Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.

Mouse Çalışmıyor Diyenlere Çözümler

Mouse Çalışmıyor Diyenlere Etkili Çözüm Önerileri


Mouse çalışmıyor diyen insanlar yeni bir fare satın almadan önce sorunun geçici olup olmadığını anlamak istiyorlar. Aslında doğru olan da budur, bir cihazımız çalışmadığında hemen atmayıp onarımı için çabalamak gerek. Yazının devamında mouse’un neden çalışmayabileceği ve bu nedenlere bağlı olarak çeşitli çözüm önerileri paylaşılmıştır.

Mouse Çalışmıyor Diyenlere Etkili Çözüm Önerileri

İşletim sisteminiz Windows 10, Linux veya macOS olması farketmeksizin aşağıdaki yöntemleri uygulayabileceksiniz. Çözümlerin yetersiz gelmesi halinde işletim sistemi özelinde mouse’u düzeltmeyi denemelisiniz. Örneğin Windows 10 mouse çalışmıyor gibi bir arama yapabilirsiniz.

Mouse’un Bozulmadığından ve Bilgisayara Doğru Bağlandığından Emin Olun

Normalde led ışığı yandığı halde mouse’u hareket ettirdiğinizde led ışığı hiçbir şekilde yanmıyorsa, mouse donanımsal olarak bozulmuş olabilir. Eğer ışık yanmıyorsa mouse’u bilgisayarınızın farklı bir usb portuna takmayı deneyin. Sonuç aynıysa mouse’u farklı bir bilgisayara takın. Taktığınız bilgisayarda başka mouse’lar çalışıyor fakat sorunlu mouse çalışmıyor ise, muhtemelen mouse tamamen kullanılamaz haldedir.

Eğer yüksek ücret ödediğiniz bir mouse değilse, tamir için tecrübe/bilginiz yoksa ve elinizin altında tamir için gerekli ekipmanlar yoksa tamir etmek veya ettirmek pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü tamir için teknik servise vereceğiniz para ile yeni bir mouse alabilirsiniz.

Mousepad’in İşlevini Yerine Getirdiğinden Emin Olun

Bilgisayar farelerinden en iyi verimi alabilmek için mousepad kullanmak gereklidir. Mousepad kullanılmadığında da iş gören mouselar olsa da, bazı mouselar mousepad olmayınca ya hiç çalışmaz ya da yarım yamalak çalışır.

Sorunun mouse’un koyulduğu zeminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için ufak bir test gerçekleştirin. Mouse’u koyacağınız yere bez veya ince bir kumaş koyun. Daha sonra mouse’u hareket ettirin. Ardından mouse’u eski koyduğunuz(masa vb.) zemine alın. Mouse bez/kumaş zeminde daha iyi hareket ediyorsa sorun muhtemelen eski zeminden kaynaklıdır. Elinizin altında mousepad olsa da, olmasa da bu testi gerçekleştirin.

Zemin değişikliğinde fare çalışmıyor sorunu ortadan büyük ölçü de kalkıyorsa, yeni bir mousepad satın alabilirsiniz.

Windows 10, Linux ve macOS İşletim Sistemi Hatalarını Giderin

Donanımsal/fiziksel arıza tespitinin ardından yavaş yavaş, yazılım kaynaklı sorunlara bakmak gerekiyor. İşletim sisteminde herhangi bir yerleşik yazılımın ve dosyalarının bozuk olması aygıtların çalışmasını engelleyebilir veya istikrarsız hale getirebilir. Bunun için işletim sistemleri özelinde çeşitli onarım işlemleri uygulamak mümkün.

Yaygın olarak Windows 10 işletim sistemi kullanıldığı için aşağıda Windows 10 onarımı için çeşitli komutlar paylaşıldı. Eğer Linux veya macOS kullanıyorsanız, “linux/macos sistem dosyalarını onarma” şeklinde internette aratarak rehber içeriklerine erişebilirsiniz.

Windows 10 Sistem Dosya Arıza Tespit ve Onarımı

İlk olarak komut istemini açın. Komut istemini başlat butonuna tıkladıktan sonra “cmd” yazarak ve çıkan sonuca sağ tıklayıp “yönetici olarak” çalıştırın. Komut istemine ilk olarak “sfc /scannow” yazın ve enterlayın.

İşlem tamamlandıktan sonra mouse çalışmıyor sorunundan kurtulmak için daha kapsamlı arıza tespit ve onarımı gerçekleştiren DISM komutunu girin. DISM komutunu aşağıdaki şekilde girmelisiniz;

  • “DISM /Online /Cleanup-Image /Restore-Health”

Son İşletim Sistemi Güncellemelerini Kaldırın

Kullandığınız işletim sistemi ve yazılımlar, ek özellikler ve hataların giderilmesi için devamlı güncelleme alırlar. Kimisi bu güncellemeleri “otomatik” ayarda aldığı için güncellemeleri takip etmez. Kimisi de güncellemeleri manuel olarak ayarladığı için istediği zaman bu güncellemeleri alabilmektedir. Yeni güncellemeler(sürüm/versiyon) ne kadar hataları giderilmek için yayınlanmış olsa da, test edilme oranı diğer sürümlere göre daha az olduğu için ortaya çıkan problemler hemen görülemeyebiliyor. Eğer mouse’nuz işletim sistemini güncelledikten veya yeni bir sürümünü elle kurduktan sonra çalışmaz hale geldiyse indirmiş/kurmuş olduğunuz sürümü kaldırmalısınız.

Yazılımların ve işletim sistemlerinin yeni sürümlerini indirmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz. Yazılım ve donanım olmak üzere her çeşit hata ile karşılaşabilir ve hatta kişisel verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle yeni sürümü ilk yükleyenlerden olmayın. Mümkünse 1 ay kadar bekledikten sonra yazılım/işletim sistemi güncellemelerini yükleyin.

Antivirüs ve Diğer Üçüncü Parti Programları Kapatın

Windows 10 fare çalışmıyor veya diğer işletim sistemlerinde fare çalışmıyorsa ve işletim sistemi ile alakalı yaptığınız değişiklikler de fayda etmediyse, bilgisayarınızdaki yazılımlara göz atmanızda da fayda var.

Antivirüs programları veya aygıtlara erişim izni olan tüm uygulamalar aygıtların işleyişini bozabilir. Bazen bir program tek başına bu soruna neden olur. Bazen de birkaç programın birbiriyle çakışması sonucunda aygıtlar veya yazılımlar kullanılamaz hale gelir. Açık olan programları kapatın, mouse’u tekrar test edin. Eğer bir sorun görünmüyorsa arka planda çalışan uygulamaları ve hizmetleri de kontrol edin. Antivirüs vb. uygulamaları tamamen kapatmak mümkünse değilse, bilgisayarınızdan kaldırın. Bunun yanı sıra gereksiz olan tüm programları kaldırın.

Eğer fareniz bir programı yükledikten sonra bozulduysa, son yüklediğiniz programları kaldırıp tekrar test edebilirsiniz.

Sürücüyü Güncelleyin

Bilgisayarımıza bağladığımız hemen hemen tüm aygıtların bir sürücüsü mevcuttur. Bu sürücülerin çalışmasını yukarıda sıraladığımız bazı etkenler engelleyebilir. O etkenleri ortadan kaldırdıktan sonra sürücünüzü güncelleyin. Mouse çalışmıyor durumdayken, bilgisayarınızda mouse’a dair herhangi bir sürücü bulamadıysanız, üretici web sitesinden en yeni sürümü indirebilirsiniz. Genellikle aygıtları bilgisayara taktığınız anda sürücü yüklenir. Ancak bu sürücüler bazen yazılımsal hatalar nedeniyle yüklenmez, bazen de yüklense bile çok eski bir sürüm olabilir. Her halükarda üretici web sitesine girip mouse sürücüsünü indirmeyi deneyin.

Windows 10 işletim sisteminde mouse için herhangi bir sürücünün yüklü olup olmadığını kontrol etmek için aygıt yöneticisini kullanabilirsiniz. Başlat kısmında aygıt yöneticisi yazın ve karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın. Ardından “fare ve diğer işaret aygıtları” bölümüne girin. Bilgisayara bağlı olduğu halde bu listede herhangi bir aygıt görünmüyorsa, muhtemelen sürücü yüklü değildir. Aygıt görünüyor ve aygıt özelliklerine baktığınızda sürücü güncel görünüyor olabilir. Ancak buradaki bilgiye göre hareket etmemenizde fayda var. Sürücü güncel görünse bile gerekli güncelleme işlemini üretici web sitesi aracılığıyla gerçekleştirin.

Diğer Aygıtları Çıkarmayı Deneyin

Yazılımlar yazılımların çalışmalarını engellediği gibi donanımlarda birbirlerinin çalışmalarını bozabilir. Fare çalışmıyor hale geldiğinde, bilgisayarınızdan fare dışında diğer tüm aygıtları sırasıyla çıkartın. Örneğin bilgisayarınızda klavye, hoparlör ve kamera aygıtları bağlıysa, ilk önce kamerayı çıkartın ve mouse’u test edin. Ardından tek tek diğer aygıtları çıkartıp test yapın. Bu sayede hangi aygıtın diğer aygıtların işleyişini bozduğunu anlayabilir ve kolaylıkla çözüm yoluna gidebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Isı Sorunundan Kurtulun

Laptop veya masaüstü bilgisayar farketmeksizin yüksek ısı ciddi bir problemdir ve ortadan kaldırmak için gerekli yatırımlar yapılmalıdır. Aksi takdirde bilgisayarınızdaki çeşitli bileşenler ısıdan dolayı bozulabilir ve bu durumda aygıtları bilgisayarınıza bağlayamazsınız. Mouse’un bilgisayarda görünmüyor olmasının veya çalışmıyor olmasının sebebi de yüksek ısıdan kaynaklı arızalar olabilir.

Bilgisayarınız normal ısı değerlerindeyken mouse çalışıyor, fakat bilgisayarı açtıktan veya yük altına girdikten bir müddet sonra yani bilgisayar ısındıktan sonra mouse çalışmıyorsa, sorun bahsettiğimiz gibi ısı olabilir. Isınan bir bilgisayarı soğutmak için Türkçe/İngilizce olarak internette onlarca rehber içeriğine ulaşabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızı soğutmanıza rağmen mouse çalışmıyor sorunu ortadan kalkmadıysa, yukarıda da tavsiye ettiğimiz gibi yeni bir mouse almanın zamanı gelmiş olabilir. Ancak mouse’nuz yüksek kalitede ve çok fonksiyonlu bir mouse ise ya da piyasada aynısını bir daha bulmanız mümkün değilse, teknik servise gitmeniz en iyi çözüm olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.