Oyun DünyasıTeknoloji Haberleri

Steam Türkiye’den Çekiliyor! Steam TL ile Oyun Alma Devri Resmen Kapanıyor


Steam Türkiye’den çekiliyor! Türk Lirası ile oyun almak, Türk Lirası ile alışveriş yapmak tarihe karışıyor. Steam, kur fiyatları dolar ile değiştiriliyor.

Steam, Ülkemizde de sevilen; Oyun satın alma ve sosyalleşme platformu olarak da bilinen bir platform. Uzun yıllarca hizmet vererek oyun sektörünün ülkemizde ciddi adımlar atmasına da olanak sağlamış durumdaydı. Ancak, Steam yönetimi tarafından yapılan açıklamalar oyun severleri bir hayli yaraladı.

Geçmişten günümüze, Türk Lirası dolar karşısında ne değerde olursa olsun kur farkını düşük tutarak Türk oyuncuların oyuna bağlı kalmasını sağlayan Steam, son zamanlarda kur farkının ciddi oranda artması nedeni ile fiyatlarına yeni bir güncelleme getirmişti.

Ancak, artan kur farkı öyle bir noktaya gelmiş olacak ki Steam Türkiye’den çekiliyor ve Steam platformu üzerinden Türk Lirası ile işlem yapma olanağını devre dışı bırakıyor.

Steam TL ile Oyun Alma Devri Resmen Kapanıyor

Geçtiğimiz günlerde Steam, Türk oyuncuların 10TL altındaki oyunları almasını engelleyen bir güncellemede bulunmuş ve pek çok oyunun fiyatı 10TL üzerine çıkmış ve hatta 10TL altına düşen oyunlar satın alınamaz duruma gelmişti.

Steam Türkiye’den çekiliyor haberi ile birlikte 10TL olarak tanımlanan sınır da Türk oyuncular için anlamsız duruma gelmiş durumda. Çünkü:

Steam sayfaları tarafından yapılan açıklamalara ve Steam platformuna giriş yaptıktan sonra çıkan duyurulara göre. 20 Kasım 2023 Tarihi itibari ile birlikte Steam, Türkiye’den çekilerek yerel fiyatlandırma kararını iptal ediyor.

Yerel fiyatlandırma kararının iptal edilmesi ile birlikte hali hazırda hesaplarda bulunan Türk Lirası değerindeki bakiyeler güncel USD kuru üzerinden USD’ye çevrilerek hesaplara eklenecek.

Söz konusu eklenme işleminin ardından oyunlar USD Fiyatlandırma üzerinden fiyatlandırılacak. Satın alım için Türkiye kartlarını ve mobil ödeme kanallarını kullanmaya devam edebileceksiniz. Ancak, satın almaya çalıştığınız oyunlar, oyun içi içerikler, oyun eşyaları gibi pek çok satın alınabilir içerik;

Güncel USD kuru üzerinden hesaplanarak alınabilecek duruma getirilecek.

Steam Türkiye’den Neden Çekiliyor? Son Gün 20 Kasım!

Steam Türkiye’den çekiliyor haberi ile birlikte artık oyun fiyatları ve cüzdan bakiyesi Mena – USD üzerinden değerlendirilecek demiştik. Peki, Steam Türkiye’den neden çekiliyor?

Steam, yaptığı açıklamada “Arjantin ve Türkiye’de son zamanlarda yaşanan ciddi döviz dalgalanması. Oyun üreticilerine ve firmalarına oyunlarını fiyatlandırma ve güncel tutma konusunda zorluklar yaşatıyor. Bunların yanı sıra; Sürekli yaşanan döviz dalgalanmaları ödeme sistemlerinde, vergilendirme ve lojistik alanlarında sorunlar yaşanmasına neden oluyor.” Söylemlerine yer verdi.

Steam’in yaptığı açıklamaya göre Döviz kuru dalgalanması nedeni ile ABD Fiyatlandırma sistemine geçmiş olan tek ülke biz değiliz.

Steam tarafından yapılan açıklamaları tam olarak görüntülemek için buraya tıklayın.

Yerel fiyatlandırmadan mahrum bırakılmış olan ülkeler;

  • Türkiye,
  • Arjantin.

Olarak karşımıza çıkmakta.

Oyuncular Epic Games’e Yönelmeye Başladı

Steam Türkiye’den Çekiliyor haberi ile birlikte pek çok oyuncu fiyatları ile son zamanlarda dikkat çeken Epic Games uygulamasına geçeceğini açıkladı. Oyuncu ara yüzü ve sistemleri olarak Steam kadar gelişmiş olmasa da oyuncular için uygun fiyatlar sunması ile dikkat çekmekte.

Epic Games, uygun fiyatlı olmasının yanı sıra dönem dönem dağıttığı ücretsiz oyunlar ile de pek çok oyuncunun kalbini kazanmış durumda. Söz konusu ücretsiz oyun dağıtımına Triple A olarak da bilinen AAA türündeki yüksek kaliteli oyunların da dâhil olduğunu belirtmekte fayda var.

Oyuncular Epic Games Store uygulamasının yanı sıra Xbox Game Pass olarak da bilinen aylık abonelik ile yüzlerce oyuna erişilmesini sağlayan oyun platformuna da yönelmiş durumda.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.