Webmaster

Rich Snippets Nedir? Faydaları Neler?

Rich Snippets Örnekleri


Rich Snippets, veri işaretleme yöntemidir ve internet kullanıcılarına arama sonuçlarında ek bilgiler sunar. Google veya farklı arama motoru sonuçlarında web site sayfaları hakkında detaylı, ek bilgiler vermek isteyenler Rich Snippet veri işaretlemesinden yararlanırlar. Kısacası, web sitesinin sonuç sıralamasında yer alan öğesine tıklanmayı artırmak ve internet kullanıcılarının dikkatini çekmek için oluşturulan ek bilgi alanıdır. Rich Snippets, arama sonuçlarında yer kaplama, kullanıcı dikkatini çekme ve tıklanma sayısı artırma gibi avantajlar kazandırır. Bu içeriğimizde Rich Snippets örnekleri, yapımı, faydaları, yapılandırılmış veriyle ilişkisi hakkında bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Rich Snippets Örnekleri

Rich Snippets ne demek? sorusuna anlaşılır bir yanıt vermek mümkündür. Aslında bir web sitesine ilişkin Google’da karşımıza gelen başlık, URL ve ek açıklama bölümü Rich Snippets yapısının tümünü ifade eder. Bunlara ek olarak sonuçta gözükmesi için konumlandırılan video ve görsel de snippet’e dahil edilebilir. İnternet kullanıcısının web sayfasına girmeden önce web sayfası hakkında bilgi edinmesini sağlayan rich snippet’lerin farklı örnekleri bulunur.

Örneğin, bir web sayfasına giriş yapmadan önce onun adını arattığınızda URL’ye ek olarak bazen yorumları bazen kurum veya kişi biyografisi görebilirsiniz. İşte bunlar birer snippets örneğidir. Web sayfaları rich snippets olarak, bir görsel, bir yemek tarifi, derecelendirme puanı veya hakkımızda metni kullanabilmektedir.

Rich Snippets Nasıl Yapılır?

Rich Snippets genellikle SEO hizmetleri kapsamında web siteler için uygulanır. Öncelikle web sitesi sahibi markanın veya kişinin arama motoru sonuçlarında hangi açıklama ve ek bilgiler ile öne çıkmak istediği öğrenilir. Ardından markanın sektörüne uygun olacak şekilde rich snippets çeşitleri belirlenir. Rich Snippets JSON veya HTML kodları kullanılarak uygulanır ve testleri yapıldıktan sonra yayınlanır.

Rich Snippets Özellikleri Nelerdir?

Rich Snippets özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanır:

 • Arama motoru sıralaması ve anahtar kelime kullanımıyla doğrudan ilgili bir çalışmadır.
 • Web sitesinin SEO optimizasyonunun bir parçasıdır.
 • İçerisinde arama motoru botlarının sevdiği anahtar kelimelere yer verilir.
 • Kullanıcıya içeriğin veya sitenin amacı hakkında bilgi sunar.
 • Etkinlik, yemek tarifi, derecelendirme, inceleme, hakkımızda en çok kullanılan örnekleridir.
 • Snippets ek bilgileri, HTML veya Javascript içerisindeki yapılandırılmış verilerden oluşmaktadır.
 • Açıklama, başlık ve URL alanlarına ek olarak görsel ve ek bilgi içerirler.

Bu niteliklere sahip Rich Snippets farklı kullanım alanlarına sahiptir ve web sitelerine bazı avantajlar sunar.

Rich Snippets Kullanım Alanları Nedir?

Rich Snippets kullanım alanları geniş bir yelpazede ele alınabilir. Örneğin bir firma hakkında bilgi edinilmesini istiyorsa, snippets alanında iletişim bilgilerini, adresini, kuruluş tarihini paylaşabilir. Özellikle yemek tarifi siteleri snippets alanına direkt olarak çok okunan bir yemek tarifini yerleştirerek arama motoru sonuç sıralamasında yer alırlar. Diğer kullanım alanları şu şekilde sıralanır:

 • Yazarların kendilerini tanıtmaları,
 • Kişisel bloglar için ek bilgi vermek,
 • Etkinlik,
 • Video,
 • Yorum,
 • Ürün ve fiyat bilgisi,

İlgili şekillerde kullanılan Rich Snippets, E-ticaret siteleri tarafından çoğunlukla ürün tanıtım videosu şeklinde kullanılabilmektedir.

Rich Snippets Faydaları Neler?

Rich Snippets faydaları şu yöndedir:

 • Arama motorlarında üst sıraya çıkmak: Rich Snippets, web sitelerinin daha fazla dikkat çekmesini sağlayan bir unsurdur. SEO açısından şart olan bu düzenleme, Google arama motoru botlarının siteyi daha iyi fark edebilmesini ve onu üst sıralara yönlendirmesini destekler. Kullanıcılar tıklayacakları sayfanın onlara ne sunacağını önceden, ek bilgiler üzerinden okuyabildikleri için tıklanma açısından pozitif koşullar elde edilir.
 • Tıklanma Oranında Artış: Rich Snippets oluşturulurken siteye trafik akışı sağlayabilecek popüler, aratma oranı yüksek anahtar kelimeler kullanılır. İlgili optimizasyon siteye daha fazla tıklanma getirir.
 • SEO Puanında Artış: Snippets kullanımı web sitelerinin SEO düzeyini olumlu yönde etkiler.
 • Rakipler arasında geride kalmamak: İnternet dünyasında rakip sitelerin önüne geçmek için her bir düzenlemeyi SEO’ya uygun yapmak önemlidir. Rakip sitelere oranla daha fazla trafik almak, arama motoru sonuçlarında daha önde olmak için Rich Snippets kullanmak ilk adımlardan biridir.

Pek çok farklı faydası olan Snippets günümüzde web siteleri için olmazsa olmaz hale gelmiştir.

Rich Snippets ve Yapılandırılmış Veri İlişkisi

Yapılandırılmış veri, bir web sitesine dair bilgilerin arama motoru botlarınca kolaylıkla algılanabilecek biçimde kodlanmış şeklidir. İlgili kodlar geliştiriciler eliyle web sitesine eklendiğinde, siteye dair verilerin arama motoruna iletilmesi mümkün kılınır.

Rich Snippets ile bu yapılandırılmış veriler arasında sıkı bir bağ vardır. Çünkü arama motorları yalnızca yapılandırılmış verileri en rahat şekilde tanır ve onları zengin veri olarak değerlendirir. Ancak ve ancak site içerisinde yapılandırılmış veri haline gelen metinler ve diğer öğeler, Rich Snippets olarak kullanılırlar. Örneğin, öncelikle bir ürün açıklama metni yapılandırılmış veri halini almalı ardından Rich Snippets olarak kullanılmalıdır. Bu durumda sitenin arama motoru sonuç sıralamasında edineceği başarı artacaktır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.