TeknolojiTeknoloji Haberleri

Microsoft, Çift Taraflı Ekrana Sahip Cihazlar İçin Örnek Bir SDK Yayımladı


Microsoft’un geçen yıl Ekim ayında gerçekleştirdiği Surface etkinliğinde şirket, çift ekranlı Android telefon Microsoft Surface Duo‘yu sergiledi. Cihaz, aşina olduğumuz diğer telefonların aksine 360 derece dönüşü sağlayan menteşeyle desteklenmiş 5.6 inç ekrana sahip. Microsoft’un söz konusu cihazını piyasaya sürmesi için uzun bir yolu olsa da geliştiricilerin çift taraflı ekrana sahip cihazlara uygulama üretebilmesi için daha şimdiden örnek bir SDK yayımladı.

Çok Amaçlı Kullanıma Vurgu Yapıldı

SDK ile ilgili bir gönderide Microsoft, uygulama geliştiricilerinin her iki ekranı da kullanabilmeleri için çeşitli yöntemlere başvurmasının mümkün olduğunu öngörüyor. Bunun yanında Microsoft iki ekranın tuval olarak kullanılabileceği, bir belgeyi okurken kitap işlevi görebileceği, uygulamanın daha geniş alanda kullanılabileceği örneklerini vererek çok amaçlı kullanımını vurguladı.

Microsoft’a göre bu adımlar hala işin başlangıç kısmı ve şirket önümüzdeki aylarda geliştirici geri bildirimlerine dayanarak atacağı adımları hızlandırabilir. Microsoft aynı zamanda uygulama geliştiricilerinden dijital kalem, dokunma gibi ayrıntıları da düşünerek hareket etmelerini istedi.

Android Emülator Desteği Gelecek

Microsoft ayrıca çift ekranlı uygulama geliştiricilerinin cihazlar için faydalı olabilecek sürükle-bırak işlevselliğini kullanılabilir hale getirmesini istiyor. Bu işlevsellik temelde kullanıcıların iki uygulamayı yan yana çalıştırmasına olanak tanıyan bir özellik. Bununla birlikte uygulama üreticilerinin çok kullanmayı aktif etmesi durumunda kullanıcılar aynı uygulamayı iki defa açarak farklı işlevleri aynı cihaz üzerinden gerçekleştirebilecek. Son olarak Microsoft, geliştiricilerin Surface Duo’ya uyarladıkları uygulamaları test edebilmesi için bir Android emülatörü de yayımlayacak

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.