Oyun Konsolları Paylaşımları

PlayStation 5: Daha İyi Grafikler, Dokunsal Kontroller ve Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

Sony, yeni nesil PlayStation donanımını Nisan ayında açıkladı ve Mayıs ayında bir demo sundu. Bir sonraki konsolu olan PlayStation 5 hakkında fazla bir şey bilmiyorduk, ancak şirket PlayStation 4 üzerinde büyük iyileştirmeler sunacağını söylüyor.

Resmi PlayStation 5 web sitesi Salı günü yayınlandı, ancak görülecek çok şey yok. Sitede “PlayStation 5‘ten bekleyebileceğiniz inanılmaz özelliklerin bazılarını paylaşmaya başladık, ancak yeni nesil PlayStation‘ı tam olarak açıklamaya hazır değiliz” şeklinde kısa bir mesaj var. 

PlayStation 5 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şey.

PS5’teki yenilikler neler?

Grafik
Konsol, bir oyunda aydınlatma efektlerini işlemenin yeni bir yolu olan ışın izlemeyi kullanan geliştirilmiş grafiklere sahip olacak. Teknoloji, PS5’in GPU’su tarafından desteklenecek.

Eurogamer’dan 30 Aralık tarihli bir rapora göre, AMD tarafından PlayStation 5 ve Xbox Series X GPU’lar için kıyaslama olduğundan şüphelenilen çeşitli performans testleri sızdırıldı. Testlerin PS5’in GPU’sunu 9.2 teraflop veya saniyede 9.2 trilyon kayan nokta operasyonunda gösterdiğini bildiriyor. Buna karşılık, Xbox Series X’in GPU’sunun 12 teraflop hedefi var. Bu testler resmi değildir ve konsollar resmi çıkışlarını yapana kadar onaylanmayacaktır.

Depolama
Oyuncular depolama alanında bir değişiklik görecek. PS5’in yeni katı hal sürücüsü, oyunların daha hızlı başlayacağı ve yüklenmesi daha az zaman alacakları anlamına gelir. Ayrıca konsol, kullanıcıların yeni bir oyun yüklemeden bir oyunun çok oyunculu veya tek oyunculu kampanyasını yüklemelerine izin verecektir.

Kontroller
Sony, Yeni Cihazı PlayStation 5‘in denetleyicisinden şöyle bahsediyor: “Gelecek nesil ile hedeflerimizden biri, oyun oynarken daldırma hissini derinleştirmek ve yeni denetleyicimizle dokunuşlar daldırmaya katkıda bulunabilir.

“Sony Tarafından Geliştirilen Yeni PlayStation 5’in kendisi gibi yeni olan kontrol cihazının da iki önemli yenilik ile bizi karşlıyor olması sevindirici. Birincisi, 5. nesil konsollardan beri kontrolörlerde bulunan” gürültülü “teknolojinin yerini almak için dokunsal geribildirimi benimsiyoruz. Haptiklerle (Haptik teknolojisi, kullanıcıların dokunarak bilgisayar tabanlı bir uygulama ile etkileşime geçmelerini sağlayan teknolojidir), gerçekten daha geniş hissediyorsunuz Geri bildirim aralığı, bu yüzden bir yarış arabasında bir duvara çarpmak, futbol sahasında bir mücadele yapmaktan çok farklı hissediyor.

“İkinci yenilik olarakta, tetik düğmelerinde bizi karşlıyor (L2 / R2) dahil edilmiş kişiselleştirilebilir tetikleyiciler olarak adlandırdığımız bir tetikleyicidir. Geliştiriciler tetikleyicilerin direncini programlayabilir, böylece bir yay ve ok çizme veya bir hızlanma hızını dokunma hissi hissedebilirsiniz. Arazi kayalık araziden geçerek. Haptiklerle birlikte bu, çeşitli eylemleri daha iyi simüle eden güçlü bir deneyim yaratabilir.Oyun yaratıcıları yeni denetleyicinin ilk sürümlerini almaya başladı ve hayal güçlerinin bu yeni özelliklerle nereye gittiğini görmek için sabırsızlanıyoruz. “

Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan’ın yukarıdaki yorumlarına ek olarak Sony, Wired’e ayrı ayrı denetleyicinin “henüz bir adı olmadığını” doğruladı, ancak gelişmiş bir hoparlör, USB-C bağlantısı ve daha büyük bir kapasite pil içeriyor.

 

Fiyat ne kadar tutacak?

Belirlenmiş bir fiyat açıklanmadı, ancak Sony, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları devam ederse PlayStation’ların daha pahalı olabileceğini söyledi.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.