Diğer Yazılarımız

Otobüs Bileti Nasıl Alınır? Otobüs Bileti Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Otobüs bileti nasıl alınır? Otobüs yolculuğu nasıl yapılır? Gibi sorular, daha önce otobüs yolculuğu deneyimini yaşamamış kişiler tarafından sıkça sorulmakta. Her ne kadar deneyim sahibi olsanız da acente dışında bilet alımı gerçekleştirmemiş de olabilirsiniz.

İnternetten otobüs bileti almak, otobüs bileti yönetmek için bilmeniz gereken her şeyi yazımızda öğrenebilirsiniz.

Uzun otobüs yolculukları sadece bilet alınarak tamamlanan şeyler değildir, özellikle Otobüs bileti alırken nelere dikkat etmek gerekir? Konusunda atlanmaması gereken pek çok detay bulunuyor. Seçtiğiniz koltuk konumundan yolculuk sırasında güneşin ne taraftan otobüse gelecek oluşu bile büyük farklar yaratmakta.

Keyifli ve sorunsuz otobüs yolculuğu yaşayabilmek için otobüs biletleri ne zamandan itibaren alınmalı, otobüs biletleri iptal, değişim ve açığa alma şartları nelerdir?

İnternetten Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

İnternetten otobüs bileti almak birkaç dakikalık bir işlem sonucunda gerçekleşmekte. İnternet üzerinden otobüs bileti alacak kişilerin ödeme yöntemi için bir banka/kredi veya sanal karta ihtiyacı vardır. Gittiğinizde otobüs içinde ödeme imkânı sunulmamakta ve nakit verme durumu bulunmamakta. Nakit verme gibi durumlardan faydalanabilmek için biletlerin acenteler üzerinden satın alınması gerekmekte.

İnternet üzerinden otobüs bileti alınabilmesi için bazı bilindik hizmet markaları bulunmakta. Anlaşmaları gereğince markalar arasında pek bir fiyat farkı bulunmamakta. Sıraladığımız bilet satın alma firmalarından size en uygun olanı seçerek bilet satın alımınızı gerçekleştirebilirsiniz;

• Obilet
• Enuygun
• Biletall
• Turna
• Kamilkoc
• Yolcu
• Bilet

Gibi sitelerden direkt olarak bilet alışını gerçekleştirebilirsiniz. Bilet alırken bazı şartların dikkate alınması gerekmekte. Bu şartlardan en önemlisi iki kişilik koltukların ikisini de siz satın almıyorsanız kadın ve erkek kişiler yan yana koltuk alamamakta.

Çift olarak seyahat edeceğiniz durumlarda biletlerin ikisini de siz alacağınız için bir sorun teşkil etmeyecektir.

 • Seçtiğiniz bir bilet satın alma sitesine giriş sağlayın.
 • Üye kaydı kısmından bilgilerinizi tamamen doğru şekilde girerek kayıt işleminizi tamamlayın. (Sizden istenen bilgilerin ne kadarını girerseniz o kadar faydalı olacaktır)
 • Sıraladığımız her bir sitenin basit bir satın alım ara yüzü olduğunu hatırlatalım.
 • Basit ara yüze sahip olan sitelerden sefer arama seçeneklerine gelerek bulunduğunuz konumu ve gideceğiniz konum arasındaki seferleri sıralayın.
 • Gideceğiniz tarihleri en az iki kere kontrol ettikten sonra size en uygun olan otobüs firmasını, kalkış saatini ve otobüs tipini seçin. 2+2 veya 2+1, 2+0 olarak değişiklik gösterebilmektedirler.
 • Seçim işleminden sonra oturmak istediğiniz boş koltukların da seçimini tamamlayın ve ileri butonuna tıklayın.
 • Ödeme sayfasında size sunulan şartları kabul edin ve ileri butonuna tıklayın. (Şartlar seçtiğiniz otobüs firmalarına göre değişiklik gösterebilir. İptal ve iade politikaları bu şartlar içinde yazmaktadır.)
 • Ödeme sayfasına geçiş sağlayarak ödeme işlemlerinizi tamamlayın.
 • Başarılı bir ödeme işleminden sonra biletiniz alınmış olacaktır.

Ödeme işlemlerinden sonra biletinizi isterseniz gideceğiniz Otogarların acentelerinden ücretsiz bir şekilde fiziksel hale çevirebilirsiniz. Ancak bu duruma gerek bulunmamakta. Direkt olarak saati geldiğinde doğru otobüse binerek yerinize oturmanız yeterli olmakta. Yazımızın devamında bu konu ile ilgili daha derin detaylara ulaşabilirsiniz.

Acentelerden ve Otogardan Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden otobüs bileti satın almak ne kadar kolay olsa da bazı durumlarda biletleri Acentelerden alma durumlarında olabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda bilet almak aslında internetten otobüs bileti almak kadar kolaydır. Ancak, acentelerden alacağınız biletler için elinizi çabuk tutmanız gerekebilir. Özellikle gideceğiniz gün otogardan bilet almak gibi bir hata yapmanız durumunda tüm seyahat planınız iptal olabilir.

Son dakika için yeterli bilet olmaması durumunu yaşamamak için Acentelerden bilet alma durumlarında mümkünse bir iki gün öncesinde ziyaret gerçekleştirerek boş koltukların birisini almanız gerekmekte.

Acentelerden otobüs bileti almak için;

 • Herhangi bir acenteye giderek gideceğiniz ile bir otobüsün olup olmadığını sormanız gerekmekte. Gideceğiniz ile giden bir otobüs kendi filolarında varsa size bilet işlemleri için yönlendirmeler sağlayacaklardır. Ancak, kendilerinde bu durum bulunmuyorsa olan bir acentenin bilgisini de vereceklerdir.
 • Gideceğiniz ile giden bir seyahat firmasının acentesini bulduktan sonra gideceğiniz ile ne zaman gideceğinizi ve kaç kişi olduğunuzun bilgisini vermeniz gerekmekte.
 • Boş koltuk bilgilerini ileten çalışan tek kişilik mi yoksa iki kişilik kısımlarda mı oturmak isteyeceğinizi soracak ve varsa boş koltuk ona göre rezerve edecektir.
 • Ödemeyi acente veznesindeki kişiye direkt nakit olarak veya kart ile de yapabilmektesiniz.
 • Kişisel bilgilerinizi de sunduktan sonra biletiniz kullanım için hazır hale geliyor.

Bu aşamalardan sonra yapmanız gereken tek şey seferinizin olduğu saati beklemek ve doğru otobüse binmek için muavine veya şoföre sorarak otobüsünüzü teyit etmek kalıyor.

Otobüs Biletleri Binince Nasıl Kontrol Edilir?

Otobüs biletleri alındıktan sonra ne yapılmalı? Biletler ne zaman ve nasıl kontrol edilmekte? Otobüs biletleri eski zamanlarda olduğu gibi çıktı alınarak veya telefonunuzdan gösterilerek kontrol edilmemekte.

Bindiğiniz otogardan henüz ayrılmadan elinde kâğıt ile dolaşan bir görevli göreceksiniz. Görevli sırası ile yeni binen yolculara gelerek nereye gittiklerini ve kaç numara olduklarını soracaktır. Bilgilerin eşleşmesi durumunda bir sonraki yolcuya geçeceklerdir. Bilgilerin çelişmesi durumlarında ise ekstra onay için bilet PNR numarasına ihtiyaç duyulabilir. Ancak, bilet PNR numarası ibrazı her zaman gerekmemektedir.

İşinizi garantiye almayı seviyorsanız biletinizin bir çıktısını acentelerden veya bireysel olarak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra isterseniz PNR numaranızı da hazırda tutarak ibraz sağlayabilirsiniz.

Otobüs Bileti İptal Etme, Erteleme ve Açığa Alma Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternetten alınan otobüs biletlerini iptal etme, erteleme ve açığa almak mümkündür. Aynı şekilde, bazı acenteler de bu şansı sizlere sağlayabilirler. Ancak, daha öncesinde bunu sormuş olmanız ve bilgi almış olmanız mağdur olmamanız için oldukça önemlidir.

Otobüs biletlerinizi belirli şartlar dahiline iptal edebiliyor, erteleyebiliyor ve hatta açığa alabiliyorsunuz. Bu şartlar biletinizi satın aldığınız yere ve satın aldığınız otobüs firmasına göre değişiklik gösterebilir. Kimi otobüs firmaları son 8 saat’e kadar erteleme, iptal ve açığa alma işlemlerine izin vermekte.

Otobüs firmalarınızın şartlarını onları arayarak veya bilet aldığınız web sitesindeki şartlar bölümünü inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar son dakika şartları sürekli değişiklik gösteriyor olsa da Karayolları yönetmeliğine göre madde 36.8’e göre bilet almış olan yolcular son 24 saat kala kadar biletlerini koşulsuz şartsız iptal etme şansına sahiptir.

Diğer firmaların iptal etme şartlarına ulaşmak için buraya tıklayabilir ve karşınıza çıkan tablodan iptal etme, açığa alma sürelerini gözetleyebilirsiniz.

 

Otogar Servisleri Ücretsiz Mi?

Daha önce otobüs yolculuğu yapmamış veya yapmış ancak servis hizmetinden yararlanmamış kişilerin sıkça sorduğu sorulardan birisi de kesinlikle Otogar servisleri ücretsiz mi? Sorusudur.

Evet, otogarlarda bulunan ve belirli saatlerde kalkış yaparak o şehrin merkezine taşıma hizmeti sunan servisler tamamen ücretsizdir.

Otobüs yolculuğunuzun sonunda hangi seyahat firmasından geldiğinizi söyleyerek ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz. Genel olarak şehir merkezine giden bu araçlar belirli durak yerlerine de sahip olabilirler. Bunu, şoförlere sorarak direkt olarak öğrenebilir ve/veya otobüs firmanızın iletişim alanından bilgi edinebilirsiniz.

Sadece otogardan dönüş değil şehir içindeki durak noktalarından otogara gitmek istediğinizde de ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz.

Kimi yolcu otobüs duraklarını bulamadığı durumlarda yolda gördükleri ücretsiz otobüs servislerini durdurarak otogara ulaşım sağlayabilmektedir.

Hangi firmaya saat kaçta biletiniz olduğunu söylemeniz ücretsiz taşımacılık hakkından yararlanabilmeniz için yeterlidir. Ancak, otobüs seyahatinde de olduğu gibi çoğu zaman bilet ibrazı durumu bulunmaz, hangi seyahat firması ile gittiğiniz de nadir bir şekilde sorulmaktadır.

Otobüs Yolculukları İçin En İyi Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Otobüs yolculukları için en iyi koltuk seçimi nasıl yapılır? Özellikle uzun yolculuklar yapacak olan yolcuların mutlaka dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Uzun otobüs yolculukları için seçeceğini koltuk direkt olarak konforunuzu etkilemekte.

Özellikle sıkça yolculuk yapan yolcuların önerilerine göre mümkünse tekli ve ön sıralardan olan koltuklardan alınmalıdır. Her ne kadar otobüslerin klimaları oluyor olsa da orta kapı gibi konumlardan da koltuk alabilirsiniz. Bu gibi bir seçim, özellikle mola anlarında dışarıdan gelecek olan ferahlatıcı hava ile daha rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır.

27 28 numara gibi tekli koltukların diğer koltuklara göre daha sık tercih edildiği ve hızlıca tükendiği de gözlemlenenler arasında. Genel anlamda ikramların yakın olduğu bu alanlarda yolcular su alanlarından su alarak daha rahat bir yolculuk elde edebilmekte. Her ne kadar muavinden rica ederek su alınabilecek olsa da çok su içen yolcular için en iyi seçenek bu ve yakın koltuklar olacaktır.

Yolculuk sırasında yolu izlemek ve manzaranın keyfine varmak isteyen yolcuların cam kenarlarını ve orta ön kısımları tercih etmesi önerilmekte.

Uyumak isteyen ve/veya kitaplar, telefonlar ile zaman geçirmek isteyen yolcular için ise arka koltuklar önerilmekte. Tüm bunların yanı sıra, her ne kadar otobüslerin tamamına çekilebilir perdeler bulunuyor olsa da koltuk seçiminden önce güneşin nereden geleceğini bilmeniz iyi bir bilgi olacaktır.

Genel olarak bilet alacağınız online satış sitelerinde güneşin nereden geleceği gösterilmektedir. Buna göre alacağınız koltuklar seyahat sırasında daha rahat etmenizi sağlar.

Otobüslerde 2+1 ve 2+2 Ne Anlama Gelir?

Otobüs bileti alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında aslında önemli değil gibi gözükse de bazı bilgiler daha bulunmakta. Özellikle daha önce bu kavramları görmemiş kişiler için bilinmesi önemli olan ve direkt olarak otobüsün büyüklüğünü etkileyen, konfora da katkısı olan bilgilerdir.

Otobüsler bazı seçeneklere ayırılırlar. Ülkemizde genel olarak kullanılan koltuk ve otobüs büyüklük seçenekleri 1+1, 2+1 veya 2+2 şeklindedir. Otobüslerde 2+1 ve 2+2 ne anlama gelir?

 • 1+1 Koltuk seçenekli otobüsler: Bu koltuk seçeneklerine sahip olan otobüsler herkes için birer koltuk barındırmakta. Bu sayede kişilerin birbirinden bağımsız olması ve herkesin tekli koltuk almışçasına seyahat etmesi hedeflenmekte. Ülkemizde pek de yaygın olmayan bir otobüs türüdür.
 • 2+1 Koltuk seçenekli otobüsler: Bu koltuk seçeneklerine sahip olan otobüsler şoförün arkasında, otobüsün sonuna kadar giden tekli koltuklar ile donatılmış şekilde olurlar. Geri kalan kısımlarda ise ikili olacak şekilde otobüsün sonuna kadar sıralanmış koltuklar bulunur. Genel anlamda sabah seferleri için tercih edilen otobüs türüdür.
 • 2+2 Koltuk seçenekli otobüsler: Bu koltuk seçeneklerinde olan otobüsler tekli koltukları barındırmaz. Otobüsün sağ ve sol tarafında ikili koltuklar olmasını sağlar. Genel anlamda gece seyahatlerinde karşımıza çıkan bu otobüs modeli tek seferde daha fazla yolcuyu götürmeyi hedeflemekte. Kimi yolcular tarafından kişisel alan nedeni ile tercih edilmemekte.

Otobüs biletleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bu önemli nokta. Özelikle tek başına yolculuk yapacak kişiler için önemli bir yer edinmekte. Aile olarak seyahat eden kişiler genel olarak 2+1 veya 2+2 koltuklara sahip olan otobüs seferlerini tercih etmekte.

Ancak, tek başınıza ve rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız 1+1 veya 2+1 otobüs seferlerinde bulunan tekli koltukları seçebilir konforlu bir yolculuk elde edebilirsiniz.

Uzun Otobüs Yolculuklarında Mutlaka Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

Uzun otobüs yolculukları yapacak olan yolcuların koltuk seçme konusu dışında dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmakta. Özellikle ilk defa uzun yolculuğa çıkacaksanız hele ki bunu otobüs ile yapacaksanız yanınıza mutlaka almanız gereken 5 şeyi bilmeli ve kesinlikle yanınızdan ayırmamalısınız.

İşte, Uzun otobüs yolculukları yapmış ve bu konuda tecrübesi olan yolculardan “uzun otobüs yolculuklarında mutlaka yanınıza almanıza gereken 5 şey” tavsiyesi.

1 – Kulaklıklar ve Kulak Tıkaçları

Uzun otobüs yolculuklarında her ne kadar yolun sesini dinlemek iyi bir terapi gibi gelecek olsa da belirli bir süreden sonra sizi daha da yormaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra, şansınıza otobüsünüzde oldukça fazla ses çıkartan insanların olabilme ihtimalini de göz önünde bulunduracak olursak kulaklık ve/veya kulak tıkaçları yolculuğunuzu kurtaracak etkenlere sahip olabilirler.

2 – Kullandığınız Önemli İlaçlar

Yolculuk sırasında baş ağrıları, mide bulantıları gibi durumlar yaşanabilir. Bunları önlemek için önleyici ilaçlar ve ağrı kesiciler alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, aktif olarak kullandığını ilaçları da mini el çantanıza alarak yanınızda bulundurmanız otobüs yolculuğunuzun kalitesini arttıracaktır.

Özellikle kronik rahatsızlıkları olan yolcuların atlamaması gereken bu madde, valizlerin otobüs bagajına konulduktan sonra ulaşılması zor olması durumundan sizi direkt olarak kurtaracaktır.

3 – Mini El Çantası

Mini el çantası, özellikle uzun yolculuklarda oldukça işinize yaracaktır. Valinizi otobüs bagajına koyduğunuzu düşünecek olursak Uzun otobüs yolculuklarında mutlaka alınması gereken ilk ekipman mini el çantası diyebiliriz.

Özellikle ilaçlarınızı, kulaklıklarınızı ve taşınabilir şarj aletlerinizi koyabileceğiniz mini el çantanız. Paralarınızı muhafaza etmek için de iyi bir seçenek olabilir. Sürekli olarak yanınızda taşıyabilerek molalarda ekstra güvenlik sağlayabilirsiniz.

4 – Taşınabilir Şarj Aletleri

Taşınabilir şarj aletleri normal şarj aletlerinin yanında ekstra olarak alınması önerilen ekipmanlardan. Her ne kadar çoğu otobüs firması otobüslerinde prizler sağlıyor olsa da çalışmama durumları ile karşılaşmak oldukça olası.

Elektronik cihazlarınızı şarj edebilmek için pratik olarak kullanabileceğiniz taşınabilir şarj aletleri, sadece otobüs yolculuğu sırasında değil. Gittiğiniz yerlerdeki konforunuzu da sağlayacaktır.

5 – Şal ve Seyahat Yastıkları

Otobüs yolculukları kendi içinde konforludur ancak hava değişimlerinin size neler getireceğini deneyimlemeden bilemezsiniz. Bu nedenle, önerilenler arasında kesinlikle şal ve boyun yastığı da bulunmakta.

Şal, otobüsün içindeki serin havadan kurtulmanızı sağlarken boyun yastığı uykularınızın daha kaliteli geçmesini sağlamakta. Özellikle tekli koltuklarda daha rahat bir deneyim yaşamak için boyun yastıkları uzun otobüs yolculukları yapan yolcular tarafından şiddetle tavsiye edilmekte.

Uzun otobüs yolculuklarında mutlaka almanız gereken 5 şey bu şekilde. Ancak, ekstra almak istedikleriniz de olabilir. Listemize ufak atıştırmalıklar dahil değil, bunun sebebi otobüslerde belirli aralıklar ile ikramların dağıtılıyor oluşu ve/veya mola alanlarında alabilecek olmanız. Ancak, kendinizi daha rahat hissetmek için ufak atıştırmalıklar ile de destek verebilirsiniz.

Bunun dışında, gerekli olan tüm ihtiyaçlar kendi kişisel giderlerinize göre sıralanmakta. Her ne kadar gerekli olanları yanınıza alacak olsanız da gereksiz eşyalar ile kendinizi ekstra zorlamamanız da önerilenler arasında.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.