Oyun Dünyası

Roleplay Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Roleplay Ne Demek?


Roleplay internet mecrasında sıklıkla duyduğumuz oyun  terimleri arasında yer alıyor. Özellikle de Pandeminin etkisini sürdürmeye başladığı günden bu yana online yahut offline oyunlar hayatımızda daha önemli yer kaplamaya başladı. İnsanların bu dönemde daha çok evde vakit geçirmesi de bir nevi rp ve benzeri tabirlerin yaygınlaşmasına yol sebebiyet verdi. Peki Roleplay nedir, nasıl yapılır ve rp hakkında diğer bilgiler nelerdir?

Roleplay oyun terimi hakkında bildikleriniz ve daha çok bilmedikleriniz yazımızın detaylarında bulunuyor. Öncelikle Roleplay nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Roleplay Ne Demek?

Oyun dünyasında sıklıkla karşılaşılan kelimeler arasında son dönemlerde Roleplay karşımıza çıkmaktadır. Nitekim Pandeminin etkisini sürdürdüğü bu dönemlerde söz konusu kelimenin yaygınlığı online oyunlar bağlamında artış göstermiştir. Bu noktada kelimeyi merak eden insanlar da arama motorlarında rp ne demek gibi çeşitli araştırmalar yapmaktadır.

Roleplay, Türkçe çevirisi ile ‘Rol Yapmak’ anlamına gelmektedir. İngilizce’de dilimize adeta pelesenk olmuştur. O yüzden Rol Yapmak yerine RP  olarak daha çok anılır. Oyun güncel versiyonu ile en çok GTA 5 serisinde tercih ediliyor. Nitekim burada Roleplay oyununa dair Fivem terimleri dikkat çekiyor.

Kelime anlamı olarak Rol yapmanın dışında nitekim bazı hususları vardır. Daha açıklayıcı bir tabirle herhangi bir oyunda ki oyunların tamamının kurgudan ibaret olduğu aşikar, benimsenen karakteri gerçek hayatta kendi benliği ile somutlaştırma hareketidir. Daha iyi anlamanız açısından bunu bir örnekle açıklayalım;

Örneğin oyunda bir bekçi düşünelim. Bekçinin oyundaki duruşu, yürüyüşü, görevini yerine getirişi ve daha birçok detay özelliğini gerçekte hayata geçirme çabasına Roleplay denir. Bu anlamda terimin karşılığı ‘Rol Yapma’ anlamı ile bağdaştırılmıştır.

Roleplay Nasıl Yapılır?

Kurgulanmış bir oyunda herhangi bir karakteri tasvip etmek aslında RP yani Roleplay yapmak demek. O halde Söz konusu oyunun önemli noktaları elbette ki bulunuyor. Daha öncesinde sadece bir kategoride oynanabilen yahut yapılabilen Roleplay, şu anda herhangi bir sınıflandırması bulunmuyor. Buradaki temel amaç asli olarak eğlenmektir. Peki nasıl yapılır?

Öncelikle RP yapmak için bazı hususları bilmek gerekir. Bunlar da kısaca ;

 • Roleplay en önemli kuralı hiç şüphesiz gerçekte rol model olacak karakteri iyi seçmektir. Nitekim kişinin kendi karakterine ters düşen bir oyuncuyu seçmesi roleplay yaparken sıkılmasına yahut temel amaca yönelmesine sorun teşkil edebilir. Dolayısıyla karakter seçimi oyundaki en önemli hususlar arasında yer alıyor.
 • İkinci bir husus da söz konusu roleplay yapılacak karakterin, karakter özelliklerini iyi belirlemek. Roleplay oyun amacı ne kadar eğlenmek olsa da en önemli kurallarına arasında taklit edilecek karakterin mümkün mertebe aynısı olmasıdır. O halde karakter analizi hayati bir önem teşkil ediyor.
 • Karaktere hakim olmak nitekim RP yapılması açısından önemlidir. Başta ilk olarak karakter seçimi ikinci olarak da Karakter analizinin yanında son olarak da Karaktere hakim olmak Roleplay yapmanın anahtar kelimeleridir.

Yukarıda sıralanan üç husus kısaca Karakter seçimi, Karakter analizi ve son olarak da karakter Karaktere hakim olma olarak öne çıkıyor. Roleplay yapmak isteyen birey öncelikle bu hususları dikkate almalıdır.

Basta da belirttiğimiz gibi Roleplay yapmak isteyenlerin tercihi çoğunlukla GTA 5 oyunu olmaktadır. GTA 5 serisinde de Fivem terimleri karşımıza çıkıyor. Biraz da bu açıdan inceleyelim.

FiveM ve FiveM Terimleri

FiveM genel anlamda Roleplay oynamak isteyenlerin karşısına çıkan bir kelimedir. Öyle ki Kısaca GTA 5 Roleplay olarak da tanımlanır. Lakin daha açıklayıcı tanımı ile FiveM, GTA 5 serisi oyunu için oluşturulmuş yüzlerce sunucudur. Burada drift , freeroam serverlarını  bir arada toplamak ve bu sunucu ile benzersiz bir Roleplay deneyimi yaşatmak temel gayedir. Bu açıdan FiveM altyapısı ile istenilen sunucudan RN oynanabilir.

Peki ya FiveM terimleri nelerdir?

FiveM Roleplay oynamak isteyenler söz konusu terimleri de bilmesin gereklidir. Nitekim oyuna yeni başlayanlar için aşağıda detaylı FiveM terimleri ve açıklamaları yer almaktadır.

 • In Character (IC): Karakter içi anlamına gelen bu terim gerçek dünya ile alakanız olmaması gerektiği zaman kullanılır. Yani burada sizin asıl gerçekliğiniz büründüğünüz karakter olmalı.
 • Out Of Character (OOC): Karakter içi tanımının aksine karakter dışı olguları kapsar.
 • Random DeathMatch (RDM): ortada sebep yokken adam öldürmek
 • Vehicle DeatchMatch (VDM): Yine benzer şekilde sebepsiz bir yere araçla adam ezmenin karşılığında kullanılır.
 • MetaGame (MG) : bize atfedilen rolün dışında öğrendiğimiz bazı şeylerin role dahil edilmesi ile gidişatın bir nevi değiştirilmelidir. Daha doğrusu Role dair gidişatı bozmak.
 • PowerGame (PG) : reel hayatımızda yapamadığımız yahut yapmadığımız şeyleri oyun içinde yapmak.
 • Mixing IC-OOC ; Daha öncede belirttiğimiz gibi oyunda in character ve out of character rolleri vardır. Burada IC, karakter rolü iken OOC karakter dışı kendi rolünüzü ifade ediyor. Bu anlamda Roleplay oyununda IC ve OOC karıştırırsanız doğal olarak kural ihlali ile karşı karşıya kalırsınız. Söz konusu Mixing IC-OOC terimi de bunun karşılığında kullanılır.

FiveM terimlerinde bir de oyun içi terimleri bulunur. Nitekim bunlar da şu şekilde özetlenebilir;

 • Bunny Hopping; hızlanmak bağlamındaki kural ihlali
 • Retarted RP: oyunda yaptığınız her eylemin bir sebebi olması gerektiğini ifade eder.
 • Smileys IC: oyun içerisinde kısaltma yazılamaz. Örneğin selam demek yerine slm yazmak kural ihlaline girer.
 • Guns Out Of Ass: oyunda herhangi bir yerinizden silah çıkarmak ve bu da kural ihlaline yol açar.
 • Bug Abuse; RP de bulunan hataları IC karakteri özelinde yapmak
 • Non-RP; Rol yapmamak
 • Deathmatching: ortada sebep yokken birilerini oyunda öldürmek ya da zarar vermek
 • Revenge Kill: intikam almak anlamına gelir. Oyunda intikam almak yasaktır.
 • Car Surfing; seyahat etmek
 • Car Rammimg; araçla seyahat ederken sebepsiz bir şekilde araçlara çarpmak ve insanları ezmek
 • Ninja Jacking; Ortada rol olmadan bir aracı çalma eylemi
 • Refuse RP: rol yapmamak ya da reddetmek
 • Copbait: polislere karşı yapılması yasak olan hareketleri yahut eylemleri yapmak
 • Chicken Running: mermilerden kaçmak
 • Ck: büründüğünü karakterin ölmesi durumu
 • PK: hafıza kaybı yaşamak . Lakin kısa süreliğine

FiveM roleplay oyuiçi ihlaller yukarıda bulunduğu şekildedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.