Oyun Dünyası

Rust Sistem Gereksinimleri Nedir?

Rust Sistem Gereksinimleri


Rust 11 Aralık 2013 yılında steam` e eklenen bir fps oyunudur. Oyunun temel amacı base kurup aynı sunucuda bulunan diğer rakiplerin üssünü patlatmak eşyalarını çalmak yada savaşmak gibi şeylerden oluşur. Ancak rust sistem gereksinimleri yüksek düzeyde istemesinden ötürü grafik konusunda gelişmiş olmasının da vermiş olduğu etki ile sistem canavarı olan oyunu inceleyelim. Rustun şu anda steamde güncel olarak fiyatı 208 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunun geliştiricisi ve yayınlayıcısı facepunch stuidodur. Ayrıca yorumlardan da aldığımız verilere göre oyunu alanlar oyundan gayet memnun kalmaktadır. Grafikleriye gözümüze hükmeden bu oyunu ne yazık ki her bilgisayar kaldırmıyor bundan mütevellit biraz rust sistem gereksinimlerinden bahsedelim.

Rust Sistem Gereksinimleri

Rust sistem gereksinimleri için İşletim sistemi olarak Windows 7 yi desteklemeyen oyunumuz en düşük olarak Windows 8.1 de açılmaktadır. Bunun dışında Windows 10 ve Windows 11 de de rahatlıkla bu oyunu oynayabilirsiniz.
İşlemci kanadında bizden istenilen en düşük işlemci intel i7 3370 olmakla beraber eğer oyunu oynamak istiyorsanız bundan daha fazlasının gerektiğini söylemeliyiz en az 5. Nesil bir işlemci olması oyununuzun kalitesi adına daha iyi olacaktır bildiğiniz gibi grafikler ekran kartı dolayısıyla işlenir. Ekran kartınız işlemciden yeterli gücü alamazsa oyununuzda kasma donma gibi problemlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Amd tarafındada bu dediklerimizin aynısı geçerlidir.
Ram olarak 10 Gb ram istemektedir. Fakat eğer oyunu yüksek grafiklerde oynamak istiyorsanız size en az 16 gb bir ram şart diyebiliriz ama tabi 8 gb ramlada oynarsınız lakin fps açısından biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Ekran Kartı kanadında bizden istenen minimum grafik kartı gtx 670 2gb veya amd r9 280 olarak karşımıza çıkıyor. Ama 2 gb yerine grafik hafızası 4 gb olan kartlar kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Size tavsiyemiz en az gtx 1000 serilerinde bir grafik kartı kullanmanızdır. Eğer işlemcinizle de uyumlu bir ekran kartı seçerseniz oyunu rahat bir şekilde oynayabileceğinizi söyleyebiliriz.
Depolama alanı tarafında bizden 20 gb gibi bir depolama alanı isteniyor fakat sizin kullandığınız bu depolama alanı 2 çeşit olacaktır. Ya harddisk yada ssd dediğimiz hızlı disklerden. Size tavsiyemiz bekleme ekranlarını hızlı atlamanız oyunun hızlı açılması vs. gibi sebeplerden ssd kullanmanız. Harddiskler bekleme ekranları uzun olan oyunlar için günümüzde oldukça yavaş kalıyor. Kullandığınız sata ssd veya direk anakart üzerinde bulunan m2 ssd olarak adlandırdığımız ssd lerden kullanırsın oyun performansınıza gözle görülür biçimde fayda sağladığını farkedersiniz.
DirectX Sürümü olarak sürüm 11 minimum olarak belirlenmiştir.

 • İşlemci Intel Core i7-3770 / AMD FX-9590 veya daha iyisi olmalıdır.
 • Bellek 8 GB RAM olmalıdır.
 • Ekran kartı GTX 670 2 GB / AMD R9 280 daha iyisi olmalıdır.
 • DirectX sürümü 11 olmalıdır.
 • Ağ geniş internet bağlantısı olmalıdır.
 • Depolama alanı 10 GB kullanılabilir alan olmalıdır.

Rust Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • Widows 10 64 bir bir işletim sistemi olmalıdır.
 • Intel Core i7-4690K / AMD Ryzen 5 1600 işlemcisi bulunmalıdır.
 • Bellek 16 GB RAM olmalıdır.
 • Ekran kartı GTX 980 / AMD R9 Fury
 • DirectX sürümü 12 olmalıdır.
 • Ağ geniş internet bağlantısı olmalıdır.
 • Depolama alanı 12 GB kullanılabilir alan olmalıdır.

Rust  Sistemsel Öneri

Tabi sizinde anlamış olacağınız üzere bahsettiğimiz sistem gereksinimleri minimum yani oyunu sadece açacak çok yüksek performans vermeyecek dereceden sistem bileşenleri. Eğer Rust oyununu güzel grafiklerde ve yüksek fps ile birlikte oynamak istiyorsanız sağlam bir bilgisayara ihtiyacınız var demektir. Rust Oyununda en önemli fps etkileyen bileşenimiz ekran kartıdır. Ekran Kartınızın çok iyi olması lazım ve işlemcinizin ekran kartınıza darboğaz yapmaması lazımdır. Çeşitli internet sitelerinden darboğaz testlerine bakabilir ve daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Rust Kaç Gb Yer Kaplar?

Rust Kaç gb yer kaplar? Sistem özeliklerinde de belirttiğimiz gibi ilk yüklemede ” Depolama alanı 12 GB kullanılabilir alan olmalıdır. ” ancak bu oyunu oynarken SSD alana oyunu kurmanızı öneririz, grafik ve oyun akıcılığını aşırı derecede etkileyecektir.

İyi Bir Bilgisayar Almadan Rust Oynamak Mümkün Mü?

Günümüz şartlarında herkes iyi bir bilgisayara sahip olamıyor ve herkes sistem gereksinimleri yüksek olan oyunlar oynayamıyor. Fakat bütün bunlara rağmen Rust gibi oyunları düşük sistemlerde oynamak istiyorsanız GeForce Now isimli uygulamayı indirip sıra bekleyip oyununuzu oynayabilirsiniz. Fakat GeForce Now içinde gerçekten iyi bir internet hızına sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü internetiniz dolayısıyla sıra bekleyip kullandığınız bilgisayarı kontrol edersiniz. Eğer internetiniz kaldırmazsa oyun oynanmaz bir hal alır ve pek zevk alacağınız söylenemez.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.