Onarım,Hata Cözümleri.

Raw Hard Disk vede Raw Olmuş USB Kurtarmak

Raw Hard disk Veya Raw Usb Kurtarılabilir Mi ?

Raw olan disklerin ve usb’lerin  en büyük sebebi hard disklerde elektrik kesintisi, hard disk motor takılması. Usb belleklerde direkt olarak pc den çıkartılırken kısa devre yapması veya yanlış bir biçimlendirme sisteminden geçirilmesi.

Raw olan hard disk diskleri pc de görünüp boş olarak da durabilir, çalışıyor haldedir ama içine giremezsiniz dosyaları kurtaramazsınız vede biçimlendirme yapamazsınız. Bu bir bölüm üzerinde de olabilir tüm hard diskinizde raw olabilir , tüm hard diskiniz raw oldu ise usb kablo ile hard diskinizi çalışan bir bilgisayarda konun sonundaki tarama yönetimini deneyerek az risk ile kurtarma şansınız mevcut konunun hepsini okumanızı öneririm ! Riskler çok yüksek çünkü hard diskiniz ve verileriniz tamamen çöp olabilir.

Bu Yöntemler Sistem , Hard disk , Usb Belleğinize Zarar Verebilir Sorumluluk Tamamen Sizdedir.        

Bad Sector Nedir ? Bilmeyenler İçin Sitemizde Açıkladık İlk O Konuyu Okursanız Sizin İçin Faydalı Olacaktır.

Disklerin bilgisayar üzerinde örnek görünümü :

Disklerin disk yöneticisinden görünümü :

 

Raw Hard disk Veya Raw Usb Kurtarılabilir Mi ?

İnternet ortamında dolaşan ama raw diskleri kurtarmada bir işe yaramayan bir çok program vede yöntem mevcut , bunlarla uğraşmanıza gerek yok ama herkeste de işe yaramayacak diye bir hususta yok çünkü hard disk bad sector ile raw oldu ise o hard disk zaten ölmüştür , ondan dolayı kurtarmak imkansız gibi bir şeydir ama bu durumda profesyonel veri kurtarma hizmeti veren yerlere başvurmanız gerekmektedir ,  yapacağınız her küçük bir işlem verilerinizin daha az kurtarılma şansı olmasına sebep olacaktır. Statik elektrik geçirmeyen bir poşetin içine koyup profesyonel veri kurtarma hizmeti veren yerleri bulmaya bakın.

Eğer hard disk bad sector olmadı ise biraz daha şansınız yüksek denemeniz gene de önermiyorum ama başarılı vede veri kaybına uğramayacağınız yöntem cmd üzerinden diski denetletmek oluyor , bu yöntemi anlatmadan önce denemenizi önermediğim yöntemleri şöyle yazayım aklınızda bulunsun bu yöntemleri denerseniz verileriniz , hard diskiniz tamamen kullanılmaz olabilir.

 • Disk yöneticisi ile biçimlendirme
 • 3 Parti yazılımlar aracılığı ile tarama yaptırma
 • 3 Parti yazılımlar aracılığı ile biçimlendirmeye çalışma
 • Linux ile biçimlendirmeye çalışma
 • Cmd komut yönetimi üzerinden diski clean yapmak
 • Format cd / dvd / usb ile diski silmeye veya biçimlendirmeye çalışmak

Bu yöntemleri uygularken hard diskiniz direkt olarak nfts veri tipine çevrilemiyor vede önemli veriniz yok ise hard diski veya usb belleği kurtarmak adına ilk olarak fat32 veri tipine çevirip sonra nfts veri tipine çevirerek hard diskinizi kullanabilirsiniz ama unutmayın diski formatlamış vede bütün verilere bir daha ulaşamıyor olacaksınız.

Bu tarz raw olmuş disklerin önemli verileriniz var biçimlendirme işlemi yapmadan veya internet ortamında anlatılan bir çok işlemden uzak durarak kurtarma şansınız mevcut. ( profesyonel hizmet alarak )

Kendiniz gene de şansınızı denemek isterseniz verilerinize en az zararı verecek olan cmd yönetimimiz için ilk olarak raw olan hard disk veya usb mizin sürücü yolunu bulmamız gerekiyor bunun için bilgisayarıma giriyoruz vede yanındaki d:  / e: /  f: gibi gibi isimler verilen diski buluyoruz. Diskin tam boyutunu vede modelini bilmeniz sizin için faydanıza olacaktır çünkü bilgisayarınızda hali hazırda takılı olan diğer hard disk veya usb’leri biçimlendiriyor olabilirsiniz.

Benim diskim şuanda e: diski olarak takılı olduğundan ben bu komutlara e: yazacağım.

 • Sırası ile
 • Çalıştır
 • Cmd
 • Chkdsk /f e:

 

Tarama yaparsa hard diskinizi kurtarabilirsiniz ama tarama başlamaz ise zaten şu hatayı aldınız demektir.

“ dosya sistemi türü raw. Raw sürücü için chkdsk kullanılamıyor.“

Eğer ki ben riski alıyorum diyorsanız şu yöntem ile verilerinizin kaybolmasına vede hard diskinizin tamamen çalışmaz hale gelme riskini alarak deneyebilirsiniz.

Sırası ile :

 • Cmd
 • Diskpart
 • List disk eğer biçimlendirmek istediğiniz flash birinci bölümde yer alıyorsa select disk 1 yazın ve enterlayın.
 • Select partition 1
 • Clean
 • Create partition primary
 • Select partition 1
 • Activeformat fs=ntfs quick
 • Assign
 • Exit

Hard diskinizi veya usb’nizi fazla kurcalamadan profesyonel kişilere teslim etmeniz sizin için faydanıza olacaktır. Önemli veri yok ise bu hizmetlere başvurmak yerine yenisini alıp geçebilirsiniz , diğer yöntemleri internet üzerinden araştırarak deneyebilirsiniz oluşacak bir sorunda büyük kayıplara uğramamak için dikkatli davranmanızı öneririm.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. raw olan usb için 5 6 program denedim hiçbiri çalışmadı,sizin command ile sorunum çözüldü,çok tesekkür ederim emeginize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.