Bilgisayar GenelBiyografi

Microsoft’u Kim Kurdu ve Onu Bu Kadar Başarılı Yapan Ne?

Her şey bilgisayarlar konusunda çılgın olan iki çocukluk arkadaşıyla başladı.

Microsoft Corporation, ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketidir. 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulmuştur. merkezi Redmond, Washington’da bulunan bilgi işlemle ilgili mal ve hizmetlerin icat edilmesini, üretilmesini ve lisanslanmasını destekleyen bir Amerikan teknoloji şirketidir. 1976’da iki çocukluk arkadaşı tarafından bir yıl önce kurulduktan sonra New Mexico’da tescil edildi. İşte Microsoft’un nasıl kurulduğu ve şirket tarihinin kısa bir özeti.

İki Bilgisayar Meraklısı

Paul Allen ve Bill Gates Microsoft’u birlikte kurmadan önce, bilgisayarlara erişimin zor olduğu bir çağda bilgisayar meraklılarıydılar. Allen ve Gates, okudukları okulun bilgisayarını hacklediler ve çok geçmeden yakalandılar, ancak okuldan atılmak yerine, okul bilgisayarlarnının performanslarını iyileştirmeye yardımcı olmaları karşılığında onlara sınırsız bilgisayar kullanmaları teklif edildi.

Bill Gates ve Paul Allen, ortağı Paul Gilbert’in yardımıyla lisedeyken kendi küçük şirketleri Traf-O-Data’yı yönettiler ve şehir trafiğini saymak için Seattle şehrine bir bilgisayar sattılar.

Bill Gates, Harvard Üniversitesini Bırakması

1973’te Gates, Harvard Üniversitesi’ne hukuk okumak için Seattle şehrinden ayrıldı. Ancak, zamanının çoğunu Harvard’ın bilgisayar merkezinde geçirdiği ve programlama becerilerini geliştirmeye devam ettiği için Gates’in ilk aşkı onu asla terk etmedi. Kısa süre sonra Allen de Boston’a taşındı, bir programcı olarak çalıştı ve Gates’e projelerinde tam zamanlı olarak birlikte çalışabilmeleri için Harvard’dan ayrılması için baskı yaptı. Bill Gates  ilk başta ne yapacağını bilmiyordu ama kader bu sırada devreye girdi ve üniversiteden ayrıldı.

Microsoft Şirketinin Kuruluşu

Microsoft’tan bahsederken, bu şirketin pratikte yüzü olduğu için yalnızca Bill Gates adını ilişkilendirmek normaldir, ancak gerçek şu ki Bill Gates ve Paul Allen , Nisan 1975’in başlarında iki kişi tarafından kuruldu .Ocak 1975’te Allen, Popular Electronics dergisinde Altair 8800 mikrobilgisayarıyla ilgili bir makale okudu ardından okuduğu makaleyi Bill Gates’e gösterdi. Gates, Altair’in yapımcıları olan MITS’i aradı ve Altair için yeni BASIC programlama dilinin bir versiyonunu yazmak için kendisinin ve Allen’ın hizmetlerini teklif etti. Microsoft, 4 Nisan 1975’te Albuquerque, New Mexico’da Bill Gates’in ilk CEO’su olarak kuruldu.

‘Microsoft’ Adı Nereden Geldi?

29 Temmuz 1975’te Gates, Allen’a ortaklıklarına atıfta bulunan bir mektupta “Mikrobilgisayar” ve “yazılım” kelimelerinin birleşiminden oluşan “Micro-Soft” adını kullandı. Microsoft Şirketi 26 Kasım 1976’da New Mexico dışişleri bakanı tarafından tescil edildi.

Microsoft kuruluşundan kısa bir süre sonra yaklaşık 1 yıl sonra şirket ilk olarak ağustos 1977’de Japonya’da uluslararası ofisini açtı. Japonya’da bulunan şubeye ASCII Microsoft adı verildi. 1979’da şirket Bellevue(Washington) Şehrine taşındı ve iki yıl sonra Microsoft Inc adı altında birleşti.

Microsoft İşletim Sistemleri

İşletim sistemi, bir bilgisayarın çalışmasını sağlayan temel bir yazılımdır. Yeni kurulan bir şirket olarak, Microsoft’un halka açık olarak piyasaya sürülen ilk işletim sistemi ürünü, 1980’de piyasaya sürülen Xenix adlı bir sürümüydü. Xenix, daha sonra Microsoft’un Microsoft Word’ün öncüsü olan ilk kelime işlemcisi Multi-Tool Word’un temeli olarak kullanıldı.

Microsoft Fare

Microsoft Corp. 2 mayıs 1983 de yeni Microsoft Word işlemcisi ile birlikte tanıttığı iki düğmeli Microsoft Mouse’u duyurdu. Microsoft, IBM ve IBM uyumlu kişisel bilgisayarlarla kullanım için yaklaşık 100.000 adet üretti, ancak diğer iyileştirmelerin yanı sıra tüm yüzeylerde neredeyse sessiz çalışmayı içeren yeni farelerle 1985 sürümünde başarı elde etmeden önce yalnızca 5.000 adet sattı.

Microsoft Office

Office’in başarısı kuşkusuz Microsoft’un farklı kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına göre farklı sürümler oluşturabilmesinden kaynaklanmaktadır. Yıl 1989, Microsoft’un Word 1.1, Excel 2.0 ve Powerpoint 2.0’ı içeren Windows için Microsoft Office’i piyasaya sürdü. Bugün hala kullanılan bir kelime işlemci, elektronik tablo, posta programı, iş sunum yazılımı ve daha fazlasını içerir.

Internet Explorer

Ağustos 1995’te Microsoft, Windows 95’i piyasaya sürdü. Bu, çevirmeli ağ için yerleşik destek, TCP/IP ve web tarayıcısı Internet Explorer 1.0 gibi internete bağlanmaya yönelik teknolojileri içeriyordu.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.