Mobil Alemi

Nokia, Coronavirüs Salgını Üzerine MWC 2020’den Çekildi


Çarşamba günü Nokia, ölümcül koronavirüs salgınına tepki veren diğer birçok teknoloji şirketinin ardından Mobil Dünya Kongresi’nden çıkan en son şirket oldu. Amazon, Intel ve Sony, 24-27 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Barcelona fuarından çıkmış şirketler arasında yer alıyor.

Fin telekom, “Hızlı hareket eden bir durumu değerlendirmek, GSMA ve diğer paydaşlarla etkileşime geçmek, düzenli olarak dış uzmanlara ve yetkililere danışmak ve riskleri çok çeşitli senaryolara göre yönetmeyi planlamak için gerekli zamanı aldık” dedi. Beyan.

“Bu sürecin sonucu ihtiyatlı kararın Mobil Dünya Kongresi’ne katılımımızı iptal etmek olduğuna inanıyoruz.”

Şirket Barcelona’ya gitmek yerine ürünlerini bir dizi “Nokia Live” etkinliğinde sergileyecek.

Nokia’nın çekilmesinin ardından Nokia marka cep telefonları satan HMD Global, MWC 2020’ye katılımını da iptal etti.

Ericsson zaten etkinlikten çekildiğini açıkladı. Bu geri çekilme, MWC 2020’ye katılma planlarını sürdüren en iyi telekomünikasyon ağı dişli üreticisi firmaları arasında yalnızca Huawei, ZTE ve Samsung’u bırakıyor.

LG, Vivo, NTT Docomo, Sony, Amazon, Facebook, Mediatek, Intel, Nvidia vb. Dahil birçok önde gelen şirketler de MWC 2020’ye katılımını iptal etmişti.

Cisco yaptığı açıklamada, “24-27 Şubat tarihlerinde Barselona’da yapılması planlanan Mobil Dünya Kongresi’ne katılmaktan, bugünkü Coronavirüs salgınıyla ilgili endişelerden dolayı çekilme konusunda zor kararlar aldık.” Dedi.

Mobil Dünya Kongresi organizatörü GSM Derneği, koronavirüs sorununun Çin’den 5.000-6.000 katılımcıya özel olarak katılımcılar için bir aksama yarattığını söyledi. Bununla birlikte, küresel telekom endüstrisi organı, etkinliğin zamanlamaya göre ekstra önlemler ve katı tarama mekanizmasıyla devam edeceğini ileri sürmüştür.

“Çinli katılımcılarımızın özellikle ZTE ve Huawei’nin uyguladıkları önleyici tedbirler için minnettarız. Bugün, GSMA planlandığı gibi ilerliyor ve 24-27 Şubat 2020 MWC Barcelona’ya ev sahipliği yapacak. GSMA bazı büyük katılımcıların Bu sene fuara gelmemek için başka adımlar atmaya devam edeceğini düşünüyoruz, 2.800’den fazla katılımcı güçlü kalıyoruz. “dedi. 

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.