Gündem Haberleri

Staj ve Çıraklık Sigortası SGK Başlangıcı Sayılabilir

Staj ve Çıraklık Sigortası SGK Başlangıcı Sayılabilir

Staj ve çıraklık sigortası konusunda yeni bir adım atıldı. Onaylandığı durumda milyonlarca insan emekli olup maaş almaya başlayacak. Staj ve çıraklık mağdurları tarafından merak edilen bu konunun detaylarını sizler için araştırdık. İşte ayrıntılar!

Staj ve Çıraklık Sigortası SGK Başlangıcı mı?

Staj ve çıraklık son dakika haberlerine göre staj süresi ve çıraklık sigortası, SGK başlangıcı olarak kabul edilebilir. Çıraklık sigortasını emeklilik bakımından sigorta başlangıcı olarak kabul eden yasanın çıkıp çıkmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Çırak sigortasını emeklilik açısından SGK başlangıcı sayan yasanın kabul edilmesi için vatandaşlar meclisten gelecek olan haberi bekliyor. Peki staj ve çıraklık sigortası nedir? Çırak sigortası erken emeklilik için başlangıç kabul edilir mi? Staj süresi borçlanılıyor mu?

Çıraklık ve staj, genel olarak öğrencilerin ya da yeni mezun kişilerin iş yaşamına ilk adım attığı, mesleki becerilerini ve bilgilerini artırdığı bir süreç olarak görülüyor. Bu aşamada yapılan çalışmalar, bazı hallerde sigorta dahiline alınabilir. Bu durum ise genç çalışanların sosyal güvenlik haklarından faydalanmalarına olanak tanır. Bilindiği gibi ülkemizde stajyer ve çırakların sigortalılık durumları, SGK tarafından düzenleniyor ve belirli koşullara bağlı oluyor.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları için yeni bir adım atılıyor. Konuyla ilgili olarak Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun tarafından meclise kanun teklifi sundu. Bu teklif, ilgili mağduriyetleri giderecek önemli düzenlemeler barındırıyor. Bu teklifle staj süreleri, kursiyerlik süresi ve çıraklık süresi, uzun vadeli sigorta kolları için sigorta ve hizmet başlangıç tarihi olarak kabul görecek. Ayrıca bu süreler için borçlanma olanağı da sunulacak. Bu teklifin mecliste kabul görmesi halinde çıraklık ve staj sigortası olan bireyler de emeklilik haklarından yararlanabilecekler.

Staj Sigortasının Emekliliğe Etkisi

Staj ve çıraklık mağdurlarının merak ettiği hususlardan biri de budur. Sosyal güvenlik sistemine sigortalı olarak gerçekleştirilen bildirimlerin emeklilik olarak sayılması adına uzun vadeli sigorta şeklinde isimlendirilen malullük, yaşlılık, ölüm sigorta koluna prim ödenmesi lazımdır. Staj boyunca öğrencilerden hastalık primi, meslek hastalığı, iş kazası primi alınır. Emeklilik primi ise alınmaz. Bu yüzden de stajda geçen süreler hem sigortalılık süresinin başlangıcında hem de sigortalı prim gün sayısında geçerli değildir.

Staj Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Staj, belli bir eğitimin ardından kişilerin kendi alanlarında uygulamalı bir eğitim alarak kendilerini geliştirmeleri adına katıldıkları bir dönemdir. Bazı liselerde ve üniversitelerde birçok bölümde zorunlu staj vardır. Zorunlu stajın yanı sıra gönüllü staj yapılması da mümkündür. Stajların mesleki edinimler açısından birçok faydası vardır. Peki bu faydalar nelerdir? Gelin inceleyelim.

Staj yapmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Okulların eğitimleri çoğunlukla ilk olarak teoriye odaklanır. Teorik eğitim ile çeşitli mesleklere ilişkin detayların ve mesleklerin işleyişinin tam olarak kavranması mümkün olmaz. Bu açık stajlar ile kapatılır. Stajlar sayesinde kişilerin mesleklerinin ait olduğu sektörü tanıması ve meslek hayatına ilişkin bilgiler edinmesi sağlanır. Önemli bir tecrübe kazanılır.
  • Stajlar, mezun olduktan sonra özgeçmişe önemli bir referans olarak yansır. Ayrıca mezunların staj yaptıkları yerde iyi bir performans sergilemesi durumunda burada işe girme şansları da oldukça yüksektir.
  • Staj dönemi boyunca kişiler kendi mesleklerine sahip diğer bireyler ile iletiş kurabilir ve kendi sosyal ağlarını kurabilir.
  • Staj yapmadan yalnızca teorik bilgi ile mesleğe başlamak kişilerin ilk süreçte bocalamasına neden olur. Ancak staj yapılması ile mesleği önceden görmek ve deneyimlemek mümkündür. Bu sayede kariyerlerine yönelik adımlar daha bir özgüvenle atılır. İşe resmi olarak ilk başlanıldığında da bocalamadan özgüvenli bir şekilde ilerlenir.
  • İlerideki iş görüşmelerine daha tecrübeli bir şekilde katılmayı sağlar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.