Diğer Yazılarımız

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?


Retina dekolmanı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Miyop hastalarında, farklı sebeplerden dolayı göz ameliyatı geçiren kişilerde, yaşanan travmatik kazalar retina dekolmanı oluşumunu tetikler.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Retina dekolmanı farklı şekillerde teşhis edilir. Fiziki muayene ile birlikte göz tomografisi ve anjiyosu da kullanılır.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Retina dekolmanı için en büyük risk faktörü göz içerisinde bulunan vitreus sıvısının azalmasıdır. Bu nedenle bu kişiler retina dekolmanı için birer adaydır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Vitrektomi ameliyatı, skleral çökertme, pnömatik retinopeksi yani gaz yardımı ile retina dekolmanı tedavi edilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Görmeyi olumsuz etkileyen ve günlük işlerin aksamasına neden olan kataraktın tedavi yöntemi ameliyattır. Çünkü artık gözün kendi merceği giderek matlaşarak bulanık görmeye yol açacaktır.

Katarakt ameliyatı uzman göz cerrahları tarafından yapılır. Lokal anestezi ile yapılan bu ameliyat günümüzde yaygın bir şekilde yapılıyor. Güvenilir olması ve göz sağlığını yeniden kazandırılması açısından insanların yaşam kalitesini arttırıyor.

Katarakt gözün kendi doğal merceğinin çıkarılması işlemidir. Bunun nedeni ise görmeyi sağlayan merceğin zamanla matlaşması ve işlevini yerine getirememesidir. Yapılan ameliyatla göz içerisine yapay göz merceği yerleştirilir. Katarakt ameliyatı sonrası hasta birkaç saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt ameliyatı ile göz derecesi sıfırlatılmaya çalışılır. Bu nedenle katarakt tespit edildikten sonra katarakt ameliyatı kaçınılmaz olur. Özellikle 55-60 yaş üzeri hastalar katarakt ameliyatı ile daha sağlıklı görmeye başlarlar.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Göz merceğinin saydam olması halinde net görme sağlanır. Dolayısıyla yaşa bağlı olarak göz merceğinde matlaşma ortaya çıkar. Bu durum katarakt oluşumunu tetikleyerek bulanık görmeye neden olur. Görülen başlıca belirtiler gözde kamaşma, gözlük numarasının değişmesi, renklerin solgun görünmesi, göz yorgunluğu ve uzağı görememedir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Nükleer katarakt, kortikal katarakt ve kapsüler katarakt şeklindedir. Kataraktın türü tedavi yöntemini belirler.

Akıllı Lens Nedir?

Son dönemlerde ismi sıklıkla ön plana çıkan akıllı lensler yüksek bir teknoloji ile üretilerek gözlük derecelerini sıfıra düşürür. Miyop ve astigmat hastalarının kullandığı akıllı lensler katarakt ameliyatında da sıklıkla tercih edilir.

Akıllı Lenslere Neden İhtiyaç Duyulur?

Bulanık görmeye ortadan kaldıran ve Keskin bir görüş imkânı sağlayan akıllı lensler göz rahatsızlığı bulunan kişiler için önemli bir ihtiyaçtır. Özellikle katarakt ameliyatı sırasında gözün doğal merceğinin alınması halinde akıllı lenslere ihtiyaç duyulur.

Çok Odaklı Göz İçi Lens Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaç ve beklentileri doğrultusunda üretilen akıllı lensler monofokal yani tek odaklı, multifokal çok odaklı ve trifokal 3 odaklı olarak çeşitlere ayrılır. Doktor muayenesi sonucunda uygun lens tipine karar verilir. Akıllı lens fiyatları lensin menşei ve markası doğrultusunda fiyatlandırmaya tabi tutulur.

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen akıllı lens operasyonu sırasında işlevini yitiren doğal göz merceği parçalanarak alınır. Ardından göz içi merceği olarak adlandırılan akıllı lensler göze yerleştirilir. Akıllı lens fiyatları kullanım alanına ve ihtiyaca göre fiyatlandırılır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cerrahi operasyonlarda en çok dikkat edilmesi gereken husus enfeksiyondur. Bu nedenle akıllı lens ameliyat sonrası enfeksiyon riskine karşı her türlü önlem alınmalı ve uygun damla, krem tercih edilmelidir.

Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Faydalı bir ürün olan akıllı lensler kısa sürede ağrısız bir şekilde göz içerisine yerleştirilir. Uzun ömürlü kullanımları ve net görüş alanı sunmalarından dolayı yaşam kalitesini yükseltir. Akıllı renklerin bir diğer önemli avantajı ise göz derecesinin ilerlemesini durdurmasıdır.

Akıllı Lens Fiyatları

Marka ve üretici firmalara göre akıllı lens fiyatları değişkenlik gösterir.

Gecbunlari

Teknoloji Haberleri Ve Gündeme Dair Haberlerin Yer Aldığı Bir Blog Şeysiii.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.