Oyun Dünyası

Steam Başka Konumdan Oyun Yükleme Nasıl Yapılır? Steam AppManifest Nedir?

Steam Oyunları Başka Konuma Taşıma – AppManifest Dosyası Kullanımı


Steam başka konumdan oyun yükleme, indirilen oyunları direkt taşıma işlemi nasıl yapılır? Kimi zaman internet sorunları yüzünden hazır indirilmiş oyunları taşıma gereksinimi duyabiliyoruz. Ancak, Steam oyunlarını direkt taşıma işlemi mümkün değil.

Peki, daha önce indirilen ve başka bir bilgisayarda bulunan Steam oyunlarını ekstra hiçbir işlem yapmadan nasıl başka bir bilgisayara taşırız?

Söz konusu taşıma işlemi için Steam üzerinden yedekleme alanı oluşturmanıza bile gerek yok! İşte adım adım Steam başka konumdan oyun yükleme ve oyunları kolay yoldan taşıma!

Steam Oyunları Başka Konuma Taşıma – AppManifest Dosyası Kullanımı

Steam oyunlarını başka konuma taşıma işlemi için Steam uygulaması üzerinden yedekleme alanı oluşturmak ve bu alanı diğer bilgisayara aktarmak önerilmekte. Ancak, bazı yöntemler uygulayarak söz konusu yedek alanı oluşturma ve taşıma sorunundan anında kurtulabilirsiniz.

Steam oyunlarını başka konuşma taşıma işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

 • İlk olarak gidilmesi gereken konum; C: Diski > Program Dosyaları (x86) > Steam > Steamapps
 • İlgili konuma gidildikten sonra, taşınması hedeflenen oyunun AppManifest dosyasını bulmalı ve bu dosyayı yedeklemeli siniz.
 • C: Diski > Program Dosyaları (x86) > Steam > Steamapps konumunda bulunan dosyalarda aşağıya inerek “appmanifest” adı altında yer alan dosyalara ulaşın.
 • Sağ tıklayın, birlikte aç seçeneklerinden not defteri ile aç seçeneklerini seçin.
 • Söz konusu dosyayı birlikte açıktan sonra; name alanı karşısında bulunan alandan ilgili oyuna ait dosya olup olmadığını sorgulayın ve kontrol edin.
 • Taşımak istediğiniz oyunun “appmanifest” dosyasını bulduktan sonra not defterini kapatın ve ilgili “appmanifest” dosyasını başka bir alana kopyalayarak yedekleyin.

AppManifest dosyasını yedekleme işleminin hemen ardından oyunların asıl dosyaları olan klasörleri de yedeklemeli ve kaydetmelisiniz. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise;

 • C: Diski > Program Dosyaları (x86) > Steam > Steamapps > Common dosya alanına giderek oyunların içinde bulunduğu ana dosyayı bulmalısınız.
 • Söz konusu dosyayı açtıktan sonra, karşınıza çıkacak oyun klasörlerinden taşımak istediğiniz ve “appmanifest” dosyasını kopyaladığınız oyun klasörünü kopyalayarak yedekleyin.

Birkaç basit adımdan sonra artık oyun dosyalarınız taşınabilir hale gelmiş oluyor. Peki, Steam kopyalanan  oyunlar nasıl kurulur?

Steam Hedef bilgisayara kopyalanan oyunlar nasıl aktarılır?

İzlenmesi gereken adımlar neredeyse kopyalama ve yedekleme işlemleri ile aynıdır. Arkadaşınızdan veya İnternet bağlantısı hızlı olan bir alandan oyunu indirdikten sonra yukarıdaki adımları izlemeli. Yedekleme işlemini tamamlamalısınız.

Daha sonra yedeklediğiniz dosyaları hedef bilgisayara götürmelisiniz. Hedef bilgisayara oyunları aktarabilmek için bu adımları izlemelisiniz;

 • Steam uygulamasını tamamen kapatın ve çalışmadığından emin olun.
 • C: Diski > Program Dosyaları (x86) > Steam > Steamapps hedef klasörüne gidin ve diğer bilgisayardan aldığınız yedeklenen “appmanifest” dosyasını buraya kopyalayın.
 • Kopyalama işleminin ardından; C: Diski > Program Dosyaları (x86) > Steam > Steamapps > Common hedef klasörüne gidin ve yedeklemiş olduğunuz oyun dosyalarını üzerinde oynama yapmadan bu alana yapıştırın.

Tüm işlemler bittikten sonra Steam programsız oyun taşıma işlemi tamamlanmış olacak. Şimdi tek yapılması gereken Steam yazılımını çalıştırmak ve kütüphane alanında gitmek. Kütüphane alanına göz attığınızda oyunun sorunsuz şekilde algılandığını ve oynanabilir olduğunu görebileceksiniz.

Olası güncellemeler ve eksik dosyalar da indirildikten sonra oyunu direkt başlatabilir, sorunsuz şekilde oynayabilirsiniz. Peki, Steam Appmanifest dosyası nedir? Appmanifest dosyası olmadan oyunlar taşınır mı?

Steam Appmanifest Nedir? Appmanifest Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Steam appmanifest nedir? Nasıl düzenlenir? Steam üzerinde pek çok oyun bilgisi içeren dosya bulunuyor ancak aralarında en önemli olanı Appmanifest dosyasıdır. Steam Oyun taşıma işlemleri için de oldukça önemli olan dosya, içerisinde oyunların indirilmiş olan bilgilerini içerir.

Bu bilgiler içerisinde;

 • Oyunların son güncellenme zamanları.
 • İndirilecek DLC isimleri.
 • Kaç MB boyutunda olduğunu kontrol eden ve eksik dosyaların tespit edilerek tamamlanmasını sağlayan özel isimlendirmeler.
 • Steam programının dizinde yüklü olan oyunları tespit etmesini sağlayan bazı kodlar.

Yani, genel olarak bakılacak olursa. Oyunların çalışması için önemli bilgileri içerisinde barındıran özel dosyalardır.

Appmanifest dosyası silinmesi ve kaybolması durumda Steam, oyun klasörleri içinde bulunan oyunları algılayamayacak. Bununla birlikte oynama girişimlerinde oyunu tamamen baştan indirmeye çalışacaktır.

Steam oyunlarını başka bilgisayara taşıma işlemi için de gerekli olan Appmanifest dosyası. Taşınması unutulduğu zaman indirilen oyunların hiçbir işe yaramamasına neden olabilmekte.

Appmanifest dosyası nasıl düzenlenir?

Appmanifest dosyası not defteri ile açılabilir üzerinde direkt değişimler sağlanabilir. Ancak, içerisindeki bilgilerin tamamen doğru olması ve Steam tarafından okunabilir durumda olması gerekmekte.

Dışarıdan getirilen oyunların Appmanifest dosyaları taşınması unutulması durumunda manuel olarak yazılarak telafi edilmesi sağlanabilir. Ancak, oyunun güncel sürüm değerlerini ve bazı depolama bilgilerini bilmek gerekir.

İnternette erişmek istediğiniz oyunların Appmanifest dosyalarını oyun adının sonunda appmanifest indir eklemesi sağlayarak bulabilir. Kolaylıkla güncel appmanifest dosyalarını indirebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.