Diğer Yazılarımız

Subaylar Ne Kadar Maaş Alır? İşte 2024 Güncel Rakamlar!

Subaylar ne kadar maaş alır sorusunun cevabı çoğu insan tarafından merak edilen bu konu. Aynı şekilde üsteğmenin maaşı ne kadar ve üsteğmen maaşları nedir gibi sorulara da yanıt aranıyor. Bu yazımızda subay maaşları 2024 detaylarıyla ilgili pek çok konuyu ele aldık.

Subaylar Ne Kadar Maaş Alır 2024?

Hem subay olmak isteyenler hem de halihazırda subay olanlar, güncel subay maaşlarını araştırıyor. Öyleyse subaylar ne kadar maaş alır?

Subay, rütbeli ve profesyonel olan askerlere verilen isim olarak tanımlanıyor. Subaylık mesleğini icra edenler, istihkam, topçu ya da öğretmen gibi farklı sınıflara ayrılır. Ordu hiyerarşisinin en üstünden astsubaylığa kadar olan bölümünü ise subaylar oluşturur.

Subaylar, TSK içinde yer alan kuvvet komutanlıkları bünyesinde görevlerini sürdürürler. En mühim görevleri ise başında bulundukları birlikleri ordunun hiyerarşisine göre idare ve sevk etmek olur. Peki subaylar ne kadar maaş alır? En yüksek subay maaşı 70.000 TL, ortalama subay maaşı 55.500 TL ve en düşük subay maaşı da 48.500 TL olarak belirlenmiştir.

Öte yandan yedek subay maaşları da araştırılan konulardan biri. Asteğmen olarak geçen yedek subaylar, TSK’da rütbeli personel şeklinde faaliyetlerini devam ettiriyor. 2024 senesinde yedek subay maaşlarında da yükselme oldu. Güncel yedek subay maaşı 2024 senesinde ortalama 50.000 TL olmuştur. Minimum teğmen maaşının 48.900 TL olduğu söylenmektedir. Maksimum maaş ise 85.690 TL olarak belirtilmiştir.

Jandarma subay maaşları eş, çocuk, rütbe ve deneyim süresine göre değişiyor. Yapılan son zamlardan jandarma subay maaşlarının da etkilendiği bilinmektedir. Buna göre jandarma subay maaşlarında yükselme gerçekleşti. Güncel jandarma subay maaşları 50 bin ile 55 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

Subaylar Ne Kadar Maaş Alır?

Subay maaşı 2024 nedir? En yüksek subay maaşı 70.000 TL, ortalama subay maaşı 55.500 TL ve en düşük subay maaşı da 48.500 TL olarak açıklandı. Pek çok kişi tegmen maasi ne kadar, subaylar ne kadar maaş alır gibi soruların yanıtını araştırıyor. Peki subay maaşları 2024 detayları nelerdir? İşte jandarma üsteğmen maaşları ve üsteğmen maaşı 2024 gibi hususlar hakkında tüm ayrıntılar:

 • Asteğmen Maaşları: En düşük asteğmen maaşı 44.500 TL iken, en yüksek asteğmen maaşı 55.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Teğmen Maaşları: En düşük teğmen maaşı 49.900 TL iken, en yüksek maaş 73.690 TL olarak bilinmektedir.
 • Üsteğmen Maaşları: Üsteğmenlerin maaşları rütbe ve görev alanlarına göre farklılık göstermektedir. Ortalama üsteğmen maaşı 59.520 TL iken, bu maaş 52.850 TL ile 76.100 TL arasında değişebilmektedir.
 • Deniz Üsteğmen Maaşı: Kara, deniz ve hava subayları arasında deniz üsteğmenlerin maaşları da 50.000 TL ile 70.000 TL aralığında seyretmektedir.
 • Jandarma Üsteğmen Maaşı: Jandarma üsteğmen maaşları güncel olarak 50.000 TL ile 55.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kıdemli Üsteğmen Maaşı: Kıdemli üsteğmenlerin ortalama maaşı 76.100 TL olarak belirlenmiştir.
 • Havacı Üsteğmen Maaşları: Havacı üsteğmenler de kara ve deniz subayları gibi 50.000 TL ile 70.000 TL aralığında maaş almaktadır.
 • Yüzbaşı Maaşları: Yüzbaşıların maaşları, en düşük 58.700 TL ve en yüksek 80.850 TL arasında değişmektedir.
 • Binbaşı Maaşları: Binbaşı maaşları 67.250 TL ile 84.400 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Yarbay Maaşları: Yarbay maaşları en düşük 71.000 TL, en yüksek 92.020 TL olarak belirlenmiştir.
 • Albay Maaşları: Albay maaşları ise en düşük 77.580 TL ve en yüksek 103.400 TL arasında değişmektedir.

Subay Nasıl Olunur?

Subaylar ne kadar maaş alır diyenler, nasıl subay olabileceklerini öğrenmek istiyor. Orduların düzenli bir işleyişe sahip olması için askeriyede çeşitli rütbeler vardır. Subaylık da bir rütbedir ve subaylar ordu içerisinde önemli görevleri gerçekleştirir. Genelde askeri okullarda eğitim aldıktan sonra orduya katılarak mesleklerine başlarlar. Askeri okullarda okumak ve subay olmak için bazı şartlar karşılanmalıdır. Bu şartlar ülkeden ülkeye bazı değişiklik gösterir. Peki nasıl subay olunur? İşte detaylar!

Subay Olmak İçin Gerekenler

Subaylar ne kadar maaş alır ve subay olmak için gerekenler nelerdir diyenler için diğer önemli hususlardan bahsedeceğiz. Askerlik, Türk kültüründe önemli bir yere sahip bir meslektir. Asker olmak ve bu alanda başarılara sahip olmak isteyen birçok kişi tarafından subay olmanın yolları araştırılır. Subay olmak isteyen kişilerin gerekli şartları karşılayarak ve yeteri kadar puan alarak doğrudan Milli Savunma Üniversitesi’ne girerek subay olması mümkündür.

MSÜ’de eğitim olmayanların ise subay olması için başka bir yolu takip etmesi gerekir. Bunun için ilk olarak lise ve dengi okullardan mezun olmak, bir ön lisans veya lisans bölümünden mezun olunmalıdır. Doktorlar için uzmanlık eğitimi almaları durumunda yaş sınırı 35 olur. Subay olmak için başvuran adayların MSB’nin boy şartlarını sağlaması da önemli bir kriterdir. Son güncelleme ile kadınlar için boy şartı 162 cm olurken erkekler için ise 168 cm’dir. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı subaylık için engel teşkil eden durumlardır. Hala bağımlı olunması veya geçişte bu tarz bir bağımlılık olması durumu eleme sebebidir. Subay olmak isteyenlerin vücudunda herhangi bir yara, iz ve dövme bulunmamalıdır.

Subay olmak isteyenler için en önemli adımlardan biri güvenlik soruşturmasıdır. Yapılan soruşturmalarda herhangi bir güvenlik riski teşkil edecek durum, siyasi aktivite ve bölücülük gibi durumlar keşfedilirse subaylığa kabul sağlanması mümkün değildir.

Subay Eğitimi

Subaylar ne kadar maaş alır ve subay nasıl olunur açıkladık. Şimdi de subay eğitiminden söz edeceğiz. Subaylıkta farklı birimlerin eğitim süresi farklıdır. Sözleşmeli subay olarak görev alacak kişilerin eğitimi 4 ay olur. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ndeki eğitim süresi 2 yıl sürer. Milli Savunma Üniversitesi’ndeki eğitimin süresi ise çok daha uzundur. Burada daha kapsamlı ve zorlu bir eğitim vardır. Bu eğitimler hazırlık eğitimi ile beraber 5 yılda tamamlanır. Eğitimler tamamlandıktan sonra tam donanımlı bir şekilde mesleğe adım atabilirler.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.