Biyografi

Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş Türkiye’nin Başkenti olan Ankara’da 12 Ağustos 1975 senesinde dünyaya gelmiştir. Mühendis, yazar, akademisyen ve finans uzmanı olan Demirtaş, eğitim hayatına da doğduğu yer olan Ankara’da başlamıştır. Neslihan Küçükoğlu ile evli ve bir çocuk sahibi olan Özgür Demirtaş, baba tarafından Şanlıurfalıdır. Babası Şanlıurfanın Siverek ilçesinin Kebir Kazanlı köyünden olup, Haddi aşiretine mensuptur. Annesi ise Selanik göçmeni olup, bir tarafı Afyonun Dinar ilçesine kadar gitmektedir. Babasının mesleği avukat olup, annesi ise noterdir. Kendisinin eğitim hayatının ilk ve ortaokulu Manisa’da geçmiştir. Manisa’nın Salihli ilçesinde ortaöğretimini tamamladıktan sonra liseyi okumak için İzmir’e gelen finans uzmanı Özgür Demirtaş, başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. Üniversiteyi kazanmanın yanısıra Türkiye’de ilk elli kişi arasına giren Demirtaş, Boğaziçi Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. Üniversiteyi bitirdikten sonra doktora yapmak için Amerika’ya giden Demirtaş, Boston Collage okulunu bitirmiş ve 2003 senesinde ise doktor unvanını almaya hak kazanmıştır.

Özgür Demirtaş Akademik Kariyeri

Sosyal medya da aktif olan ve finans konularında yaptığı paylaşımlar ile gündeme oturan Özgür Demirtaşın akademik kariyeri oldukça başarılıdır. Eğitim hayatına akademik kariyer yaparak devam eden Demirtaş, 2003 senesinde Amerika’nın Newyork Şehir Kolejine doçent unvanı kazanmak için gitmiştir. 31 yaşında iken doçent olan Demirtaş, aynı zamanda tenür unvanı almış bir kişidir. Tenür ise; ömrü hayatı boyunca üniversitede çalışma ve çıkarılmama demektir. En iyi öğretim üyesi olarak seçilen Demirtaş, 2005 yılında üstün öğretim madalyası kazanmıştır. Kendisine bu madalyayı ise Madison Square Garden vermiştir. Akademik kariyerine NYU Stern School Of Business’de dersler vererek devam etmiştir. Yaptığı akademik çalışmalar ise dünyanın en çok okunan ve tanınan dergilerinde yer bulmuştur.

Özgür Demirtaş’ın akademik çalışmalarının yer bulduğu dergiler arasında, şunlar yer almaktadır.

  • Journal of Financial Economics
  • Review of Finance
  • Management Science
  • Journal of Monetary Economics
  • Journal of Financial and Quantitative Analysis

Akademi ve iş hayatında yapmış olduğu başarılar sebebi ile kendisine profesörlük teklifi yapılmıştır. 2010 senesinde kendisine Sabancı Üniversitenin İşletme Fakültesinin Finans Kürsü Başkanlığı ve Profesörlüğü teklifi yapılmıştır. Aynı senede kendisi dünyanın en iyi bir milyon profesörü içerisinde kendisine ilk yirmi de yer bulmuştur.

Profesör Özgür Demirtaş’ın aktif olarak yürüttüğü görevler arasında; FODER Yönetim Kuruluğu Üyeliği, Finans Mükellefiyet Merkezi Kurucu Başkanlığı, Akbank Yönetim Kuruluğu Üyeliği yer almaktadır. Aynı zamanda Profesör Demirtaş, Yeni Bir Lider Yönetim Kuruluğu Başkanlığını yürütmektedir. 2012 ile 2014 senesinde Demirtaş, Dask ve Taysad’ın danışmanlıklarını yürütmüştür. Aslan burcuna sahip olan başarılı akademisyen ve finans uzmanı Demirtaş, aktif olarak da Twitter üzerinden finans konuları ile ilgili paylaşımlar yapmaktadır. Kendisinin kullandığı Twitter adresi; (@ProfDemirtas) olarak biliniyor. Aktif youtube kanalı ve instagram hesabı da olan başarılı iş insanı, bu platformlar üzerinden de finsans ile ilgili bilgilerini paylaşmaktadır. Demirtaş’ın instagram hesabı  (@prof_demirtas) olup, (Prof. Dr. Özgür Demirtaş) isimli youtube kanalının sahibidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.