Film&Dizi

Spiderman No Way Home


Tüm Marvel sevenlerin büyük bir heyecanla beklediği Spiderman filmi sonunda vizyona girdi. Oldukça büyük bir ilgi gören filmde yer bulmak neredeyse imkânsız. Tüm biletleri bir gün önceden tükenen filme gitmek için önceden bilet almak gerekiyor. Tatbiki bu ilgiyi sonuna kadar hakkeden bir film olduğunu kanıtladı. Film boyunca gerek salonda ki insanların tepkileri gerekse filmin akışı tüm izleyicileri büyülemeyi başardı.

Uzun zamandır oldukça tatmin olarak izlediğim tel Marvel filmi diyebilirim. Özellikle Eternals’dan sonra yaşadığım hayal kırıklığının giderilmesine olanak sağladı. Zaten herkesin beklediği üç örümcek adamı bir arada görme durumu filmde gerçekleşti. Spiderman hayranlarının çılgına döndüğü o sahneler kesinlikle muhteşemdi. Film boyunca üç Spiderman’ın görüldüğü her sahnede alkışlar ve çığlıklar havada uçuştu. Muazzam bir duygu olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Filmlerin birbiri ile olan uyumu ve devamı kurgunun tam olmasına neden olmuş. Filmi izlerken bu ne alaka diyebileceğiniz bir durum kesinlikle yok. Ve sanırım en önemlisi film asla sizi sıkmıyor, hatta ya ne olur bitmesin diye yalvaracak hale geliyorsunuz.

 

Ve Olaylar Başlar

Peter’ın kimliğinin açığa çıkmasından sonra yaşadığı olumsuz durumları gidermek için Doktor Strange’ye başvurması ile başlıyor her şey. Âşık olduğu kızın ve en yakın arkadaşının üniversiteye girebilmesi için kimliğinin unutulmasını istiyor. Doktor Strange ile yaptığı konuşma sonrasında bir herkesin Peter’ı unutmasını sağlamaya karar veriyorlar. Fakat büyü yapılmaya başlandığı anda Peter Mj ve Ned’in onu unutmasını istemediğini ekliyor. Buda yetmezmiş iyi May halasının da unutmamasını ekliyor. Tüm bunları yaparken Doktor Strange büyüyü yaptığı için büyü değişiyor ve olaylar başlıyor. Büyüde bir terslik olduğu için Spiderman’ın ilk filmlerinde gördüğümüz kötüler geri dönüyor. Üç farklı Spiderman filminde bulunan kötülerin tek bir evrende toplanması ile başlayan olaylar aksiyon sahnelerinin tatmin edici olmasına neden oluyor. Peter’ın bu kötülere yardım etmek istemesi ise olayların içinden çıkılmaz bir hal alması ile sonuçlanıyor.

 

Doktor Strange bu kötüleri geri döndürmeye karar veriyor ve büyü yapmaya başlıyor. Fakat Peter onlara yardım edebileceğini ve her şeyi değiştireceğini söyleyerek Doktor Strange’e engel oluyor. Ayna boyutunda bu ikili savaşıyor ve Peter kazanıyor. Doktor Strange bir süre ayna boyutunda kalırken Peter ise kötüleri iyileştirmek için kolları sıvıyor. Fakat işler istediği gibi gitmiyor ve savaş başlıyor. Kötü karakterlerinin bir kısmının geri dönmek istememesi sonucunda işler çığırından çıkıyor. Aslına bakıldığında kötü karakterlerin bile filme inanılmaz iyi işlenmiş olması oldukça hayranlık uyandırıcı.

Muazzam Buluşma

Ve gelelim o muazzam buluşma sahnesine. Ne yazık ki başlayan bu savaş oldukça çok sevdiğimiz May halanın ölümü ile sonuçlanıyor. Sanırım Stark’ın ölümünden sonra beni en çok etkileyen ölümlerden biri may halanın ölümü oldu. Her ne kadar bunu beklesek de filmde işleniş şekli salonda büyük bir sessizlik oluşmasına neden oldu. May halanın ölümü ardından Peter’ın ciddi bir yas içinde olması ve hakkında çıkan haberler her şeyi çıkmaza soktu. Ve tam o sırada bizim muazzam Spiderman’larımız çıka geldi. Peter’ın Doktor Strange’den aldığı yüzüğü Ned’e vermesi ve Ned’in bir portal açması ile birlikte Spiderman’larımız evrene geçiş yaptı. Ah o sahneler o kadar güzel ve samimiydi ki.

Üçlü sahneler kesinlikle muhteşemdi. Marvel filmlerinde alışık olduğumuz o ince espriler ve samimiyet oldukça iyiydi. Her spiderman’ın kendine has özelliği olması ve kendilerini ifade ediş biçimlerinden kalite akıyordu. Ama sanırım en sevdiğim sahne ilk Spiderman’ın herhangi bir alet kullanmadan ağı kendi bileğinden çıkarmasına gösterilen tepkiydi. Bunun dışında ki sahneler de yine çok etkileyiciydi. Birbirlerine karşı sevgileri ve diyaloglarını keşke daha fazla görebilseydik. Birlikte kötü karakterleri iyileştirmeleri derken film zaten bitti. Doktor Strange geri döndüğünde büyü kendini çoktan göstermiş ve geri dönülmez bir hale gelmişti. Bu sebeple büyünün kaldırılabilmesi için tek çare Peter’ın unutulmasıydı. Ve Peter herkesle vedalaşarak unutulmaya hazır olduğunu söyledi. Kötü karakterlerimiz ve diğer Spiderman’larımız kendi evrenlerine geri döndü… Her ne kadar MJ ve Ned’e geri dönüp onlara her şeyi açıklayacağını söylese de bunu yapmadı. Filmin sonu içimizde bir burukluk yaratsa da izlemeye değer bir film olduğu gerçeğini değiştiremez.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.