Film&Dizi

Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisi Konusu

Pera Palas Dizisinin Konusu


Netflix’in yeni Türk yapımı, Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisi konusu, 3 Mart itibari ile izleyicisi ile buluştu. Toplam 8 bölümden oluşan dizinin bir bölümü ortalama 40 dakika olması ile bir gün içerisinde bitirebileceğiniz tarzda bir dizidir. Yayınlandığı günden beri toplamda 7.2 İmdb puanı toplamıştır.

Pera Palas Dizisinin Konusu

Dizinin konusu, 2022’de gazetecilik ile uğraşan Esra’nın Pera Palas’ın 130. Yıldönümü şerefine yazacağı bir yazı ile görevlendirilmesi ile başlar. Pera Palas’a gelen Esra, otel müdürü Ahmet bey sayesinde 411 numaralı odayı görme fırsatı yakalar. Bu oda eskiden Agatha Christie’nin pek çok kez konakladığı hatta Doğu Ekspresi’nde cinayet romanını bu odada yazmıştır. Otel müdürü Ahmet beyin verdiği bilgilere göre, Agatha bu odada 11 gün kaybolmuş hatta yakınları onun öldüğünü düşünmüştür. Kaybolduktan sonra Agatha’nın yanında bir anahtar bulunmuştur. Ahmet Bey yoğun yağış nedeni ile Esra’ya, Pera Palas’ta kalmayı teklif eder. Odasına giden Esra dolabın üzerinde Agatha’nın anahtarını görerek onun kaldığı odaya gider. Saat 12’yi gösterdiğinde büyük bir sallantı olur ve Esra gözlerini 1919 yılında açar.

Pera Palas Dizinin Oyuncuları

Pera Palas’ta Bir Gece Dizisinin Oyuncularının bazıları daha önce de Netflix dizilerinde, bazıları ise birçok televizyon dizisinde yer almıştır. Oyuncuları şu şekildedir.

  • Hazal Kaya – Esra/Peride
  • Selahattin Paşalı – Halit
  • James Chalmers – George
  • Yasemin Szawlowski – Sonya
  • Tansu Biçer – Ahmet
  • Ahmet Varlı – Dimitri

Hazal Kaya – Esra/Peride

Gazetecidir ve hayatında hep iz bırakan olmak istemiştir. Yolunun Pera Palas ile kesişmesi ile amacına ulaşmış ve tarihte Peride karakterinin yerine geçerek iz bırakmıştır.

Tansu Biçer – Ahmet

Pera Palas otelinin müdürü aynı zamanda sırrını senelerdir saklayan kişidir. 30 yıl boyunca zamanda yolculuk yapmıştır. En son yolculuğunda yolları Esra ile kesişmiştir.

 Selahattin Paşalı – Halit

Bar işletmeni olduğu için zamanında gâvur Halit olarak adlandırılmaktadır. Birçok insan onu yabancı işgalcilere yardım ettiğini zannederken aslında o Anadolu’daki kurtuluş mücadelesine yardım etmektedir.

Pera Palas 1.Sezon Özeti

Pera Palas 1. Sezon özeti, geçmişe zaman yolcuğu yapan Esra’nın bu zamanda neler yaptığını anlatır. Esra hemen otelin lobisine iner. Orada pek çok tanınmış sima ile karşılaşır. Yaşadığı şoku uzun bir süre atlatamaz ve ardından tüyler ürperten o sahne gelir. İçeriye Mustafa Kemal girer. Otel müdürü Ahmet, Esra’yı bu yılda bulduğuna çok şaşırır. Onu sorguya çeker. Bütün yaşananların rüya olduğunu sanan Esra gerçeği öğrenir. İkisi tekrar günümüze dönmeye çalışırlar fakat dönemezler. Esra ile bağlantılı ve ona çok benzeyen Peride öldürülmüştür. Esra Peride’nin yerine geçerek, Mustafa Kemal’e yapılacak olan suikastı engellemeye çalışır. Bu sırada otelin gizemini çözmeye çalışan Ahmet Bey’in yolu Dimitri ile kesişir. Dimitri sayesinde Peride’nin otelin gizemini çözdüğünü ve suikastı, zamanda yolculuk yaparak önlediğini öğrenirler. Esra, Peride olarak suikastçıyı bulmaya çalışır bu sırada Halit ile tanışırlar. Halit, George isminde bir subaya silah yardımı yapmaktadır. Esra bu nedenle Halit’ten şüphelenir.

Halit ile yakınlık kurarak onun suikast hakkında bilgisinin olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Esra, Halit’in George’dan çalarak silahları Anadolu’ya gönderdiğini öğrenir ve böylelikle bu dönemde kime güvenip kime güvenmeyeceğini sorgulamaya başlar.

Atatürk’ün, Samsun’a çıkmasına üç gün kala Peride’nin kızı yani Esra’nın büyükannesi George tarafından kaçırılır. Esra’dan Mustafa Kemal şerefine balo düzenlemesi ve onu çağırmasını ister böylelikle suikastı gerçekleştirecektir. Aslında Halit, Mustafa Kemal’in suikastçısıdır ve ona zarar vermeyecektir. Esra baloya Mustafa Kemal’i çağırdığını söyler fakat aslında çağırmamıştır. Balo esnasında Halit, hastalığa yakalanır ve hastaneye yatırılır. Esra geleceğe giderek Halit için antibiyotik alarak onu kurtarmak ister fakat yanlışlıkla iki yıl öncesine gider.

Dimitri’nin ‘’Zaman yolculuğunda tanıdığın kişilerle konuşma’’ uyarılarına rağmen Esra, geçmişte Halit’in başının dertte olduğunu görür ve onu kurtarır. Halit ile bu yılda yakınlık kurarlar. Esra tekrar 1919’a döner ve geleceğe gitmeyi tekrar dener. Bu defa başarmıştır. Antibiyotiği alır ve Halit iyileşir. Bu sırada Dimitri, Halit’in Peride’nin katili olduğunu iddia eder. Esra, Halit ile yüzleşmeye karar verir. Halit odaya girdiği zaman, Peride’nin çoktan ölmüş olduğunu söyler ve ona cesedin üzerinde bulduğu bir yüzüğü verir. Ahmet Bey bu yüzüğün annesi Sonya ’ya ait olduğunu söyler.

Annesi bu yılda yaşamakta ve Rusya’dan sürülen bir hizmetçi olarak otelde çalışmaktadır. Sonya, Halit’e âşıktır. Halit ise Esra’ya âşık olmuştur ve bu tarihin akışını değiştirir. Halit’in Esra’yı yani Peride’yi sevdiğini öğrenen Sonya geçmişe giderek Peride’yi öldürmüştür. Sonya bu defa Esra’yı öldürmeye çalışır. Tam da bu sırada Ahmet Bey odaya girerek ona engel olur. Sonya emri George’dan aldığını söyler ve Mustafa Kemal’in bindiği gemide bomba olduğunu söyler. Esra ile Halit buna engel olmak için gemiye binerler ve bombayı denize atarlar. Görevini tamamlayan Esra, geleceğe dönmek üzere sevdikleri ile vedalaşır. Ahmet Bey ile zamanda tekrar yolculuk yaparlar. Pera Palas’a döndüklerinde yatağın üzerinde bir bebek ile karşılaşırlar. 1995 yılına gelmişlerdir ve bebekle birlikte ’’Annene ne olduğunu bul.’’ Yazılı bir not bulurlar. Ahmet Bey bu bebeğin Esra olduğunu söyler ve dizinin ilk sezonu burada son bulur.

Pera Palas 2.Sezon Gelecek mi?

Yayın tarihi daha yeni olan dizinin Pera Palas 2.sezon konusunda pek bilgi bulunmamakla beraber dizinin merak uyandırıcı finali devamının çekileceğini göstermektedir.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.