Diğer Yazılarımız

Mutlu Olmanın 6 Kolay Yolu

mutluluk-2

Dünyayı sırtınızda taşıyamazsınız. İkili ilişkiler, faturalar, trafik, ev kirası, hep bir telaş, hep bir koşuşturma. Mutluluğa, şarta bağlayarak ulaşmak mümkün değildir. “Evlenirsem mutlu olacağım”, “Bir arabam olursa mutlu olacağım”, “Bir evim olursa mutlu olacağım.” Örnekleri çoğaltabiliriz lakin bu kadarı yeter. Unutulmamalı ki, mutluluk varılacak bir hedef değil, yürünen yolun ta kendisidir. Romalı şair Horatius, “Miden iyi, ayakların sağlamsa, kralların hazineleri seni daha fazla mutlu edemez.” der. İnsan anı yaşamayı, içinde bulunduğu şartlarda mutlu olmayı başarabilmeli. Gerçek mutluluk, nefes alıp vermektir oysa ki. Sizlere mutlu olmak, mutlu kalmak için birkaç öneri sunalım mı ne dersiniz?

Öğle Uykusuna Yatın

Yarım saatlik öğle uykusunun, 4-5 saat gece uykusuna eşit olduğunu biliyor muydunuz? Öğle uykusu sizi zinde kılacak ve tazeleyecektir. Böylece verimliliğiniz de artacaktır. Yapılan araştırmalar, öğle uykusunun, özellikle erkeklerde kalp krizi riskini %37 azalttığını ortaya koymuştur. İspanya’da öğle uykusuna siesta adı verilir ve bu çok yaygın bir gelenektir. Balkan ülkelerinde öğleden sonra 2 ila 5 arasında kimse birbirinin evine gidip gelmez çünkü herkes uykudadır. Öğle uykusu, aynı zamanda hadislerde de geçmektedir ve bu bir sünnettir. Daha verimli, daha zinde ve daha mutlu bir hayat için yarım saatlik öğle uykusu herkese çok iyi gelecek.

Doğada Yürüyüşe Çıkın

Çocukken doğada yaptığınız yürüyüşleri, ailenizle birlikte yaptığınız güzel bir pikniği unutamazsınız. Hep taptaze kalır anıları biriktirdiğiniz rafta. Bu güzel anılarınızı koyduğunuz kavanoz hep sıcacıktır. Sanki rafa dün bırakılmış gibi tazedir. Çünkü o anılar sizi mutlu eden anılarınızdır. Çünkü doğa insana iyi gelir. Yaşadığınız yerde hala çıkıp gezebileceğiniz yeşil alanlar, ormanlar varsa bunu çok iyi değerlendirin. Kuşların söylediği şarkılar, rüzgarın ıslığı, ağaçların neşeli neşeli salınışları, yaprakların arasından süzülen ikindi güneşi, dahası yeşil size iyi gelecek.

Gülümseyin

Gülümsemek … Dünyanın en güzel eylemi. Herkese en çok yakışan, en zararsız makyaj. En güzel göründüğünüz an. Yormayın kendinizi, gülümseyin. Kaşlarınızı çatarken çalışan 43 kasınıza yazık değil mi? Oysa gülümserken öyle mi? 17 kas gülümsemeye yetiyor. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama, birçok GSM şirketi reklamlarında komedyenleri oynatıyor. Çünkü insanlar gülümsediklerinde daha çok para harcıyorlar. Gülümsemek için neden aramayın. Yaşıyor olmak yetmez mi gülümsemeye? Bakın göreceksiniz, gülümseyince daha mutlu olduğunuzu.

Temiz Hava Almayı İhmal Etmeyin

Kalkın televizyonların, bilgisayarların başından. Çıkın dışarıya bakın, güneş sizi bekliyor. Deniz kenarında yürümek, rüzgarı solumak, yağmurda ıslanmak, kardan adam olmak çok iyi gelecek ruhunuza. Çıkın dört duvarın arasından, bırakın kendinizi bulutların himayesine. Temiz hava size çok iyi gelecek.

Nefes Almanın Tadına Varın

Modern hayatın değişmez bir parçası olan stresten koruyun kendinizi. Küçük bir bebekken doğru nefes alıp vermeyi biliyorken, 2-3 yaşlarından sonra bilincin yavaş yavaş oluşmasıyla doğru nefes alıp vermeyi unuturuz. Çoğumuzun aldığı nefes, göğüs kafesimizden aşağıya inmez. Daha çok oksijen solumak ve oksijenin tüm iç organlarımıza ulaşması için derin derin nefes alıp vermeliyiz oysa. Doğru nefes, sizi mutlu edecek, hayatınızda olumlu anlamda, başta sağlığınız olmak üzere pek çok şeyi değiştirecektir.

Suyun Kıymetini Bilin

Su, herkesin koşulsuz kabul edeceği gibi en güzel ve en büyük nimetlerden biridir. Bu nimetin kıymetini bilin. Günde en az 8 bardak su için, akşam uyumadan önce ılık bir duş alın, yaz tatilinde birkaç günlük deniz sefası yapın, sabah deniz kenarında koşun, hafta sonu balık tutmaya gidin. Mutlu olmanız için yapabileceğiniz sulu şeyler gördüğünüz gibi oldukça fazla. Kısacası, suyun tadını çıkarın.

En önemlisi unutmayın ki, mutluluk bir amaç değildir. Mutluluk bir hedef de değildir. Mutluluk hayat yolunun kendisidir.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.