TeknolojiTeknoloji Haberleri

Microsoft’un yeni Xbox’ı 2020’de 8K grafik ve SSD depolama ile geliyor


Bugünkü E3 brifinginde Microsoft, yeni nesil Xbox oyun konsolunun çalışma adı olan Project Scarlett’i duyurdu – ve gerçek bir güç merkezi olacak gibi görünüyor.

Bu terimi hafifçe kullanmak istemiyorum – eğer Microsoft inanılıyorsa, bu makine sizi gelecekte birkaç yıl boyunca birinci sınıf bir oyun deneyimi yaşarken görmeli. Şirket, bir sonraki konsolunun mevcut gen Xbox’a kıyasla 40 kat daha fazla performans artışı sağlayacağını ve yükleme sürelerinin kısaltacağını söyledi.

 

Bu, AMD’nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine, SSD depolamasına ve GDDR6 belleğine dayanan özel bir CPU da dahil olmak üzere, kaputun altındaki bir dizi yeni bileşen sayesinde. Microsoft, bunun 8K grafiklere, 120 fps’ye kadar kare hızlarına (mevcut gen konsollarında standardın iki katı) ve iyileştirilmiş ışık efektleri için donanım hızlandırmalı ışın izlemesine izin vermesi gerektiğini belirtti.

 

Bununla birlikte, Microsoft yalnızca PS5 konsolu hızlı SSD depolama, 8K desteği ve 3D ses elde eden Sony ile rekabet etmeye hazır – ve aynı zamanda önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan oyun akışı hizmetleri de.

 

Bu tür servislerin bir kısmı zaten mevcutken, Google Kasım’da yayına girmesi planlanan Stadia’yla büyük bir şekilde ilgileniyor. Heck, Microsoft bile bu Ekim ayında şu anda Project xCloud adlı birini başlatıyor. Project Scarlett’ekıyasla daha düşük işlem gücüne sahip ikinci bir konsolun ortaya çıkmasıyla desteklenmesi bekleniyor – ve rakip hizmetler gibi, çok çeşitli cihazlarda çalışacak.

 

Microsoft, Xbox hayranlarını 343 Endüstri’den popüler franchise alan açık dünya şirketi olan Halo Infinite ile bir sonraki konsolunu kontrol etmeye teşvik etmeyi umuyor. Ve şeylerin sesinden, gelecek Xbox muhtemelen PS5’ten önce mağaza raflarına gelecek. Bunun Microsoft’a oyun alanında üstünlük sağlayıp sağlamadığını görmek ilginç olacak – en azından bir süre.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.