Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.

Mikrofon Test – Mikrofonun Sağlamlığını Kontrol Et


Mikrofon test ile mikrofonunuzun sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadığı, yankı iptali, bastırma gibi özellikler kontrol edilir. Mikrofon testi sayesinde mikrofonunuzun adı, gecikme süresi, örnek boyutu veya var olan bir problem tespit edilerek sorunun çözümü hakkında bilgi sahibi olursunuz. Yeni bir mikrofonu test ettiğinizde,

 • Kulaklıklı mikrofon etkinliğini tespit edebilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın mikrofonunuzun seslerini kontrol edebilirsiniz.
 • Web kamerasında yerleşik bir mikrofona sahip olup olmadığınız hakkında bilgi sahibi olursunuz.
 • Mevcut uygulamalarının mikrofona erişimini sağlarsınız.

Test aşamasında, öncelikle cihazınızın algıladığı mikrofonlar listelenir. Dilediğiniz mikrofon türünü seçin. Ardından ‘mikrofonumu test et’ kısmına tıklayın. Bu aşamada tarayıcınızın mikrofonunuzu kullanmak için izin isteyecektir. İzin vermeniz halinde mikrofonunuz başlatılır. Siz konuşmanızı kaydettikten sonra cihazınız mikrofon testi gerçekleştirilir. Bu aşamada mikrofonunuz tüm sesleri kaydetmeye başlar. Kaydedilen verilerle mikrofonunuzun özellikleri ve bazı ölçümler hakkında bilgi sahibi olursunuz. Eğer kaydettiğiniz ses hoparlörünüzden geliyorsa mikrofonunuz sorunsuz çalışıyordur.

Mikrofon testi işleminizin ardından diğer kullanıcılar için test ettiğiniz ürünle ilgili bir değerlendirme yapabilirsiniz. Böylece diğer kullanıcıların doğru bir mikrofon almasına yardımcı olabilirsiniz. Sizler de başka kullanıcıların yorumlarına bağlı olarak size en uygun mikrofonu satın alabilirsiniz.

Mikrofonu test etmek amacıyla bir tarayıcıya sahip olmanız gerekir. Test araçları için Adobe Flash gibi ek bir yazılım gerekmez. Hangi cihaz türüne sahip olduğunuzun bir önemi yoktur. Mikrofonunuzu sahip olduğunuz kulaklıklarınıza, telefonlarınıza, bilgisayarlarınıza Wifi ya da bluetooth ile bağlayabilirsiniz. Bunun mikrofonunuzu bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için usb, trl ve xlr kullanabilirsiniz.

Aşağıda bazı desteklenen tarayıcıların işletim sistemlerini bulabilirsiniz:

 • Android

Samsung Browser 5.2

Chrome 50.0

Firefox 68.0

Edge 45.0

Yandex Browser 21.11

 

 • MacOS

Chrome 80.0

Safari 11.1

Opera 68

 • Windows 10

Chrome 51.0

Edge 13.0

Firefox 68.0

Opera 60.0

Edge 13.0

Yandex Browser 19.1

 

 • Windows 7

Chrome 56.0

Firefox 56.0

Opera 60.0

Yandex Browser 19.1

 • iOS

Safari 13.0

Chrome 87.0 şeklindedir.

Mikrofon Test Online

Mikrofon test online sayesinde mikrofonunuzun kontrol edebilirsiniz.  Mikrofonunuzun test işlemiyle birlikte cihazınızda bulunan birçok uygulamanın sesiyle ilgili bilgi edinirsiniz. Eğer mikrofonunuzda oluşan bir sorun varsa bunu nedenlerini araştırabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Mikrofon test işlemine başladıktan sonra mikrofonunuza yüksek sesle konuşmanız gerekir. Sesinizi kaydetmenizin ardından ses dalgalarının mikrofona ulaşması halinde mikrofonunuz sağlıklı çalışıyor demektir. Mikrofonunuzun çalışmaması halinde ekranınızda hata mesajı görürüsünüz. Böyle bir durumda cihazınıza ait özel mikrofon sorunlarını çözmek için talimatları takip edebilirsiniz. Mikrofon testi süresince veri gizliliğiniz kesinlikle korunur. Kaydettiğiniz sesler size özel olarak kalır.

Cihazlarda mikrofonunuzun bir problemi olup olmadığını anlamak için cihazınızın mevcut mikrofonunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer cihazın düzgün çalışıyorsa testiniz başarılı olmuş demektir. Cihazından ‘Ayarlar’ kısmına giderek gizlilik kısmına gelin ardından ‘Mikrofon’u seçin. Bunun daha sonrasında mikrofon uygulamasının seçim düğmesini aktifleştirin.

Mikrofon testi online için ilk olarak sesiniz kaydedin. Bu işlemi seçtiğiniz bir online mikrofon test sitesinde yapabilirsiniz. Bu amaçla bu sitedeki ‘Play’ tuşuna basın. Ardından ‘Mikrofona izin ver’ seçeneğini seçin. Daha sonra konuşun.  Konuşmanızın ardından açılan ekranda ses dalgaları görüyorsanız mikrofonunuz sağlıklı şekilde çalışıyor demektir. Bu durumda mikrofonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak herhangi bir sorun yaşarsanız var olan talimatları takip edebilirsiniz.

Mikrofon testi Windows 10

Mikrofon testi oldukça önemlidir. Genelde kullanıcıların büyük çoğunluğu mikrofon testinin nasıl yapıldığını merak eder. Mikrofon testi Windows 10 nasıl yapılır? Windows işletim sistemi bulunan cihazınıza yeni bir mikrofon eklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle mikrofonunuzuz bilgisayarınıza bağlı olup olmadığını kontrol edin.
 • Ses sitemi kısmında ayarlar a gidin ve başlat sekmesini seçin.
 • Ses ayarlarında bulunan giriş e gidin ve giriş yağmak istediğin iz cihazı bulun
 • Kullanmak istediğin mikrofonu ya da kayıt cihazını seçin.

Cihazınızda zaten var olan bir mikrofonu test etmek istediğiniz takdirde aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Ses sistemi bölümünden ‘Ayarlar’ kısmına gidin ve ‘Mikrofonu test et’in altında bulunan mikrofona yüksek sesle konuşun. Ekranda sesinize bağlı olarak hareket eden, yükselen veya alçalan mavi çubuğa bakın.
 • Mavi çubuk hareket ediyorsa mikrofonunuz sağlıklı şekilde çalışıyor demektir.
 • Mavi çubuğun hareket etmemesi hali mikrofonunuzun olması gerektiği gibi çalışmadığını gösterir. Bu durumda var olan talimatları izleyebilirsiniz.

Mikrofon bağlantınızı gerçekleştirdikten sonra ‘Başlat’ çubuğunda bulunan ses simgesini bulun. Ses simgesine sağ tıklayın. Buradaki ‘Kayıt Aygıtları’ kısmına tıklayın. Karşınıza gelen ekranda mikrofona kısmına dokunun. Daha sonra ‘Özellikler’e gelin. Ardından açılan sayfada ‘Dinle’ menüsünden ‘Bu aygıtı dinle’yi seçin. Daha sonra mikrofona konuşarak test işleminizi gerçekleştirin. Bu noktada bir problem yoksa bilgisayarınızdan kendi sesinizi rahatlıkla duyabilirsiniz.  Aksi halde kaydettiğiniz sesi duyamazsınız. Mikrofonunuz çalışmıyorsa bağlantı sağladığınızdan emin olun. Eğer mikrofonunuz cihazınıza bağlı olduğu halde ses gelmiyorsa mikrofonunuz bozuk demektir. Bu durumda ilgili talimatlara uyarak mikrofonunuzun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.