Gündem Haberleri

Son Günlerin Kritik Sorusu: F-35 mi Yoksa SU-57 mi?

Türkiye'nin Yeni Savaş Uçağı Tercihi Hangisi Olacak? 

Türkiye savunma alanında önemli bir dönüm noktasına geldi. F-35 mi yoksa S-400 mü derken Türkiye’nin tercihi S-400 hava savunma sistemi oldu. ABD tarafından Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılacağına dair açıklamalar yapılmasından sonra Rusya’dan da önemli açıklamalar geldi. Rusya’nın bu krizdeki son hamlesi ise SU-57 savaş uçağı. Rusya Başbakan Yardımcısı’nın Türkiye’ye SU-57 satabileceklerine dair açıklamaları ise tüm dünyada geniş yankı uyandırdı.

Türkiye’nin Yeni Savaş Uçağı Tercihi Hangisi Olacak? 

Savunma alanında yaşanan son krizler sonrası akıllara pek çok soru geliyor. Türkiye’nin yeni savaş uçağı tercihi hangisi olacak? F-35 mi yoksa SU-57 mi? Amerikan uçağı F-35 mi daha güçlü yoksa Rus uçağı SU-57 mi? İşte her iki 5’nci nesil savaş uçağı hakkında merak edilen tüm soruların cevapları:

F-35 Savaş Uçağı Özellikleri:

F-35 savaş uçağı son yıllarda ülke gündemini oldukça meşgul ediyor. Çok maksatlı F-35 savaş uçağı, Amerikan Lockheed Martin firması ve pek çok ülkenin katılımıyla ortak olarak geliştirilen bir projenin ürünü. Türkiye ise F-35 projesine yedinci ortak olarak 2002 yılında dahil oldu. F-35 projesi kapsamında F-35A, F-35B ve F-35C olmak üzere 3 farklı model üretiliyor. F-35A modeli klasik olarak kalkış ve iniş yapabiliyor. F-35B modeli aşağı doğru kavis alan bir motor yapısına sahip olduğu için çok kısa bir mesafede kalkış yapabilme ve dikey iniş yapabilme özelliklerine sahip. F-35C modeli ise uçak gemilerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. F-35 uçaklarında tek motor bulunuyor. Bu uçak, gövde içerisine takılabilen silahları ve farklı tasarımından dolayı hayalet uçak olarak anılıyor. F-35 üzerine havadan havaya ve havadan karaya füzeler ile anti gemi füzesi ve bomba yüklenebiliyor. Uçağın kanatlarında bulunan harici silah istasyonlarına ise 6 adet füze takılabiliyor. Ancak hayalet uçakkabiliyetinin korunmasına ihtiyaç duyulduğu takdirde yalnızca dahili silah istasyonları kullanılıyor. Bu dahili silah istasyonlarına ise yalnızca 2 adet füze yüklenebiliyor.

SU-57 Savaş Uçağı Özellikleri:

Rus yapımı SU-57 savaş uçağı aynı zamanda T-50 olarak da adlandırılıyor SU-57, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait F-22 savaş uçağının rakibi olarak gösteriliyor. İlk kez 29 Ocak 2010 tarihinde uçuşu gerçekleştirilen bu uçağın rakiplerine kıyasla yüksek bir manevra kabiliyeti bulunuyor. En sıra dışı özelliği ise sensör füzyonu ve aktif faz dizili radar gibi modern aviyonik sistemlere sahip olan bir hayalet uçak şeklinde tanımlanmasıdır. Çift motorlu SU-57 uçakları, ses hızı altında 3500 km ve uygun şartlarda ise maksimum 5500 km menzil sunuyor. Uçağın hızı normal şartlardaki hızı Mach 2 yani yaklaşık 2140 km / saat olarak hesaplanıyor. Ayrıca SU-57’lerin en yüksek seyir irtifasının ise yaklaşık 65000 feet civarında olduğu belirtiliyor. SU-57 jet uçağının silah istasyonları her iki motorun arasında gövde altında yer alıyor. Toplamda 4+2 adet havadan havaya ve 1 adet havadan karaya füzeyüklenebilir. Kanatlarda yer alan silah yuvaları açılırsa yüklenebilen füze sayısı 8 olabiliyor.

F-35 mi Yoksa SU-57 mi?

Genel olarak kıyaslandığında kullanım amaçları arasında önemli farklılıklar bulunan SU-57 ile F-35’in doğrudan birbirlerine rakip olmaları oldukça zor gibi görünüyor. Çünkü F-35 jet uçağı, daha çok karada bulunan hedeflerin bombalanmasına yönelik geliştirilmiştir. SU-57 savaş uçağı ise asıl hedefi düşman uçaklarıyla mücadele etmek olan katil uçak niteliğinde bir uçak. F-35 hem bulunduğu yerde hızlı kalkış iniş ve hem de uçak gemilerinde kullanılabilme özelliklerine sahip konvansiyonel bir uçak. Diğer yandan, SU-57 jet uçağı, uçak gemilerinde kullanılabilme özelliğine sahip değil. Ayrıca bu uçağın, başta motorları olmak üzere pek çok bölgesinde önemli problemleri mevcut. F-35 jet uçağının aktif olarak kullanılan ve Türkiye dahil birçok ülkenin ortak ürünü olan daha kapsamlı bir uçak olduğunu söyleyebiliriz.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.