Diğer Yazılarımız

Pratik ve Çok Yönlü: Tost Makineleri Mutfakta Vazgeçilmez


Tost makinesi mutfaklarımızda en sık kullanılan küçük ev aletlerinden biridir. Öğle yemeği yemeye vaktiniz olmadığında ya da meşgul olduğunuzda ve kahvaltı etmeden evden çıkmak istemediğinizde, iş aralarında lezzetli tost yapabilirsiniz. Bir zamanlar sadece kahvaltıda tost yapmak için kullanılan tost makineleri, teknolojinin ilerlemesiyle artık her öğün için bir şey haline getirilebiliyor. Ekmek kızartma makinesine eklenen ızgara özelliği sayesinde mutfağınızın tam anlamıyla en büyük yardımcısı oluyor. Sadece ekmek kızartmak için değil, akşam ızgara ve fırın yemeklerini hazırlamak için de kullanılabilir. Bu yüzden ocak üstü tost makinesi tercih edilebilir. Küçük ev aletleri teknolojisi geliştikçe tost makineleri kullanışlı özellikler ve malzemeler eklemeye devam ediyor. Piyasada birçok tost makinesi markası ve modeli bulunmaktadır. Bir tost makinesi almaya karar verdiğinizde, doğru olanı seçmek daha da zorlaşıyor.

Tost makinesi çok kullandığımız küçük ev aletlerinden biri olduğu için mutfakta her zaman elinizin altında. Örneğin ocak üstü tost makinesi olarak kullanılanlar her an tezgahta ve elimizin altındadır. Bu nedenle konumu en az işlevselliği kadar önemlidir. Ayrıca tost makinesinin kapalıyken kapladığı alan da dikkate alınmıştır. Ancak bu noktada kavurma makinesini ızgara olarak da kullanabiliriz. Ekmek kızartma makinesini çok amaçlı kullanmak istiyorsanız, açıkken her iki yüzeyin de kaplayacağı alanı sınırlayın. Mutfağınızda nereye yerleştireceğinize karar verdikten sonra, toplam kullanılabilir alanı ölçerek doğru tost makinesini seçebilirsiniz.

Tost Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Fiyat- Performans

Tost makinesi alırken tam olarak hangi boyutta makineye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Aynı anda çok fazla tost yapacak kadar büyük bir makine olma eğilimindedir. Çok fazla alanınız olmasa bile kullanmadığınız zamanlarda uygun bir yere koyabilirsiniz. Ama değil. Ekmek kızartma makinesi yüzeyi yüksek bir sıcaklığa kadar ısıttığı için pişmiş ürünlerin soğuması zaman alır. Ayrıca yemek artıkları ve ekmek kırıntıları yüzeye yapışabilir. Bu gibi durumlarda, ekmek kızartma makinesini her seferinde kurup yeniden yüklemek çok zaman alır. Bunu göz önünde bulundurarak, ihtiyacınızdan daha büyük bir ekmek kızartma makinesi alırsanız, onu düzenli olarak kullanmamalısınız.

Gerçekten iyi bir tost yapmak ve ekmek kızartma makinenizi diğer yiyecekleri pişirmek için de kullanmak istiyorsanız, örtmek çok önemlidir. Bu anlamda en iyi malzeme döküm yüzeydir. Döküm yüzeyi yavaş ısınır, ancak ısıyı uzun süre tutabilir. Ana dezavantaj, çok ağır olmaları ve temizlemelerinin zor olmasıdır. Dökme demir tost makinesi fiyatları, demir olduğundan yapısal olarak daha az başarılı makinelerden biri olmasına rağmen fiyat olarak yüksektir. Çoğu endüstriyel olarak üretilir ve ev kullanımı için uygun olmayabilir. Evde pofuduk açık büfe tost yapmak istiyor ama tasarımına ve ağırlığına aldırış etmiyorsanız bu tost makinesini tavsiye ederiz. Ama unutmayın, bakımı zordur.

Alüminyum yüzeyler, dökme demir yüzeylerden sonra ikinci en iyi tost makinesi yüzeyleridir. Bunlar ev tost makineleri için en yaygın kullanılan yüzeylerden biridir. Çok daha hafiftirler ve temizlenmesi daha kolaydır. Alüminyum yüzey ısıyı iyi iletir, bu nedenle tost makinesi döküm bir yüzeye göre çok daha hızlı ısınır. Alüminyum yüzeyli tost makinesi tercih edenler yüzey temizliği konusunda pek sorun yaşamayacaklardır. Çünkü bu makinelerin yüzeyleri kolayca çıkarılıp bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak makineyi çizebilir. Bu yüzden temizlemek istediğinizde bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla silmeniz yeterli. Düzenli olarak temizlerseniz ekmek kızartma makinesini uzun süre rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için tost makinesini bitirdikten sonra soğumasını beklemeden sıcak yüzeyi kâğıt peçete ile silebilirsiniz. Bu, artıkların ve yapışkanların kurumasını önler ve makineyi daha kullanışlı hale getirir.

Tost Makinesi Seçimi

Bir tost makinesi satın almadan önce tost makinesi fiyatları hakkında ön araştırma yapmalısınız ayrıca, onu ne için kullanacağınıza ve onunla ne yapmayı planladığınıza karar vermelisiniz. Sadece tost yapmak değil, arada bir et ve balık ızgara yapmak istiyorsanız, seçim yapabileceğiniz doğru cihaza sahipsiniz. Hem ekmek kızartma makinesini hem de ızgarayı kullanmak istiyorsanız, öncelikle ana ünitenin 180 derece açılabildiğinden emin olun. Böylece tamamen açıldıktan sonra içine en sevdiğiniz malzemeleri yerleştirebilir ve hayalini kurduğunuz ızgara keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca yapışmaz yüzey işi çok daha kolaylaştırır. Teflon yüzey bunun için en iyi seçeneklerden biridir. Bununla birlikte, alüminyum yüzey de gereksinimlerinizi büyük ölçüde karşılayabilir. Tost ve ızgara yiyecekler birbirine yapışmaz, bu sayede hem lezzetli yiyebilirsiniz hem de temizliği kolaydır.

Fiyat olarak şuanda Türkiye’de 400 liraya ortalamadan aşağı bir tost makinesi alabilirsiniz. Tost makinesi fiyatları son zamanlarda çok fazla arttığından dolayı iyi bir makineyi almak için yaklaşık 1000 TL ayırmanız gerekebilir.

En iyi tost makinelerini ortalama olarak 1500 ila 2000 TL olarak alabilirsiniz. Bu makinler ile sadece tost değil ızgara tavuk, balık ve et yapabilirsiniz. Büyük tost makinesi tercih ederseniz eğer daha uzun ömürlü bir makine almış olursunuz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.