Otomobil

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Yerli Otomobili

Günsel, Elektrikli Olarak Çıkıyor


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yerli otomobili 20 Şubat tarihinde yapılacak lansman ile görücüye çıkıyor. Türkiye ile aynı zamanda peş peşe bu şekilde bir atılımın gerçekleşmesi kafalarda soru işareti uyandırdı. Hatta bu işi o kadar sıkı tutuyor ki daha şimdiden pek çok tedarikçiyle anlaşma imzaladı.  Türkiye, yerli otomobilinde İtalyan tasarımcıyla yola çıkarken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yaptığı yerli aracın tasarımında Türk mühendislerin imzası olması dikkat çekici bir detay.

Hali hazırda tam 28 ülkede toplam 800 tedarikçiye ulaşmayı başaran şirket, bunların hepsiyle anlaşmaları yapılmış durumda. Prototipi hazır olan yerli otomobilin adının Günsel olacağı duyuruldu. 20 Şubat günü tüm Dünya’ya tanıtılacak olan yerli otomobil nasıl ses getirecek ve merak uyandıracak hep birlikte göreceğiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yerli otomobili olan Günsel, iki ortaklık ile yapılacak. Otomotiv mühendisliği bölümü ile Yakın doğu üniversitesinin inovasyon merkezi ve ar-ge bölümü ekiplerinin ortak çalışmasıyla hayata geçirilecek.

Şöyle bir hatırlayacak olursak Günsel, ilk olarak 2016 yılında yine haber olarak gündeme düşmüştü. Ancak nedendir bilinmez o günden sonra bir atılım gerçekleşmedi. 2016 yılında yine bu şekilde gündeme gelmişti. Şimdi anlıyoruz ki aslında arka planda çalışmalar devam etmiş. Çünkü şu an karşımıza çıkan olan aracın o zaman ki araçtan uzaktan yakından alakası yok. İnanılmaz bir gelişim ve değişim içine giren bu araç büyük bir dikkat çekecek gibi duruyor.

Türk mühendislerinin tasarım sürecine girmesi ile büyük bir değişim içine giren KKTC yerli otomobili Günsel, ilk etapta sadece tek bir model üretecek. Üretime B9 adını verdikleri küçük, tek kapılı, aracın arka tarafının kısa olduğu bir model ile başlayacak. Bu üretimin öncelikle içeride satılması hedeflenirken seri üretimin artmasıyla ihracatına da başlanacak.

Günsel, Elektrikli Olarak Çıkıyor

Hızlı bir üretim sürecine girecek olan Günsel, Şu anda fabrikanın temelleri atılmış ve hızla yapının bitirilmesi için yoğun bir çaba gösteriliyor. 2021 yılı sonunda 2.000 aracın hazır olarak satışa sunulması hedefleniyor. Hız kesmeden büyümeye devam ederek ve üretimi arttıracak hamleler yaparak pazardan pay almak istiyor. 2025 yılında ise hedeflerinin 20.000 araç yıllık üretimi olduğu belirtiliyor. Otomotiv sektöründeki öncü parça sağlayan firmaların birçoğuyla şimdiden anlaşıldı. Yerli ve yabancı parça üreticileri ile 800 ‘e yakın anlaşma yapıldı. Elektrikli araç piyasası 5 yıl içinde ciddi anlamda kızışacak gibi duruyor.

Günsel Elektrikli Araç Özellikleri

Üretim maliyetlerinin düşürülmesi için bütün işçilik KKTC’de olacak. Tabi tek başına bunun üstesinden gelemeyeceğini belirten ortak girişimin CEO’su Prof. Dr. Suat Günsel üretimin bir kısmının da Türkiye’de olacağını duyurdu. Araç tam elektrikli olarak üretilecek. Tam kapasite batarya dolumu gerçekleştiğinde 350 km mesafeyi rahatlıkla kat edebilecek. Bu elektrikli otomobil 0’dan 100 km hıza 8 saniyede ulaşması, onun ne kadar güçlü bir motor ile çıkacağının göstergesidir. Bataryanın tam olarak ne kadar sürede dolacağı hakkında bir bilgi yok. Ancak 350 km menzil çok uzun bir menzil olmadığı için şarj süreside kısa olacak gibi duruyor.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.