Otomobil

Sony Vision-S Elektrikli Araba Piyasalarda

Sony için güvenlik ön planda

Sony on yıllardır TV ve oyun konsollarında, cep telefonlarında belli bir çizgiyi yakalamış dünyaca bilinen prestijli bir firmadır. Merakla beklenen elektrikli araba pazarına girişi de mükemmel bir araçlar gerçekleşti. Sony Vision-S elektrikli araba nihayet piyasaya çıktı. Konfor, güvenlik, teknoloji, estetik ve uyumu birleştirmeyi başaran nadir şirketlerden biri olan Sony, bakalım Tesla’nın elektrikli arabalarının papucunu dama atacak mı?

Sony için güvenlik ön planda

Sony tüm ürünlerinde titizlikle üretim yaparken emniyeti elden bırakmıyor. Bu araçta da aynı özeni gösteren Sony, bu araçta otomatik pilotlar geliştirdi. Aracın içinde ve dışında 33 adet sensör takılı durumda ve bunlar da güvenliği sağlamak için… Mesela ön cam üzerine 2 adet TOF kamera sadece haritalar için bulunuyor. Sol tarafta uzaktaki araçları ve nesneleri ön görebilen ve tabi AI teknolojisinin güvenilir tahminlerini kullanan bir sensör var. Ön ve arkada yine surround View kameralar var. Yine bu araçta dikiz aynaları yok, onların yerine gelişmiş kameralar var. Araç içindeki sürücünün ve diğer yolcuların hareketlerini analiz eden bir AI sistemi var. Sürücünün sağlığı sensörlerle sürekli inceleniyor. Uykusu gelen sürücü hemen uyarılıyor. Bireysel müzik dinleme sorunu bu araçta ortadan kalkıyor. Sürücü neyi dinlemek istese, yolcular buna katlanmak zorunda değil. Hele ki uzun yollarda sevilmeyen müzikler baş ağrısı yapar ve can sıkıcı olur. Bu amaçla Sony bu aracında tam 33 adet farklı özelliklere sahip hoparlör kullanıyor.

Elektronik Adaptasyon Yeteneği

Yeni Sony Vision-S Elektrikli Araba elektronik olarak mükemmel bir adaptasyon yeteneğine sahip… Öyle ki 5G ağlarına bağlanabilecek, Vision S Link uygulaması ile araçla iletişim kurmak çok kolay olacak. Arabanın, akıllı evler ve sistemlerle işbirliği yapabilmesi de yeni bir özelliktir. Yolculardan birinin uykusunun geldiğini algılayan sensörler, hemen o koltuktaki ayarları ve sıcaklığı otomatik olarak uyku moduna uyacak şekilde düzenleyecek. İşletim sistemi ise öyle şimdiki araçlar gibi sabit bir sistem olmayacak, bulut yapay zeka ile sürekli güncellenecek. Öğrenilen her bilgiyi kullanabilen ve asla unutmayan AI teknolojisinin en son noktası bu araçta vücut bulacak.

 

Yeni Sony Vision-S Elektrikli Araba Hızı

Aracın en önemli parametresi 0-100 km hıza kaç saniyede çıkabildiği ve max hızıdır. Araç 4.8 saniyede 0’dan 100 km hıza erişecek. Maximum hızı ise 240 km olacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya genelindeki araçların yarısından fazlasının ( gelişmiş ülkeler için) elektrikli olacağı tahmin ediliyor. Sony bu önümüzdeki 10 yılın tüm teknolojilerini bu araçta sürekli güncelleyecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.