Film&Dizi

Ozark 4. Sezon İncelemesi

HİKAYE: Ozark gölü hala kalın ve güzel akıyor ve Byrdes, bu suç destanının dördüncü ve son sezonunda derinden sorgulanabilir yaşam seçimlerine ayak uyduruyor. Helen’in kafası omuzlarından uçup gittikten sonra, aile için daha fazla kargaşa mı olacak yoksa Ruth Langmore’un dediği gibi Marty Byrde “tap-dansı yaparak yoluna devam edecek” mi?

İNCELEME: Suç gerilim filmlerinin cazibesi ve romantikleştirilmesi, izleyicinin benzer içeriklere olan iştahını o kadar artırdı ki, artık bu tür küresel ve dijital olarak tüketilenlerin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ve o kahramanın koltuğunda oturan çok yönlü, derin kusurlu, sade John görünümlü erkeklerle, nedenini görebiliriz.

Breaking Bad‘ sıradan bir kötü adam fikrini ortaya atmış olabilir bunun için Bryan Cranston‘ı idol edinmek mümkün ama aradan epeyce yıl geçti ve izleyicilerin bunun daha yeni, daha cesur versiyonlarına ihtiyacı vardı. Jason Bateman‘ın çılgın başarısı ‘Ozark‘ geliyor. Byrde ailesinin reisi olarak Bateman, diğer adıyla Marty Bryde, hesapçı ve mutlak bir muhasebe dehasıdır. Aynı zamanda yetenekli bir kara para aklayıcı olmasına da yardımcı olur. Birinci sezonda bir hayatta kalma stratejisi olarak başlayan şey, Marty’nin bir gün kartel megalomanlarını geride bırakma umuduyla işlerinin temiz yönünü genişletmesiyle, şimdi tam bir tutku projesine dönüştü. Wendy (Laura Linney) de güç tüccarı belirtileri gösteren bir siyasi figür olarak ufkunu genişletmiştir.

Bu sezon, yedi bölümden oluşan yalnızca ilk parti yayınlandı, bir zamanlar nazlı Jonah Byrde‘nin (Skylar Gaertner) karakter ilerlemesi ve ardından kız kardeşi Charlotte‘un (Sofia Hublitz) anne Wendy’nin ölüme mahkûm yaşam felsefelerine yönelik yardakçı eğilimi takip ediyor. ‘Ozark’ın birinci bölümü olan kaotik dramayı sunan yönetmenlerin bolluğuyla (Jason Bateman ve Alik Sakharov bunlardan birkaçı) bu dizi, korkunç unsurları ve ham karakterleri ile büyüyor ve hayır, el değiştirme (aslında) yönü) havai fişek ruhunu azaltmaz.

Elbette, ‘Ozark‘ muammayı zahmetsizce çözüyor; bu yüzden garip açılı çekimler, şeytani kişilikler ve görünüşte yerinde olmayan fon şarkıları ile karşılaştığınızda şaşırmayın… şimdiye kadar öğrenmiş olmalısınız: sır içinde sır içinde sır bu polisiye gerilim filminin özelliğidir. Ne var? Hiçbir şey değil! Uzun soluklu bölümler kimileri için ilham verici olmasa da, onları izleyerek geçirdiğiniz her dakikanın ayırdığınız zamana değdiğini söylediğimizde bize güvenin. Bu devasa gösterinin özünü tek bir cümleyle en iyi şekilde yakalamak için, Wendy’nin bir FBI ajanıyla yaptığı konuşmadan küçük bir pasaj ödünç alıyoruz, burada FBI ajanı şöyle soruyor: “Küçük bir havuzda büyük bir balık olmayı seviyorsun. değil mi?” Wendy buna kayıtsız bir şekilde, “Her seferinde bir bataklığı kurutmayı seviyorum” diye yanıtlıyor. Bahse girerim öyledir!

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.