BiyografiDiğer Yazılarımız

Sabahattin Ali Kimdir: Hayatı ve Eserleri, Sabahattin Ali Nasıl Vefat Etti?

Türk Edebiyatının belki de en önemli isimlerinden biri olan Sabahattin Ali kimdir, şair olduğu kadar roman, öykü ve oyun yazarıdır. 41 yıllık kısacık hayatına bugün dahi etkisini sürdüren ve okurlarda iz bırakan eserlere imza atmıştır. Toplumcu gerçekçilik akımından etkilenen yazar, eserlerinde Anadolu topraklarında yaşanılan olayları konu etmiştir.

Sabahattin Ali Kimdir

Cumhuriyet Dönemi en önemli yazarlardan biri olarak sayılan Sabahattin Ali kimdir gerçekten okunası ve ders niteliğinde romanların sahibi denilebilir. En önemli kitaplarından olan Kürk Mantolu Madonna dışında Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan romanlarına Sırça Köşk ve Kağnı öykü kitaplarına ve pek çok şiir yazara aittir.

Sabahattin Ali Hayatı

Bulgaristan Gümülcine sancağına bağlı olan Eğridere ilçesinde 25 Şubat 1907 tarihinde dünyaya gelir. Babası Yüzbaşı Ali Selahattin Bey ve annesi Hüsniye Hanımdır. Ailenin ilk çocuğu olan Ali’nin Fikret ve Süheyla isminde iki kardeşi vardır. Üsküdar Doğancılar’da bulunan Füyuzat-ı Osmaniye Mektebi’nde eğitim hayatına başlar.

Sabahattin Ali kimdir, eğitim hayatında başarılı olması ile İstanbul Muallim Mektebi’nden mezun olur ve öğretmenlik diplomasını alır. Anadolu topraklarında belli süre öğretmenlik yapar. 1928 senesinde devlet tarafından Almanya’ya gönderilir. Dil öğrenmek için yaşlı bir kadının evine pansiyoner olarak yerleştiği gibi dil kursunda eğitim alır. 1930 yılından yeniden Türkiye’ye döner.

Düzenli bir hayat özlemi ile 1935 senesinde Aliye Hanım ile evlenir ve Filiz adından bir kız çocuğu olur. Sabahattin Ali bir süre daha Ankara’da ailesi ile mutlu günlerine devam eder.1936 senesinde de Soyadı Kanunu ile ‘Ali’ soyadını alır. Sabahattin Ali siyasi görüşü, ilk etapta Türkçülük olsa da Almanya’ya gidişi ile komünizm hayatına girer. Siyasi görüşün her fırsatta dile getirdiği gibi tek partili rejimi de sıklıkla eleştirir.

Türkiye’ye döndüğünde ilk etapta Bursa Orhaneli ilçesinde bulunan bir okulda ilkokul öğretmeni olarak atanır. Aynı senenin eylül ayında da Gazi Terbiye Enstitüsü’nde Almanca yeterlilik sınavına girer ve Aydın Ortaokulu’na Almanca öğretmeni olarak atanır. Almanca öğretmeni olarak göreve başlar; ancak komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile tutuklanır. Bu ilk tutuklanması olup sonrasında devlet yöneticilerine eleştiride bulunması iddiasıyla tekrar tutuklanır.

Hakkında pek çok dava açılır ve bu davalar aleyhinde ilerler. Bu neden ile Avrupa’ya gidebilmek için uğraşır. Yasal şekilde pasaport alamayan Ali, Bulgaristan’a kaçak olarak girmeye çalışır oradan da Avrupa’ya geçmeyi planlar. Sabahattin Ali’yi öldüren Ali Ertekin kimdir, bu kaçış planında yazara eşlik eden kişidir. Bulgaristan sınırını geçmek isterken milliyetçi duygular gerekçesi ile defalarca vurulan sopa darbeler ile hayatını kaybetti.

İlk hikâye ve şiir denemelerini, edebiyat hocası Ali Canip Yöntem’in destek vermesi ile Akbaba ve Çağlayan dergilerinde yayınlayan Sabahattin Ali’nin hayatı uzun süren sıkıntılar ile geçmiştir. 1948 senesinde Sabahattin Ali kaç yaşında öldü sadece 41 yaşında iken hayatını kaybeden yazar, arkasında bıraktığı pek çok eseri vardır. Sabahattin Ali kimdir, birçok dile çevrilen eserleri ile Türk Edebiyatında önemli bir isim ve aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinde tanınmış bir yazardır.

 

Türk Klasiklerinden En Çok Okunan Sabahattin Ali Kitapları

Sabahattin Ali kitapları, bugün dahi kitapseverlerin ilgisini çekiyor. Türk Edebiyatının en önemli yazarlarından olan Sabahattin Ali, sadece 41 yıllık hayatına birbirinden değerli eserler sığdırmıştır. Öykü yazarlığının yanı sıra Ali, roman ve şiir de yazmıştır.  Yazar, bestelenen şiirleri ve elden ele dolaşan kitapları ile yaşayan canlı ruh timsalidir.

Yazarın öykü çalışmaları daha çok olsa da romanları da fazlasıyla ilgi görüyor. Tiyatroya ve sinemaya uyarlanan kitaplarında aşk ve sevgi temalarını işlemiş ve her sayfasında her anlatısında okuyucusuna hayat ile ilgili mesajlar vermiştir.

Sabahattin Ali Kitapları

Sabahattin Ali’nin hayatı kısaca anlatılmak istense birçok alanda eserler vermiş ve Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının öncü isimlerinden biri olmuştur. 20 ve 21.etkisini sürdüren Sabahattin Ali kitapları, ülkemiz edebiyat çevrelerinin de takdirini topluyor. Kitapları, birçok dile çevrilen Sabahattin Ali’nin en önemli eserleri aşağıdaki gibidir:

Kürk Mantolu Madonna

  1. Dünya Savaşı sırasında askere alınan Ali, bu eserini askerliği sırasında yazmıştır. Sabahattin Ali kitapları arasında en çok okunan ve aynı zamanda en çok bilinen eser olup 1943 yılında basılmıştır. Kitap, dokunaklı bir aşk hikayesine ev sahipliği yapıyor.

Toplum içinde yaşarken aynı zaman toplumdan nasıl kopulduğunu ve uzak kalındığını işleyen kitap, bir insanın kalabalık içinde olmasına rağmen nasıl yalnız kalabildiğini ve her şeyi kabullenişi konu alıyor.

Kuyucaklı Yusuf

Öykü yazarı olarak tanınan Ali’nin ilk romanıdır. Sabahattin Ali kitapları arasında önemli yer tutan kitap, 1937 yılında yayımlanmıştır. Kitap, toplumsal yapı içerisindeki çarpıklık ve ezilen halktı

Kitap, adından da anlaşılacağı gibi Yusuf karakteri üzerinden ilerliyor.  Türk Edebiyatının en romantik karakterlerden biri olan Yusuf, Aydın Nazilli’nin Kuyucak köyünde yaşıyor. Ailesi eşkıyalar tarafından öldürüldükten sonra Nazilli kaymakamı tarafından evlat edinilerek gelişen hayat hikâyesini anlatıyor.

İçimizdeki Şeytan

1940 yılında basılan kitap, 2 aşığın hikayesini anlatıyor. Macide ve Ömer isminde karakterler üzerinden işleniyor. Aşk hikâye temalı olan roman, yaşanılan dönemi anlatıyor.

Ömer sürekli kendini sorgularken olaylara çözüm bulmaya çalışıp başarılı olamaması göze çarpan durumlardan oluyor. Çekilen tüm sıkıntı ve sorunlar için de şeytanı suçlamak, insanın nasıl kolayına geldiği güzel işleniyor. Karakterlerin birbirlerine duydukları aşkın yanı sıra kendileri ile olan hesaplaşmalarını anlatıyor.

 

Sırça Köşk

Siyasi arenaya meydan okuyan ve devlet düzenini eleştiren eseri olup ilgili dönemde yasaklı kitaplardan biri haline gelmiştir. Kısa öyküler şeklinde anlatısı vardır. Kaliteli bir eser olması olup okuyucuya önemli mesajlar veriyor.

Kitapta pe çok öykü olsa da en dikkat çekici olanı kitap ile aynı ismi taşıyan Sırça Köşk öyküsüdür. Güvenmenin olabilecek sonuçlarını anlatan cümleler yıllar geçse de eskimeyecek niteliktedir.

Değirmen

Sabahattin Ali’nin öyküleri arasında bulunan Değirmen, tutkulu bir aşkı anlatıyor. Öyküde ayrıca bir insanın aşkı için neler yapabileceğini de aktarıyor. Üç bölüm ve on altı öyküden oluşan kitabın ilk bölümü sevgiyi işlerken diğer iki bölüm toplumu konu alıyor.

Sabahattin Ali’nin şiirleri arasında olan Leylim Ley bestelenerek müzikseverlerin ilgisi görmüştür. Sabahattin Ali kitapları, birçok farklı dile çevrilerek Dünya üzerindeki pek çok ülkede satışa sunulmuştur. Kalemini kullanması, tarzı, anlatımı ve sürükleyiciliği ile okuyucu tarafından bugün dahi tercih edilen yazarlar arasında yerini koruyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.