Diğer YazılarımızPara Kazanma

Stok Video Çekerek Para Kazanma


İnternet üzerinde birçok içerik türü yer almaktadır. Video içerikler de en fazla dikkat çeken ve en fazla kullanılan içerikler arasında ön plana çıkmaktadır. Görseller daha fazla dikkat çekmekte ve daha akılda kalıcı olmaktadır bu nedenle gelecekte de video içeriklerin sürekli olarak kullanılması muhtemel olacaktır.

İnternetten para kazanma yollarından birisi video içeriklere duyulan ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkmıştır. Telif hakkıyla uğraşmak istemeyen ve ilerleyen zamanlarda tazminat ödemek istemeyen bireyler stok içerikler kullanmaktadır. Bu içeriklere belli bir ücret ödenerek ulaşılmakta ve ticari olmayan amaçlarla kullanılması mümkün olmaktadır. Stok video çekerek para kazanma yöntemi ise bu ihtiyaçlara çözüm üretmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir para kazanma yöntemidir. Kaliteli bir kameraya sahip olmadan standart bir akıllı telefon kamerasıyla bile stok video çekerek bu işten ek gelir elde eden insanların sayısı günden güne artmaktadır.

Stok Video Nedir?

Stok video, belirli bir ücret karşılığında satın alan kişi tarafından kullanılabilen ve herhangi bir telif hakkı ihlaline yol açmayan içeriklerdir. Stok videolar genellikle 15-20 saniye uzunlukta olmakla beraber daha farklı uzunlukta da olabilir. Bu videolar genel internet üzerinde yayın yapan platformlarda ve ağırlıklı olarak Youtube’da kullanılabilmektedir.

Stok videoları kullanan yayıncılar videolar için belli bir ücret ödediklerinden dolayı herhangi bir telif hakkı ile karşılaşmazlar. Lisanslama özelliğine göre stok videoların türleri değişkenlik göstermekte ve bu nedenle stok video satmak için kullanılan platformların özellikleri detaylı olarak incelenmektedir. Böylece karşılaşılabilecek telif hakkı sorunlarının önüne geçebilmek mümkün hale gelmektedir.

 

Stok Video Neden Gereklidir?

Stok video esasen herkes tarafından kullanılmayan bir içeriktir. Zira herkes içerik oluştururken birçok kaynaktan yararlansa da telif hakkını önemsemiyor ve ilerleyen süreçlerde kullanılan içerikler bir takım yasal sorunlara neden olabiliyor. Videonun sahibi hak talep edebiliyor veya sizi yasal yollarla uyarıyor olabilir. Bu nedenle stok video herhangi bir yasal uyarıya ve takibe maruz kalmamak için son derece önemlidir. Eğer yayıncılar kendi içeriklerini kullanamıyorlarsa stok videolardan faydalanmaları daha mantıklı ve sorunsuz olacaktır.

Stok Video Çekilebilecek Konular Nelerdir?

İnternet üzerinde aklınıza gelebilecek hemen hemen her konuda bir video mevcuttur. Buna yağmur, deniz dalgaları, yolda yürüyen bir adam veya kendi kendine oyun oynayan bir kedi videoları da dahildir. Bu nedenle stok video çekerek para kazanma işine girmek isteyen bir kişi bu video satmaz şeklinde bir düşünceye sahip olmadan içerik üretmeye başlamalıdır.

Stok video hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan videolardan oluşmaktadır. Bir video kurgulanırken her alanda farklı video kesitlerine ihtiyaç duyulabilir ve özellikle son dönemlerde drone ile çekilen videolar da son derece popüler bir hale gelmiştir. Kaliteli bir kamera sahibi olmadan da yüksek çözünürlüklü video kaydı yapabilen bir akıllı telefon ile çok rahat bir şekilde video çekerek para kazanma şansına sahip olabilmek mümkündür.

Stok Video Çekerek Para Kazanma

Stok video çekerek para kazanma işi için sadece sizin içerik üretmeniz yetmez. Kaliteli içerikler üretmenin yanı sıra birden fazla kaliteli platformda içeriklerinizi satışa sunmanız para kazanma şansınızı daha da arttıracaktır. Pixabay, Pexels ve diğer stok video sitelerine üye olarak içeriklerinizi yüklemeye başlayabilir ve içeriğiniz kullanıldıkça (satın alındıkça) para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Stok video çekerek aylık 500-1000 ₺ kazanabileceğiniz gibi bunun çok daha fazlasını yada azını kazanabilmeniz de ihtimaller dahilindedir. Stok video çekerek ne kadar para kazanabileceğiniz tamamen sizin oluşturacağınız içeriklere, farklılığınıza ve kaliteye bağlıdır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.