Otomobil

Tesla Model S ve Model X Fabrikalara Geri Çağırıldı! Tesla Emniyet Kemeri ve Kamera Sorunları Çekiyor


Tesla model araçlar emniyet kemeri sorunu ile ülkemize giriş yaptı. Ülkemize giriş yaptığı andan beri büyük ilgi topluyor.

Elon Musk’a ait olan araç firması, henüz ülkemize girmeden önce de büyük ilgi topluyordu. Söz konusu Tesla, bazı modellerinde. Emniyet kemeri sorunları ve Kamera sorunları çekiyor.

Özellikle 2021 ve 2023 Yılında çıkmış olan modellerde sorun yaşanması ile dikkat çeken Tesla araçları, fabrikalara ve bakım noktalarına geri çağırılıyor. Ülkemizde açılan yetkili servisler ile birlikte ülkemizden de pek çok araç geri çağırılma sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Tesla, güvenlik konusunda kendini diğer araç üreticilerinden ayrı tutmaya ve en ufak sorunda en iyi çözümü sunmaya çalışmakta. Tesla model araçlarda yaşanan kamera, emniyet kemeri gibi sorunlar için çağırılan araçlar. Söz konusu sorunun Tesla kaynaklı olmasından dolayı tamamen ücretsiz şekilde değişimini/tamirini sağlayacak.

Tesla Model S ve Model X Emniyet Kemeri Sorunu Nedir?

Tesla model araçlarda kamera sorununun yanı sıra bir de emniyet kemeri sorunu bulunuyor. Her ne kadar Model S ve Model X araçlarda sadece Emniyet kemeri sorunu yaşanıyor olsa da diğer araçlarda da kamera sorunları yaşanmakta.

Model S ve Model X kullanıcılarına gönderilen bilgilendirme maili ile birlikte “araçlarınızdaki emniyet kemeri tokaları gerektiği zamanda yerinden çıkabilir, normal kullanımda tutum sağlayamayabilir” benzerinde bir ifade yer aldı.

Söz konusu sorun, ön koltuklarda bulunan kemer tokalarında ve kemer tutma aparatlarında yaşanıyor. Araç, ortada hiçbir sebep yokken kemer bağlantılarını kesebiliyor ya da hiç bağlanmıyor. Söz konusu sorunun çözümü için Model S ve Model X araçları geri çağırıldı.

Söz konusu geri çağırma sonrasında çözüm yöntemleri denenecek şayet istenen sonuç alınmazsa yeni kemer setleri tüm araç için uygulanacak ve herhangi bir ücret talebi de olmayacak. Unutulmamalı, Tesla kemer sorunu şu an için sadece ön koltuklarda bulunuyor.

Tesla Model S, X ve Y Modellerinde Güvenlik Kameraları da Doğru Çalışmıyor!

Her ne kadar sadece S ve X modellerinde emniyet kemeri sorunu olsa da S,X ve Y modellerinin birbiri ile olan ortak noktası kamera sorunları.

Kamera konusunda tutumlu olan ve güvenlik önlemlerini kameralar ile destekleyen Tesla araçlar, kameraların yanlış ölçüm nedeni ile yanlış konumlandırılması nedeni ile bazı güvenlik önlemlerini alamıyor.

  • Çarpışma önleme.
  • Şerit takibi.
  • Yol uyarıcıları.
  • Hırsızlık önleme.

Gibi alanların çalışmasına engel olan kamera sorunları nedeni ile Tesla model araçlar sahiplerinde gönderilen bilgilendirme Mailleri ve Aramaları ile tamir merkezlerine geri çağırılıyor.

Söz konusu sorunların sadece 2021 ve son üretilen 2023 modellerinde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Tesla, yeni nesil araçlarında ve 2023 Yılının ikinci çeyreğinde çıkacak olan araçlarında aynı soruna yer vermemek için mühendislik ekipleri ile çalışmaya şimdiden başlamış durumda.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.