Teknoloji

Regex Nedir? Online Regex Araçları Hangileri?

Regex Ne İşe Yarıyor?


Regex, karakter dizinlerindeki karakterleri tanımlamak amacıyla kullanılan programlardan biridir. Bir dize içerisindeki belirli karakterleri tanımlamaya yardımcı belirteçler kullanmaktadır. Regex programından dizinlerde belirli bir karakteri arama, metin işleme, karakterleri değiştirme gibi işlemlerde yararlanılır. Regex, bir veri yığını içerisinde aradığınız bilgiyi bulabilmenize ve dizin halinde ifade edilen bilgi üzerinde revize yapabilmenize yardımcı olur. Makalemizin devamından Regex hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Regex Ne İşe Yarıyor?

Regex, lead tarzındaki verilerin üzerinde değişiklik yapabilmeyi sağlar. Örneğin bir şirket bir anket çalışması bazında kişilere formlar doldurtabilir. Kişiler ise formları doldururken sözcük hatalarından noktalama işareti hatalarına kadar pek çok şey yapar. Form verileri Regex sayesinde kontrol edildiğinde, kullanıcıların hataları giderilebilir. Regex sayesinde veriler ve dizin karakterleri üzerinde yapılabilecek bazı işlemler şunlardır:

  • Binlerce veri arasından ulaşılmak istenilen veriyi kısa sürede filtreleme ile bulma,
  • Veri kayıplarını önleme,
  • Hatalı verileri kısa sürede doğru kalıba ulaştırma,
  • Verileri tercih edilen şekilde yönetme,

Verileri yani bilgileri oluşturan dizinlerin karakterlerine Regex programı ile müdahale etmek mümkündür.

Regex Kullanım Alanları Neler?

Regex kullanım alanları denildiğinde akla ilk olarak metin işleme gelir. Öte yandan bir verinin veri yığını içerisinde aranması ve bulunması gerektiğinde yine Regex kullanılabilir. Bu programın diğer kullanım alanları hakkında detaylar şu yöndedir:

  • Log dosyalarını işlemek,
  • Format dışına sapan kullanıcı girdilerini standart’a uygun hale getirmek yani veri doğrulamak,
  • İnternet sayfalarından çeşitli verileri çekmek,
  • Veritabanlarından farklı veriler toplamak,
  • Metin işleme fonksiyonlarından programlama dilleri üzerinde yararlanabilmek,

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için Regex programından yararlanılır.

Online Regex Araçları Nelerdir?

Online regex araçları, veriler üzerinde değişiklikleri gerçekleştirmek veya yazılımları test etmek hedefiyle kullanılabilirler. Sıklıkla kullanılan online Regex araçları ise RegExr, RegeX101, RegePal şeklinde sıralanır.

Regex ve SEO Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

Regex, bir diğer tanımıyla web sitelerinin arama motoru botlarınca daha iyi indekslenmesini sağlayan ve sonuç sıralamasında ideal bir noktaya ulaşmasını sağlayan tekniktir. Çünkü web siteleri arama motorlarınca indekslenirken içerikleri, meta açıklamaları, URL yapısı ve başlıkları incelenir. Hepsinin optimizasyonunda ise Regex programından yararlanmak ve öğeleri SEO’ya daha uyumlu hale getirmek, yapılarındaki hataları gidermek mümkündür. Özellikle SEO ajanslarına bakıldığında birçoğunun Regex teknolojisini hem yazılımlarla hem de eklentilerle birlikte kullandıkları görülür.

Regex Karakterleri Ne Demek?

Regex karakterleri, programlama dillerindekine benzer şekilde Regex programı içerisinde birden fazla komutu gerçekleştirmek veya sorgulama aşamasında baz alınacak anlamlı cümleleri ortaya koymak için kullanılan sembollerdir. Örneğin Regex’te (): karakteri desenlerin gruplandırılabilmesini sağlar. 4 nokta şeklindeki “….” Karakteri, ilgili tek bir alanla diğer her şeyi eşleştirmeye yarar. Öte yandan Regex programında “ ? “ karakteri bir önceki karakterin bir kere tekrar edilmesi işlemini temsil eder. Karakterlerin her birinin farklı anlamları vardır ve farklı işlemleri betimlemek için kullanılırlar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.