebiliyor. Bilgisayarın tamamen kullanılamaz hale gelmesi, mavi ekran vermesi, kişisel verilerin çalınması vb. durumlarla ne yazık ki sıklıkla karşılaşılabiliyor. Virüsü yayınlayanların amacı size mavi ekran sorununu yaşatmak olmayabilir. Ancak amaçlarına ulaşmak isterken sistem üzerinde birçok değişiklik yapmaya veya sistem dosyalarını manipüle etmeye çalışırlar. Bunun sonucundada mavi ekran hatası ile karşılaşılmaktadır.

Windows 10 mavi ekran sorunundan ve virüslerden kurtulmak için tam virüs taraması gerçekleştirin. Virüs taraması yapmayı kendinize alışkanlık haline getirin. Devamlı olarak antivirüs programını açık/aktif tutmak zorunda değilsiniz. Sadece belirli aralıklarla “tam” virüs taraması yapmanız bile virüslere karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerden biridir.

4. Sistem Dosyalarındaki Hataları Kontrol Edin ve Onarın

Windows 10 işletim sisteminde sistem dosyalarının onarılması için kullanıcılar bazı adımlar atabilirler. Sistem dosyaları bozulduğunda da mavi ekran çıkabileceği için bu çözümü uygulamadan geçmeyin.

  • CMD(Komut İstemi) uygulamasını açtıktan sonra “DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth” komutunu girin.
  • Ardından “sfc /scannow” komutunu girin.

Bu iki komut hatalı sistem dosyalarını tespit eder ve dosyaların doğru bir şekilde güncellenmesini sağlar.

5. Olay Görüntüleyicisi ile Hata Tespiti Yapın

  • Windows+R tuşlarına bastıktan sonra eventvwr.msc yazın ve enter tuşuna basın.
  • Açılan penceredeki sol menüden “Windows Günlükleri” kısmına tıklayın.
  • Listedene sisteme sağ tıklayın ve “Geçerli Günlüğe Filtre Uygula” seçeneğine tıklayın.
  • mavi ekran hatasını ne zaman aldıysanız “Günlüğe kaydedilen” bölümünden zamanı daraltın.
  • Olay düzeyini “Önemli” ve “Hata” olarak seçili duruma getirin ve tamam butonuna tıklayın.
  • Ardından listelenen hataları inceleyebilir, hata kodlarına göre internette araştırma yapabilirsiniz.

5. Windows 10’u Güvenli Modda Kullanmayı Deneyin

Üçüncü parti yazılımların Windows 10 mavi ekran hatasına neden olup olmadığını anlamak için Windows 10’u güvenli modda başlatın. Güvenli modda bilgisayarınızı açtığınızda mavi ekran alınmıyorsa çok büyük ihtimalle yüklenen üçüncü parti yazılımlar(sürücü, program) bu soruna neden olmuş olabilir.

Güvenli modda bilgisayarınızı başlatmak için Windows+R tuşlarına basın ve msconfig yazıp enter tuşuna basın. Önyükleme sekmesine geldikten sonra sol alt kısımdaki “Önyükleme seçenekleri” kısmından güvenli önyüklemeyi pasif hale getirin. Değişiklikleri uygula butonuna tıklayarak kaydedin ve bilgisayarınızı kapatıp açın.

Bu işlem sonrasında bilgisayarınız devamlı olarak güvenli modda açılır. İptal etmek için güvenli önyüklemeyi aynı adımları uygulayarak aktifleştirmelisiniz.

6. Donanımlarda Arıza Tespit Çalışması Yapın

Bilgisayar donanımlarında temassızlık olması Windows 10 mavi ekran hatası görülmesine neden olabilir. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız elektrik bağlantısını kestikten sonra kasanın içerisini açın ve kabaca göz gezdirin. Eğer bilgi sahibi değilseniz boşta kalan hiçbir kabloya dokunmayın. Bunun yerine RAM ve ekran kartı gibi gevşemeye müsait donanımları zorlamadan yerine oturtmaya çalışın.

Donanımların aşırı ısınması da mavi ekran hatasına sebep olabiliyor. Donanım sıcaklığını ölçebileceğiniz yazılımları indirerek normal değerlerin üzerinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer masaüstüne erişiminiz yoksa harici sıcaklık ölçer cihazları ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Bunun dışında kalan donanımsal arızaların tespitini ve onarımını ancak uzmanların/teknik servis elemanlarının yapması gerekir. Özellikle laptop kullanıcısıysanız donanıma müdahalede bulunmayı, hatta laptop içerisini açmayı dahi düşünmeyin. Laptoplar oldukça hassas yapıdadır ve donanımları masaüstüne oranla daha zor bulunur. Bu nedenle sorunun donanımdan kaynaklandığından eminseniz, işi bilene gitmeniz iyi olacaktır.

7. Son Bağladığınız veya Gereksiz Aygıtları Çıkartın

Yazıcı ve yazıcı sürücülerinin mavi ekran hatasına neden olduğu kullanıcılar tarafından dile getirilmektedir. Windows 10 mavi ekran hatası aldıktan sonra temel aygıtlar dışında tüm harici aygıtların bağlantısını kesin. Bu sayede kısa sürede sorunun bu aygıtlardan mı ortaya çıktığını anlayabilirsiniz. Örneğin yazıcıyı çıkarttıktan sonra mavi ekran sorunu düzeldiyse yazıcı firmasıyla iletişime geçin. İletişime geçmeniz mümkün değilse, yazıcı sürücüsünü kaldırmanız gerekir. Eğer masaüstüne erişiminiz yoksa bunu yapmanızda oldukça zordur.

8. Sıfırlama Yapmayı veya Format Atmayı Düşünün

Sürücüyü kaldıramadığınız veya Windows 10 mavi ekran sorununundan kurtulamadığınız durumlarda bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama tam anlamıyla işletim sistemindeki sorunları gideremeyeceği için sıfırdan kurulum yani format atmanız gerekir. Format için internetteki rehber içeriklerinden yararlanabilirsiniz. Format atmadan önce mümkünse kişisel verilerinizi yedekleyin. Eğer kişisel verileriniz sizin için çok önemliyse ve bu sorundan kurtulamıyorsanız ilk önce teknik servisten ve ardından veri kurtarma firmalarından destek alabilirsiniz. Teknik servis sorunun format atmadan çözülemeyeceğini söylüyorsa, veri kurtarma firmalarıyla anlaşıp kişisel verilerinizi kurtarabilir ve ardından format işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternette araştırma yaptığınızda veri kurtarma firma sayısının fazlaca olduğunu görürsünüz. Tecrübeli olmayan ve ortaklıkta olumsuz kullanıcı yorumları dönen firmaları tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde verilerinizi kaybedebilir ve hatta çaldırabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.