Oyun Dünyası

Sözlük Mü Hile Mi: Kelimelik

Kelimelik Kelime Bulma


Sıcak demli bir çay ve atıştırmalıklar eşliğinde arkadaşlarımızla buluştuğumuz ev akşamlarının vazgeçilmez oyunu olan Scrabble’ın hepimizde ayrı bir yeri olduğunu biliyoruz. Yaşadığımız süreçte aramıza giren istemsiz misafir Covid-19 salgınından sonra buluşmalar bir hayli azaldı. İşte tam bu süreçte zaten popüler olan kelimelik oyunu kendisini çok daha değerli hâle getirmeyi başardı.

Nedir bu kelimelik oyunu diye soracak olursanız; az önce bahsetmiş olduğumuz scrabble oyununun Türkçe versiyonudur. Evet düşündüğünüz şeyi duyabiliyoruz: Hani şu metrolarda ve otobüslerde herkesin elinden düşmeyen kutulu harflerde süslenmiş kelime oyunundan bahsediyoruz.

Başlığımızın derinlerine inmeden önce kelimelik oyununu biraz tanıtalım istedik. Android ve IOS platformlara vakti zamanında bomba gibi düşen bu oyun hâlen popülerliğini korumaktadır. Yapımcısı He2 Apps olan kelimelik oyunu 03.03.2022 tarihinde almış olduğu son güncelleme ile kendisine sürekli yenilik katıyor. Bizim araştırmalarla donanmış fikrimizi merak ediyorsanız; tabi ki topluluk halinde oynanan scrabble oyununun yerini tutamaz ancak yalnız başınıza iken gerçekten güzel vakit geçireceğiniz bir oyun olduğunu düşünüyoruz.

Kelimelik Kelime Bulma

 

Kelimelik oyununda kelime bulmanın ilmine geçmeden önce kısaca oyunun nasıl oynandığı hakkında bilgi vermenin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz. Oyunun nasıl oynandığına kısaca beraber bakalım;

Kelimelik Nasıl Oynanır?

  • Kelimelik oyunu 15×15 düzleminde oynanıyor. Oyun içerisinde toplamda 100 adet harf bulunuyor ve yerdeki taşlar bitene kadar bütün oyunculara 7 adet harf veriliyor. Eğer yerdeki harfler bitince elindeki harfleri de tamamıyla tüketmiş olan bir oyuncu varsa oyunu o oyuncu kazanıyor. Bir başka kazanma formülü şöyle; yerdeki harfler bitmiş olmasına rağmen elinde harflerin tamamını bitirmiş oyuncu bulunmuyor ise oyunu en yüksek puana ulaşan oyuncu kazanıyor.
  • Kelimelik oyunu yapımcı olan He2 Apps, oyundaki tur sürelerini insanların günlük yaşamlarını da dikkate alarak inisiyatife bırakmış ve uzun tutmuştur. Ancak sizler oyunun hızlı akmasını istiyorsanız yapımcı burada bu kişileri de düşünerek oyuna “Seri Oyun” kavramını getirmiş ve aynı anda 20’e kadar oyun açma seçeneği sunmuştur.
  • Sırada tahta üzerinde nasıl harf yerleştireceğiniz hususu geliyor. Oyuna ilk turda başlayan oyuncu kelimesini türetmek için tahtanın ortasında yer alan yıldızlı hücreden geçirme gibi bir zorunluluğu bulunuyor. Sıra diğer oyuncuya geçtiğinde oyuncunun türeteceği veyahut üreteceği yeni kelime tahtada bulunan harflerden en az birine dokunacak şekilde konumlandırılması gerekiyor. Üretilen tüm yeni kelimeler birbirini sıralayan yani takip eden harflerden oluşacak şekilde dikey veya yatay olarak konumlandırılması gerekiyor. Oyunda komşuluk harfler adı altında harfler kullanılarak bir turda birden fazla kelimenin üretilmesi sağlanabiliyor ancak türetilen her kelimenin de bir anlam taşıması gerekiyor.

Oyunun kısa ve genel hatlarıyla nasıl oynanacağı hakkında bilgilerin verilmesine müteakip oyunda nasıl kelime bulacağınıza gelirsek; Aslında bu durum biraz sizin kelime dağarcığınıza biraz da oyunu oynamanızla alakalı olarak seyrediyor. Yalnızca kelime dağarcığınızın çok iyi olması sizi oyunda çok iyi yapmayacaktır. Çünkü; oyunun kuralları ve ufak ipuçlarını atlamanız halinde bu durum sizi rakiplerinizden bir adım geriye düşürebilir. Bizim tavsiyemiz oyunu sıkça oynayıp tecrübe kazanarak ve kelime dağarcığınızı artırarak ilerlemeniz olacaktır. Zaten sonrasında kelimelerin sonbahar yaprakları gibi birer birer döküleceğine şahit olacaksınız.

Kelimelik Harf Sayıları

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kelimelik oyunu içerisinde 100 harf barındırmakta ve alfabemizden 29 harfin bulunduğu ve 2 adet de harflerin yerine kullanabileceğiniz oyunun özelliklerinden biri olan joker harfler bulunmaktadır. Bu harflerin tahtada belirli bir sayısı ve her harfin kendine özgü puanı oluşmaktadır. Oyunda bulunan harflerin sayısına ve puanlama sistemine yer vermeden önce bu konunun neden önemli olduğunu anlatmak istiyoruz. Oyundaki harf sayılarının toplamını bilmek sizi tıpkı satranç misali birkaç hamle sonrasını düşünmeye ister istemez itecektir. Örneğin; türetmek istediğiniz bir kelimede 2 adet “A” harfine ihtiyacınız var ve oyunda yalnızca 1 adet kaldığını biliyorsanız türetmek istediğiniz kelimeden feragat edip başka bir kelime arayışına girebilirsiniz. Bu durum da hiç şüphe yok ki sizi rakiplerinizin başarı anlamında önüne atacaktır. Kelimelik oyununda bulunan harfler ve puanlama sistemini gösteren tabloyu aşağıda inceleyip bu tabloyu tabiri caizse aklınıza kazıyabilirsiniz.

 

Kelimelik Hile

 

Yavaş yavaş yazı başlığımınız derinlerine inmeye başlayabiliriz. Kimi oyuncularının canını yakan kimi oyuncuları ise sahte zaferler taşıyan kelimelik hile konusunu kendi çapımızca irdeleyeceğiz. Öncelikle şunu belirtilelim ki kelimelik oyunu hile konusunda son güncellemeler ile birlikte iyi önlemler almışa benziyor. “Nasıl yani alt tarafı kelime buluyoruz bunun hile olduğunu mu anlıyorlar?” şeklinde yakınabilirsiniz ancak oyun altyapısı yakalamış olduğu ince nüanslar ile sizin hile yaptığınıza kanaat getirebilir ve sizi oyunlardan diskalifiye edebilir. Kelimelik oyununda nasıl hile yapıldığı ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmalarda program ve yardımcı siteler ile yapıldığına rastladık. Hile yapan oyuncular bu konuda yardımcı programlar kullanarak kolayca kelime türetebiliyor ve türetilen bu kelimeyi saniyeler içerisinde tahtaya yansıtabiliyor. Bir başka yöntem ise kelimelik oyunu için üretilmiş web sitelerin mevcut olduğunu gördük. Bu web siteler aracılığı ile oyun esnasındayken hangi harflerinizin bulunduğunu ve kaç harflik bir kelime türetmeniz gerektiği verilerinin sitedeki kutucuklara girerek onlarca üretilmiş kelimeye rastlayabiliyorsunuz. Eminiz ki yazının bu kısmına gelen veya sadece bu kısmını okuyan okuyucular bizlerden bu konuda web site linki veya yardımcı program apk linki bekliyor. Ancak tabi ki biz bunu yapmayacağız ve sizlere çok daha etik olan hem de kendinizi geliştirebileceğiniz bir yöntem önereceğiz.

Kelimelik oyunu kullanmış olduğu sözlüğü tamamen Türk Dil Kurumu’na endeksli olarak kullanıyor. Yani “sozluk.gov.tr” adresini ziyaret ettiğinizde güncel olan TDK sözlüğüne erişebiliyorsunuz. Bu sayede anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakabilir veya yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Ayrıca He2 Apps yapımcısının resmî sitesinde belirtilen bir hususu da dikkatlerinize çekmek istiyoruz. Kelimelik oyunu Türk Dil Kurumu’nda bulunmayan çok az istisnai kelime barındırdığını beyan ediyor. Bu kelimeler ise her ne kadar TDK’nin güncel sözlüğünde bulunmasa da Eski Türkçeden günümüze gelmeyi başaran kelimeler olduğu için oyun bu kelimelerin oyunda bulunmasına karşı çıkmıyor.

Kelimelik oyununu ve teknik detaylarını konuştuğumuz bu yazımızda hile konusuna son kez değinecek olursak yazıyı şu söz ile sonlandırmak istiyoruz; Eğer ki hile yaparak oyunda servet edindiğinizi düşünüyorsanız unutmayın ki bilgi daha güçlüdür. Çünkü; serveti siz korursunuz ancak bilgi sizi korur.

Kelimelik Hile: Oyun Kurallarına Uygun Olmayan Kazanma Yöntemi

Kelimelik, harf taşıyan blokların çeşitli kombinasyonlarla birleştirilerek kelime oluşturma oyunudur. İnternet ve mobil cihazlarda da oynanabilen bu oyun, çoğu kişi için keyifli bir zaman geçirme aracıdır. Ancak bazı oyuncular, kazanmak için oyun kurallarına uygun olmayan yollar deneyebilirler. İşte bu noktada, kelimelik hilesi devreye girer.

Kelimelik hilesi, oyun kurallarına uymadan kelime bulma işlemi yapmak anlamına gelir. Bu hile, oyunun heyecanını ve eğlencesini ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda, diğer oyuncuların da hakkını gasp eder ve haksız kazanç elde etmeye neden olur.

Kelimelik Hile Çeşitleri

Kelimelik hilesi, farklı yöntemlerle yapılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Kelime Listesi Kullanmak: Bazı oyuncular, oyun sırasında kelime listelerine başvurarak kelime bulmaya çalışırlar. Bu yöntem, oyunun amacına aykırıdır çünkü kelime bulma becerisi yerine, kelime listesi arama becerisini öne çıkarır.
  2. Yabancı Dil Kullanmak: Kelimelik, Türkçe bir oyun olduğu için yabancı dillerdeki kelimeler kabul edilmez. Ancak bazı oyuncular, yabancı dil kelimeleri kullanarak haksız kazanç sağlamaya çalışırlar.
  3. Hileli Uygulama Kullanmak: Bazı kelimelik uygulamaları, kelime bulmak için hileli yöntemler sunar. Örneğin, oyunculara tüm kelimeleri gösteren bir özellik sağlayabilirler.

Kelimelik oyunu, keyifli ve eğlenceli bir oyun olması için oyun kurallarına uygun olarak oynanmalıdır. Oyuncuların hile yaparak kazanmaya çalışması, oyunun amacına aykırıdır ve adil olmayan bir durum yaratır. Bu nedenle, kelimelik oyununda hile yapmak, diğer oyunculara saygısızlık anlamına gelir.

Kelimelik hilesi, oyun kurallarına uygun olmayan kazanma yöntemidir. Bu hile, oyunun keyifli ve adil bir şekilde oynanmasını engeller. Kelimelik oyununu oynarken, diğer oyuncuların hakkını gözetmek ve adil bir şekilde oynamak, herkesin keyif almasını ve adil bir ortam oluşmasını sağlar. Oyun sırasında hile yapan kişiler, diğer oyuncuların motivasyonunu kırabilir ve oyunun eğlencesini ortadan kaldırabilir.

Kelimelik oyununda hile yapmak yerine, oyuncular kelime hazırlama becerilerini geliştirmeye odaklanmalıdır. Bunun için kelime dağarcığını genişletmek, kelime köklerini öğrenmek ve kelime türetme kurallarını bilmek yararlı olacaktır. Kelimelik oyunu, dil becerilerini geliştirmek için de ideal bir araçtır.

Oyuncuların oyun kurallarına uygun bir şekilde oynamaları, oyunun amacına uygun olarak keyifli bir şekilde oynamalarını sağlar. Kelimelik oyununu oynarken, hile yapmak yerine kelime hazırlama becerilerini geliştirerek, oyuncular hem kendilerini hem de diğer oyuncuları daha iyi bir şekilde eğlendirebilirler.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.