GenelGündem Haberleri

Omicron Varyantı: Covid-19’un Yeni Varyantı Nasıl Tespit Ediliyor?

Omicron Varyantı Nedir


Omicron varyantı, ilk olarak Güney Afrika’da görüldü ve dünyanın kâbusu olmaya başladı. Bu zamana kadar 23 farklı ülkede görülen varyantın içerisinde 32 farklı mutasyon tespit edildi.

Aşılara karşı da direnç gösterdiği tahmin edilen varyant, korona virüs ve aynı zamanda Delta varyantından da bulaşıcı ve tehlikeli olması sebebi ile dünyanın tekrar alarma geçmesine neden oldu. Omicron varyantı nedir, hangi belirtileri gösteriyor ve Türkiye’de örneği var mı soruları hız kazanıyor.

Omicron Varyantı Nedir

Korona virüsün yeni varyantı olan Omicron ya da diğer bir adı ile Nu varyantı, dünyada hızla yayılması ve pek çok ülkede varyantın ortaya çıkmasının ardından ülkemizde de merak ediliyor. Farklı bir varyant olan Omicron’un aynı zamanda pek çok sayıda mutasyona sahip olmasının da altı çiziliyor.

Korona virüse kıyas ile bağışıklık sisteminden kaçabilme ve bulaşıcılığı daha yüksek seviyede olması sebebi ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘’endişe verici tür’’ olarak tanımlanan bu varyantı taşıyan kişilerin tespiti de zaman açısından daha uzun sürdüğü için vaka sayısı, bilinenin aksine daha fazla olabileceğinden korkuluyor.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir

Pek çok ülkenin önlem alması ve kısıtlama uygulamasına rağmen ‘’endişe verici’’ olarak tanımlanan varyant, Güney Afrika’da Doktor Angelique Coetzee tarafından tespit edilmiştir. Coetzee’ye göre bu varyant gösterdiği belirtiler açısından diğer varyantlara göre farklılık gösteriyor.

Kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve çok fazla vücutta ağrı yaşanması gibi belirtilerin yanı sıra aşırı yorgunluk hali de yer alıyor. Bu zamana kadar görülen Omicron vakalarında korona virüs belirtilerinden olan tat ve koku kaybının ise yaşanmadığı söyleniyor.

En Önemli Belirti Aşırı Yorgunluk

Covid 19 için en belirgin belirti yüksek ateş olur iken bu varyant için de aşırı yorgunluk ipucu oluyor. Bu varyantın belirtileri olağandışı olsa da hastada ağır seyretmiyor.

Başkent Pretoria’da bulunan kliniğinde farklı şekilde Covid-19 belirtileri yaşayan hastaların gelmesi ile yeni bir varyant ile karşı karşıya kalındığını anlayan Coetzee, hastaların özellikle aşırı halsizlik ve yorgunluk şikâyeti yaşadığını söyledi.

Omicron Varyantı Tespiti

Delta varyantından çok daha güçlü ve korkutucu olan Omicron varyantı tespiti merak ediliyor. Korona virüs için yapılan PCR testi burada da devreye giriyor. Test için sürüntü örnekleri alınıyor ve kişinin enfekte olup olunmadığı ortaya çıkıyor. Omicron ile enfekte olunduğunda da PCR testi sonucu pozitif çıkıyor; ancak bu testler varyantın ne olduğunu göstermiyor.

Bütünlüklü Gen Analizi ile Omicron Varyantı Tespiti

Kişinin korona virüs olup olmadığı testler ile tespit edilebiliyor olsa da hangi varyant olduğunu anlamak için testlerdeki S geni eksikliğine bakılıyor. Delta varyantında bu gende eksiklik görülmüyor; ancak Omicron için bu gene özellikle bakılıyor ve S geni eksikliği bir ipucu oluyor.

Teknolojik olarak gelişmiş laboratuvarlarda tespit edilebilen varyant için gen analizinin bütünlüklü şekilde yapılması gerekiyor. Her laboratuvarda yapılamasa da bazılarında Delta ya da Omicron kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor.

COVID-19 PCR Testi Nedir? PCR Testi Ne Zaman Çıkar?

Omicron Varyantı Hangi Ülkelerde Yaşandı

İlk olarak Güney Afrika’da görülen varyantın bir diğer örneği de Botswana’da yaşandı. Vakaların pek çoğu Güney Afrika’da ortaya çıksa da zaman içinde Delta varyantı ile korkutan Hindistan dâhil pek çok ülkeye sıçradı.

Avrupa’da da görülen mutasyonlu korona virüs, en başta Belçika, Almanya, İtalya ve Hollanda gibi ülkelerde tespit edildi. Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Norveç, Yunanistan, Brezilya, İsrail, Avustralya ve en son İngiltere olmak üzere vakalar görüldü.

Omicron Türkiye’de Var mı?

Varyant ile ilgili son dakika açıklaması yapan ve insanların rahatlamasını sağlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde henüz kayda geçen Omicron varyantı vakasının bulunmadığını söyledi ayrıca aşılanmanın önemini bir kez daha vurguladı. Varyantın görüldüğü ülkeler ile ilgili de tedbirlerin alındığını ve bu ülkelerden ülkemize yolcu girişini geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.